Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Trybunał Konstytucyjny zajmie się prawem do pobierania świadczenia pielęgnacyjnego

13.12.2018
Autor: Mateusz Różański, fot. sxc.hu
młotek sędziowski jest położony na podstawce

Do Trybunału Konstytucyjnego trafiła skarga na przepisy uniemożliwiające osobom mającym prawo do renty – pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego. Sędziowie Trybunału zajmą się sprawą 10 stycznia.

W marcu 2014 roku matka sprawująca opiekę nad córką ze znacznym stopniem niepełnosprawności złożyła do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Kobieta otrzymała decyzję odmowną z uzasadnieniem, że posiada ona już prawo do innego świadczenia – renty.

Opiekunka odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a gdy organ potrzymał decyzję MOPS-u, kobieta odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten również oddalił jej skargę, tak samo jak następnie Naczelny Sąd Administracyjny.

Różnicowanie opiekunów niezgodne z konstytucją

Matka dziewczyny z niepełnosprawnością i jej pełnomocnik zdecydowali się wnieść skargę konstytucyjną do Trybunału Konstytucyjnego. Przyjrzy się on zapisom uniemożliwiającym osobom mającym prawo do renty również pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego, które w 2019 roku wyniesie 1583 zł.

Już w 2014 roku Trybunał uznał za niekonstytucyjny podział opiekunów na dwie grupy. Pierwsza to opiekunowie, którzy mają prawo do świadczenia pielęgnacyjnego – to osoby, zajmujące się osobami z niepełnosprawnością wrodzoną lub nabytą w dzieciństwie. Do drugiej grupy zaliczają się opiekunowie osób, które stały się osobami z niepełnosprawnością po 18 roku życia. Ci drudzy mają prawo do zasiłku opiekuńczego w wysokości 620 zł. Jednak jak do tej pory nie zrealizowano tego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

 

Komentarz

  • ciągle im mało
    niepełnosprawna
    15.12.2018, 16:52
    Dyskryminacja polega na tym, że zapomniano o niepełnosprawnych już dorosłych (zachorowanie po 30r.ż- zapoznajcie się z Ustawą), nie wypracowali składek na rentę a jednocześnie za starzy na rentę socjalną, a bardzo często są to osoby o wiele bardziej chore niż ci z zapisu zachorowanie przed 18r.ż bądź do 26 lat w trakcie nauki- zapoznajcie się z Ustawą). Dyskryminacją jest że świadczenie pielęgnacyjne jest dla rodziców ON podczas gdy ten sam ON jest często mniej chory niż z rozpatrywania do renty normalnej, tzn, według orzeczników dla dzieci/młodzież dostają od razu stopień umiarkowany lub znaczny, a pozostali dorośli za takie zachorowanie dostają częściowo niepełnosprawny(co daje stopień lekki). Reasumując Ustawa jasno mówi jak jest w przypadku z artykułu, i nie stanowi to wyjątku aby ta matka żaliła się że ma rentę i chce !!! świadczenie pielęgnacyjne.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas