Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Mazowiecka Szkoła dla Chorych na Cukrzycę

20.08.2010
Autor: Magdalena Gajda
Źródło: IntegracjaInfo

Zarząd Oddziału Województwa Mazowieckiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz Miasto Stołeczne Warszawa zapraszają na bezpłatne szkolenia diabetologiczne w Mazowieckiej Szkole dla Chorych na Cukrzycę.

Szkolenia skierowane są zarówno do osób, u których cukrzyca została zdiagnozowana niedawno, jak  i do tych, którzy chorują na nią od wielu lat, ale chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na jej temat.

Cykl szkoleniowy rozpoczyna się 25 sierpnia. Zajęcia prowadzone będą przed dwa dni w miesiącu w 20-osobowych grupach, w sali wykładowej siedziby Oddziału Mazowieckiego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków (Warszawa, ul. Poznańska 38). Szczegółowe terminy zajęć to: 25-26 sierpnia, 29-30 września, 20-21 października, 17-18 listopada, 1-2 grudnia.

I dzień zajęć:
- godz. 10.00 do 11.00 - „Pokazać cukrzycę” – zajęcia z diabetologiem, dr. Romanem Kuczerowskim. Odpowie na pytania: co oznacza rozpoznanie cukrzycy? jakie są zagrożenia, które niesie nierozpoznanie cukrzycy? jak zapobiegać powikłaniom?
- godz. 11.00 do 11.15 – przerwa na herbatę
- godz. 11.45 do 13.15 - spotkanie z dietetykiem, dr. Dariuszem Włodarkiem, który powie, czym jest dieta dla chorych na cukrzycę. Spotkanie poprzedzone będzie wypełnieniem ankiety żywieniowej: „Opisz wszystkie posiłki, jakie jadłeś wczoraj”. Po spotkaniu odbędą się warsztaty z dietetykiem.
- godz. 13.15 do 13.45 - obiad zgodny z kanonami diety cukrzycowej. W jadłospisie: wyliczona kaloryczność i wszystkie wymienniki
- godz. 13.45 do 14.15 - „Nowoczesne metody leczenia cukrzycy” – spotkanie z Edytą Wojtczak, przedstawicielem firmy „Novo Nordisk”
- godz. 14.15 do 15.15 - spotkanie ze specjalistą ds. wysiłku fizycznego i rekreacji, dr Martą Gawrońską.

II dzień zajęć:
- godz. 10.00 do 11.30 – „Życie z cukrzycą” - spotkanie z psychologiem, mgr Magdą Chomką – „Co rozpoznana cukrzyca zmieniła w twoim życiu?”. Pani psycholog poprowadzi warsztaty radzenia sobie w sytuacjach stresogennych wynikających z choroby przewlekłej, trening  asertywności i pokonywania kompleksów.
- godz.11.30 do 11.45 – przerwa na herbatę
- godz. 11.45 do 12.45 – „Postępowanie w leczeniu insuliną i środkami doustnymi” - spotkanie z pielęgniarką diabetologiczną, Moniką Daszewską
- godz. 12.45 do 13.15 - obiad – zgodny z kanonami diety cukrzycowej.
- godz. 13.15 do 14.15 – spotkanie z socjologiem, dr. Krzysztofem Marchlewiczem - dyskusja panelowa o życiu z chorobą przewlekłą i o kształtowaniu się więzi społecznych w środowisku lokalnym diabetyków - w tym m.in.  otwarcie się diabetyków na rodzinę, środowisko pracy, osoby nieznane, przyjaciół, znajomych ze szkoły, uczelni i inne grupy społeczne.
- godz. 14.15 do 15.15 - „Nowości i perspektywy leczenia cukrzycy” - spotkanie z diabetologiem, prof. dr. hab. Waldemarem Karnafelem
- godz. 15.15 do 16.15 -  podsumowanie szkolenia, wymiana doświadczeń między diabetykami, wypełnienie ankiety „Korzyści ze szkolenia – wnioski”.

Dokładnych informacji na temat szkoleń w Mazowieckiej Szkole dla Chorych na Cukrzycę udziela Centrum Edukacyjno-Zaopatrzeniowe w Warszawie. Tam też od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00-18.00 przyjmowane są zgłoszenia na szkolenia (ul. Nowogrodzka 44, tel.: 022 628 60 62).

Patronat merytoryczny nad akcją objął prof. Waldemar Karnafel, konsultant ds. diabetologii województwa mazowieckiego.

Komentarz

  • SZKANIE OSZEDNOŚCI KOSZTEM CHORYCH DZIEC SZYDERA POLITYKÓW?
    inwalida
    21.08.2010, 12:01
    DZIECI SZKOLE MIAŁY PIELEGNIARKE I LEKARZA I STOMATOLOGA ZNIKI . ZADEN NAUCZYCIEL NIEWEZNIE NA SWOJE BARKI OPIEKI CHORYMI. CHOĆ MY JUŻ DAWNO JESTEŚMY UNI . SZKOŁACH PANUJE TOTALNY MIAŁY KAŻDE DZIECKO SZAFKE NIE NIEMA PIENIEDZY NA SZAFKI I BADANIA PROFILATYCZNE . POLITYCY PRAWICY CZY LEWICY NIEWIDZĄ NAKAZU UNI DOŻYWANIE DZIECI SZKOŁACH I PRZYCZYNIAJĄ ŻE DZIECIPOSIADAJĄ WADE PODSTWY DYSKMINACJA DZIECI GABINETÓW LEKARSKIEJ KAŻDEJ SZKOLE ZNIKŁY TYLKO UTWORZONO FABYKE SZKOŁACH. POLITYCY NIEWIDZĄ PROBLEMU SZCZEPIEŃ I BADAŃ?

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas