PŚ: Skupień liderem w biegach, Faron z życiowym sukcesem w biathlonie

17.12.2018
Autor: Adrian Lipiński, fot. Bartłomiej Zborowski/PKPar
Witold Skupień, zawodnik bez rąk, podczas jazdy pod górę na nartach po śniegu

Rewelacyjne informacje napłynęły do nas z Pucharu Świata w biegach narciarskich i biathlonie rozgrywanym w fińskim Vuokatti. Liderem PŚ w biegach pozostaje Witold Skupień, który zwyciężył w niedzielę, 16 grudnia, w sprincie stylem klasycznym. Życiowy sukces odniosła również Iweta Faron, która sięgnęła po brąz w biathlonie w biegu średnim.

Bezkonkurencyjny Skupień

W ostatniej biegowej konkurencji mieliśmy ogromne powody do radości. Witold Skupień w eliminacjach uzyskał szósty wynik i awansował do półfinałów sprintu techniką klasyczną. W drugim z nich okazał się najlepszy, zostawiając za sobą m.in. Japończyka Yoshiro Nittę oraz Kanadyjczyka Marka Arendza. Następnie nasz reprezentant pierwszy przekroczył linię mety i cieszył się z pierwszego w karierze Pucharu Świata oraz… utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu. Drugi na podium był Grygorii Wowczyński, a trzeci Japończyk Taiki Kawayoke.

Skupień w wieku jedenastu lat został porażony prądem elektrycznym, co poskutkowało utratą prawej ręki poniżej łokcia oraz części lewej dłoni, w PŚ występuje w kategorii niepełnosprawności stojąc. Jest aktualnym wicemistrzem świata w sprincie sprzed dwóch lat oraz czwartym zawodnikiem igrzysk paraolimpijskich w Pjongczang.

Jak spisali się inni polscy sportowcy?

Wśród kobiet sprinty na ósmym miejscu ukończyła Iweta Faron – najlepsza w kategorii stojącej była Norweżka Vilde Nilsen, odnosząc trzecie zwycięstwo w Finlandii.

W kategorii siedząc mężczyzn Kamil Rosiek, który z powodzeniem uprawia również ampfutbol, był dwunasty. Złoto wywalczył Kanadyjczyk Collin Cameron.

W kategorii niewidomych i niedowidzących w gronie 14 zawodników mieliśmy trzech reprezentantów Polski. Najlepiej spisał się Piotr Garbowski (wspólnie z przewodnikiem Jakubem Twardowskim) zajmując dziewiątą lokatę. Na dwunastym miejscu uplasował się Łukasz Kubica (wspólnie z Eweliną Marcisz), a stawkę zamknął 20-letni Paweł Gil (przewodnik Michał Landa). Triumfowała gwiazda tej dyscypliny Brian McKeever – Kanadyjczyk to wielokrotny medalista Igrzysk Paraolimpijskich. W swoim dorobku ma dwanaście medali z igrzysk w biegach narciarskich, w tym dziesięć tytułów mistrzowskich.

Iweta Faron z życiowym sukcesem

Dzień wcześniej, w sobotę 15 grudnia, ruszyły zmagania w biathlonie. Świetnie zaprezentowała się Iweta Faron. 19-latka na każdej z czterech wizyt na strzelnicy podczas biegu na 10 kilometrów notowała bezbłędne strzelanie. Na trasie rywalizowała z ośmioma rywalkami, w tym pięcioma Ukrainkami. Polka ostatecznie sięgnęła po brązowy medal, pokonując o zaledwie 0,4s Liudmiłę Liaszenko. Przed nią uplasowały się dwie Ukrainki Ołeksandra Kononowa (32:48.7 min.) oraz Bohdana Konaszuk (33:55.1 min.). To największy sukces w dotychczasowej karierze dla zawodniczki KS „Obidowiec” Obidowa.

Na dziesiątej lokacie w gronie jedenastu uplasował się w biegu na 12,5 km w klasie niepełnosprawności siedząc Kamil Rosiek. Polak miał dziesięć niecelnych strzałów. Złoto wywalczył Eui Hyun Shin z Korei Południowej przed Martinem Fleigiem z Niemiec i Amerykaninem Danielem Cnossenem.
Dziesięcioosobową stawkę zawodników na 12,5km w klasie niepełnosprawności niewidomych i niedowidzących zamknął 20-letni Paweł Gil (przewodnik: Michał Landa). Polak zanotował cztery pudła na strzelnicy. Jego strata do zwycięskiego Białorusina Wasilija Szapciaboja wyniosła ponad dwanaście minut. Podium uzupełnili Ukraińcy Jarosław Reszetyński oraz Ołeksandr Kazik .

W poniedziałek, 17 grudnia, w Finlandii zawodnicy mają dzień przerwy. Dokończenie rywalizacji w biathlonie w dniach 18-19 grudnia.