Królowa jest tylko jedna. Natalia Partyka Sportowcem Roku 2018!

12.12.2018
Autor: inf. pras., fot. redakcja
grafika: Natalia Partyka

Natalia Partyka zdobyła tytuł Sportowca Roku 2018 w Plebiscycie organizowanym przez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”! Na drugim i trzecim stopniu podium znaleźli się paralekkoatleci – multimedaliści mistrzostw Europy z Berlinia: Krzysztof Ciuksza i Michał Kotkowski.

Światowa klasa

Królowa jest tylko jedna i nazywa się Natalia Partyka – tak można podsumować głosowanie, które trwało od 26 listopada do 5 grudnia. Plebiscyt zakończył się triumfem tegorocznej mistrzyni świata w tenisie stołowym. Natalia Partyka (Start Szczecin) obroniła w miastach Lasko i Celje w Słowenii tytuł sprzed czterech lat, a fakt, że już w tej chwili jest legendą paraolimpijskiego sportu – z pewnością dodał jej głosów Internautów. Wystarczy kilka faktów: pięciokrotna mistrzyni paraolimpijska, pięciokrotna uczestniczka igrzysk paraolimpijskich, trzykrotna zdobywczyni tytułu Sportowca Niepełnosprawnego Roku w Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i Telewizji Polskiej (2007, 2008, 2009), a do tego jeszcze start w igrzyskach olimpijskich – to wszystko składa się na niezwykłą sportową karierę. Fakt, że od wczoraj w japońskiej telewizji można oglądać film dokumentalny „Who I am? The Undefeated Queen: Natalia Partyka” (pl. „Kim jestem? Niezwyciężona Królowa: Natalia Partyka”) zbiega się z wyborem Internautów i jednocześnie potwierdza wielkość i klasę zawodniczki.

Jednak wybór 20. Nominowanych, na których można było głosować na stronie pzsnstart.eu/plebiscyt nie był łatwy. Paraolimpijczycy dostarczyli nam w tym roku wielu emocji na arenach igrzysk paraolimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Wywalczyli tyle medali, że dwunastoosobowa Kapituła Plebiscytu składająca się z działaczy sportu paraolimpijskiego, trenerów i dziennikarzy, miała bardzo trudne zadanie wyselekcjonowania spośród 52. nadesłanych kandydatur najlepszej „dwudziestki” zawodników. O tym, kto zwycięży zadecydowali już wyłącznie Internauci.

Lekkoatketyka uzupełnia podium

Drugi i trzeci stopień podium zajęli lekkoatletyczni multimedaliści z Berlina. Na drugim miejscu – Krzysztof Ciuksza (Start Gorzów Wielkopolski), a na trzeciej pozycji - Michał Kotkowski (Start Poznań). Obaj w stolicy Niemiec sięgnęli po trzy medale czempionatu Starego Kontynentu. Każdy z nich wywalczył dwa złote medale na dystansach 200 i 400 metrów, startując w swoich grupach niepełnosprawności.

Tuż za podium uplasował się inny, tegoroczny mistrz świata. Czwarte miejsce należało dla Patryka Chojnowskiego (Start Szczecin), który podobnie jak Natalia Partyka sięgnął po złoto w tenisie stołowym, broniąc tytułu sprzed czterech lat. Piąte miejsce w Plebiscycie zajął brązowy medalista z igrzysk paraolimpijskich w Pjongczangu – Igor Sikorski (Start Bielsko-Biała). W Korei Południowej wywalczył brąz w slalomie gigancie.

Patronem honorowym Plebiscytu jest Polski Komitet Paraolimpijski. Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zawsze i wszędzie #KibicujemyParaolimpijczykom