Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renta rodzinna i socjalna

24.01.2019
Autor: K.

Dzień dobry. Mam rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Aktualnie wynosi ona 947 zł netto. Otrzymałam ją w 2003 roku. Miałam wtedy za sobą 6 lat pracy. Moja mama zmarła. Chcę otrzymywać też rentę rodzinną. Wiem, że renta rodzinna przysługuje, gdy ma się rentę socjalną. Czy istnieje sposób, aby przejść na rentę socjalną i pobierać również rodzinną? Albo czy były wyroki sądowe, które ktoś wygrał, bo wnioskował o rentę socjalną i rodzinną, a ich nie dostał, bo miał już rentę z ZUS? Jak to wygląda? Gra raczej warta walki? Z poszanowaniem

Szanowna Pani,

jak stanowi art. 95 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczenia Społecznego (Dz.U.2013.1440 tj. z późn. zm.), w razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie wypłaca się jedno z tych świadczeń – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.

Art. 7 ust. 1 ustawy o rencie socjalnej z dnia 27 czerwca 2003 r. (Dz.U.2013.982 tj.j. z późn. zm) stanowi, że renta socjalna nie przysługuje osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy. Wyjątkiem od tej reguły jest zbieg renty socjalnej i renty rodzinnej.

Art. 4 ustawy o rencie socjalnej mówi, że renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

  • przed ukończeniem 18. roku życia,
  • w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej przed ukończeniem 25. roku życia,
  • w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Decydujące dla Pani będzie orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, który rozstrzygnie, czy niezdolność do pracy powstała w wyżej wymienionych okresach. Powinna więc Pani wystąpić z wnioskiem i dokumentacją medyczną do ZUS. Od decyzji lekarza orzecznika, zgodnie z zawartym w niej pouczeniem, przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ciągu 14 dni od dnia doręczenia tego orzeczenia.

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas