Witold Skupień liderem Pucharu Świata w biegach narciarskich

14.12.2018
Autor: Adrian Lipiński, fot. Bartłomiej Zborowski/PKPar
Witold Skupień biegnie na nartach

W fińskim Vuokatti rozpoczął się pierwszy Puchar Świata w sezonie 2018/2019 w biegach narciarskich i biathlonie. Wielkie emocje przyniósł start Witolda Skupienia, który zajął drugą lokatę w biegu na 5 kilometrów techniką dowolną.

Na inauguracji Pucharu Świata zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w biegu średnim techniką klasyczną. Wysoką formę zaprezentował Witold Skupień. Nasz reprezentant w biegu na dystansie 10 kilometrów zajął czwartą lokatę z czasem 27:56.1, zaledwie tracąc minutę do zwycięzcy Marka Arendza z Kanady. Drugi był Japończyk Taiki Kawayoke (+15,2s), a podium uzupełnił Grygorii Wowczyński z Ukrainy (+49,4s).

Ósme miejsce

Na jedenastej pozycji w biegu na dystansie 7,5 km w konkurencji siedząc uplasował się Kamil Rosiek. Polak uzyskał czas 25:33.0 min. Do zwycięskiego Daniela Cnossena z USA stracił 2:27,9 min. 38-letni Amerykanin, to gwiazda z igrzysk paraolimpijskich z Pjongczang, gdzie wywalczył sześć medali, w tym jeden złoty w biathlonie na 7,5 km. Cnossen to weteran wojenny z Afganistanu, w którym to podczas misji stracił obie nogi w wyniku eksplozji miny.

Dwunastu zawodników rywalizowało w kategorii niewidomych i niedowidzących. Na ósmej lokacie uplasował się Piotr Grabowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim, a na dziesiątej Łukasz Kubica wspólnie z Eweliną Marcisz, pełniącą rolę asystentki trenera kadry Wiesława Cempy. Złoto w Finlandii wywalczył Szwed Zebastian Modin z czasem 26:05.7 min. Strata Polaków do triumfatora PŚ wyniosła odpowiednio 4:58.2 min. i 6:21.7 min.

Czternaście zawodniczek z sześciu krajów brało udział w zmaganiach kobiet w pozycji stojącej. Koalicję biegaczek z Ukrainy pogodziła Norweżka Vilde Nilsen, która zwyciężyła z czasem 24:26.7 min. Dwunasta była Iweta Faron tracąc do Nilsen 3:39.9 min.

Skupień z medalem!

W środę, 12 grudnia, doskonale spisał się wicemistrz świata Witold Skupień, który uplasował się na drugim miejscu w biegu na dystansie 5 kilometrów techniką dowolną. Zawodnik KS Obidowiec Obidowa przegrał jedynie z młodszym o cztery lata Benjaminem Davietem z Francji o 5,4s.. Podium uzupełnił Ukrainiec Grygorii Wowczyński. Startowało 24. zawodników. Dzięki temu wynikowi, nasz reprezentant objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Ósmą lokatę w biegu na 2,5 km w gronie trzynastu zawodniczek w pozycji stojącej zajęła Iweta Faron. Nasza młoda zawodniczka straciła do zwyciężczyni Vilde Nilsen 43 sekundy.

W zmaganiach niewidomych i niedowidzących na jedenastej lokacie uplasował się Piotr Grabowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim (12:32.6 min.). Czternastą pozycję zajął Łukasz Kubica wspólnie z Eweliną Marcisz ( 14:03.0 min.), zaś ostatnią siedemnastą Paweł Gil z Michałem Landą (15:24.0 min). Najlepszy okazał się Brian McKeever z Kanady (11:04.6 min.). Dwunaste miejsce w biegu na 5 kilometrów z czasem  16:16.7 min.  zajął Kamil Rosiek.  Ponownie w klasie niepełnosprawności siedząc najlepszy okazał się Daniel Cnossen (14:39.7 min.). Startowało 25. zawodników.

Ostatnie zawody w biegach rozegrane zostaną 16 grudnia w niedzielę – zawodnicy rywalizować będą w sprintach.