Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

PKP PLK: Ponad 120 stacji z informacją w alfabecie Braille’a

12.12.2018
Autor: inf. pras.
biały alfabet brailla na czarnym tle

Ponad 120 stacji i przystanków zostało wyposażonych w informacje pisane alfabetem Braille’a. Tylko w tym roku umieszczono informacje w 29 obiektach – podała w środę, 12 grudnia, w komunikacie spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

Jak czytamy w komunikacie, „w tym roku dla podróżnych korzystających z alfabetu Braille’a przygotowano 29 stacji i przystanków, m.in.: Gorzów Wielkopolski Wschodni, Kołobrzeg, Grybów, Nieszawa Waganiec, Włoszczowa Północ, Bielsko Biała Mikuszowice i Dąbrowa Górnicza Ząbkowice. Informacje umieszczane są najczęściej na poręczach, ścianach i panelach znajdujących się przy windach”.

„Tablice z alfabetem Braille’a dostępne są już w ponad 120 lokalizacjach, m.in.: Częstochowa, Bydgoszcz Wschód, Toruń Główna, Łódź Widzew, Kraków Główny, Gdynia Główna, Gdańsk Wrzeszcz, Zielonka i Wołomin. Bezpieczne wsiadanie do pociągu osobom niewidomym lub słabowidzącym zapewniają dodatkowo metalowe prowadnice lub dotykowe pasy bezpieczeństwa” – poinformowała PKP PLK.

Spółka PKP PLK poinformowała również, że „w ramach prowadzonych inwestycji kolejowych, konsekwentnie dostosowują stacje pasażerskie do potrzeb osób z niepełnosprawnością i o ograniczonej możliwości poruszania się. PLK montują na peronach antypoślizgowe płyty, pochylnie, windy i schody ruchome”.

„Obecnie na stacjach zainstalowanych jest 547 urządzeń, w tym: 340 wind, 161 platform przyschodowych, 38 schodów ruchomych i 8 chodników ruchomych, które zapewniają łatwiejszy dostęp do kolejowej infrastruktury pasażerskiej. Celem inwestycji zaplanowanych przez PLK na kolejne lata jest zmodernizowanie i przystosowanie wszystkich stacji do obsługi osób z niepełnosprawnością oraz o ograniczonej możliwości poruszania się. Dzięki inwestycjom prowadzonym przez PKP PLK korzystanie z transportu kolejowego staje się dostępne dla wszystkich pasażerów” – dodano w komunikacie.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • i co z tego?
    krk
    12.12.2018, 18:47
    ...i coz tego? Typowe połowiczne rozwiązanie, dobrze, ze to zrobiono, ale przy wejściu na peron, przy tablicach sektorowych, to powinno być też oznaczenie czcionką wielkości wrota od stodoły. Mniej jest całkowicie ślepych, więcej pół-ślepych;)
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas