Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne a emerytura

24.01.2018
Autor: R.

Chciałbym się zapytać czy dalej obowiązują te same przepisy z 2017 roku dotyczące wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego na dziecko niepełnosprawne wymagające całodobowej opieki a osiągnięciem wieku emerytalnego. Artykuł o tym problemie autorstwa Pani Ewy Szymczak przeczytałem na stronie Niepelnosprawni.pl, pochodzi z dnia 30.03.2017.

Szanowny Panie,

Art.17 ust.5 pkt 1a ustawy o świadczeniach rodzinnych z dnia 28 listopada 2003 r. (tj. Dz.U. 2017, poz. 1952 z późn. zm.) stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje jeżeli:

osoba sprawująca opiekę: ma ustalone prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego. Przy czym osoba ma ustalone prawo do ww świadczenia emerytalno-rentowego jeżeli legitymuje się ważną i prawomocną decyzją administracyjną przyznającą  takie świadczenie. 

Art.116a ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 17 grudnia 1998 r. (Dz.U.2013.1440 tj. z późn. zm.) stanowi, że postępowanie w sprawach świadczeń wszczyna się na podstawie wniosku zainteresowanego, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Reasumując: jeśli ktoś ma już przyznane prawo do świadczenia emerytalnego nie może zeń zrezygnować na rzecz świadczenia pielęgnacyjnego. Z kolei dopóki pobierający świadczenie pielęgnacyjne nie wystąpi z wnioskiem do ZUS o ustalenie prawa do emerytury i nie otrzyma decyzji to prawo przyznającej, może nadal pobierać świadczenie pielęgnacyjne.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas