Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Białystok: będzie kontynuacja programu „złota rączka” dla seniorów

10.12.2018
Autor: PAP, fot. sxc.hu
mężczyzna naprawia kran

Jest potrzeba kontynuacji w mieście programu bezpłatnej pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym w drobnych naprawach domowych uznały władze Białegostoku. W budżecie na 2019 roku zaplanowano na to 50 tys. zł. Niedługo ma być ogłoszony konkurs dla zainteresowanych podmiotów.

Projekt realizowany w Białymstoku od pięciu miesięcy dotyczy „zwiększenia poziomu bezpieczeństwa osobistego seniorów (w wieku 65 lat i więcej - PAP) w miejscu ich zamieszkania poprzez udzielenie wsparcia w formie konsultacji i drobnych napraw technicznych, ograniczających wystąpienie zagrożenia dla zdrowia z powodu niesprawności instalacji, sprzętów i urządzeń domowych”. Z akcji mogą też korzystać samotnie mieszkające osoby z niepełnosprawnością lub schorowane.

Kontynuacja cieszącego się uznaniem projektu

Zakres konsultacji technicznych i drobnych napraw obejmuje te usługi, które nie wymagają wiedzy specjalistycznej. Chodzi np. o naprawy klamek, zamków, regulację drzwi i okien, wymianę baterii w urządzeniach, przymocowanie luster, obrazów, karniszy, półek. Projekt nie obejmuje napraw, które powinny być wykonane na rzecz mieszkańców na podstawie umów ze wspólnotą lub spółdzielnią mieszkaniową.

Na realizację tego projektu od sierpnia do końca tego roku miasto przeznaczyło 42 tys. zł.

- W budżecie na 2019 roku zaplanowano 50 tys. zł na kontynuację tego zadania – poinformowała Eliza Bilewicz-Roszkowska z departamentu komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Konkurs na 2019 rok ma być niedługo ogłoszony, a program będzie realizowany na dotychczasowych zasadach.

W tym roku udało się go rozstrzygnąć za drugim podejściem. Zgłosiło się do niego Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju „Hektor”, którego zadaniem jest weryfikacja zgłoszenia i zlecanie pracy fachowcom i wolontariuszom.

Jak się zgłosić?

Osoby zainteresowane pomocą „złotej rączki”, kwalifikujące się do założeń projektu, mogą zgłaszać zlecenia pod nr telefonu: 882 030 602. Jak poinformował PAP magistrat, zlecenia dotąd realizowane to np. regulacja okien i drzwi balkonowych, wymiana klamek w drzwiach, czyszczenie syfonu i wyregulowanie baterii w łazience, naprawa rolet, naprawa kinkietu, przyklejenie listwy przypodłogowej, montaż regału czy zamontowanie wieszaka w łazience.

Grzegorz Łukaszewicz z „Hektora” powiedział, że dotąd zarejestrowanych zostało ok. 160 zleceń, część z nich czeka na realizację. Zwrócił jednak uwagę na to, że w niektórych przypadkach zgłoszenie dotyczy jednej naprawy, a na miejscu okazuje się, iż zlecenie ma być bardziej czasochłonne w realizacji. Przyznał też, że zdarzają się takie zlecenia, których program bezpłatnej pomocy nie obejmuje. Podał przykłady próśb o skopanie ogródka, naprawę telewizora, otwarcie drzwi, które się zacięły (wymagało to pomocy ślusarza specjalisty), wieszanie firanek czy sprzątanie domu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas