Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Igrzyska Olimpiad Specjalnych już wkrótce

25.08.2010
Autor: Tomasz Przybyszewski. For. Tomasz Przybyszewski
Źródło: inf. własna

„Niczego mi nie brakuje. Oprócz Ciebie” – to hasło kampanii promocyjnej Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych ELIOS 2010, które odbędą się w dniach 18-23 września w Warszawie.

Kampania ma zachęcać do kibicowania sportowcom z niepełnosprawnością intelektualną. Do Warszawy przyjedzie 1,5 tys. uczestników. W telewizji, radiu i kinach pokazywane będą spoty reklamowe, a na ulicach, w metrze, autobusach i tramwajach pojawią się plakaty.

- Przeprowadziliśmy badania społeczne, z których wynika, że 70 proc. z nas nie do końca toleruje osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Te wyniki badań plasują nas w krajach Unii Europejskiej na szarym końcu – powiedział Bogdan Snarski, dyrektor marketingu igrzysk, podczas konferencji 25 sierpnia w Warszawie. – Potraktowaliśmy igrzyska jako pretekst do pokazania wszystkim obywatelom, jak również zaproszonym gościom, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną są w pełni sprawne w wielu dziedzinach życia. A żeby się o tym przekonać, po prostu trzeba przyjść i zobaczyć igrzyska.


Na zdjęciu: Michał Olszański i Cezary Pazura. Fot. Tomasz Przybyszewski

Zawodnicy z 56 krajów rywalizować będą w dziewięciu dyscyplinach sportowych. Nie będzie jednej areny igrzysk. Zawody odbędą się w całej Warszawie. Lekkoatletykę, tenis i koszykówkę zunifikowaną (w drużynach są zawodnicy sprawni i niepełnosprawni intelektualnie) będzie można obejrzeć na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego. Tenis stołowy i trójbój siłowy będą rozgrywane w SGGW, a w Hali Arena na Ursynowie rywalizować będą badmintoniści. Bowling będzie rozgrywany w Hulakula na Powiślu, piłka nożna kobiet w ośrodku na Bemowie, a jazda szybka na wrotkach – na Torwarze. W tym ostatnim obiekcie odbędzie się także ceremonia zamknięcia igrzysk. Uroczyste otwarcie odbędzie się natomiast na nowym stadionie Legii.

- Na ceremonii otwarcia spodziewamy się ok. 1200 gości specjalnych i ok. 22 tys. widzów – mówił dyrektor igrzysk, Bogusław Gałązka.
Ceremonię tę, prowadzoną przez Annę Popek i Michała Olszańskiego, pokaże na żywo 18 września Telewizja Polska w kanałach TVP Sport i TVP Info. Codziennie pokazywane będą także relacje z przebiegu zawodów w serwisie sportowym w TVP1 ok. godz. 20.05.

- Relacje z igrzysk zaplanowały już najważniejsze programy informacyjne TVP: „Wiadomości”, „Panorama” i „Teleexpress” – podkreślał Zygmunt Lenkiewicz, dyrektor programowy TVP Sport.

Patronami medialnymi igrzysk są także „Integracja” i portal www.niepelnosprawni.pl.

W propagowanie idei Olimpiad Specjalnych włączyło się także spore grono znanych osób, m.in. Joanna Brodzik, Paweł Wilczak, Piotr Adamczyk, Bogusław Linda, Maja Włoszczowska i Leszek Blanik. Jednym z ambasadorów igrzysk jest także Cezary Pazura.


Na zdjęciu: Anna Gruszczyńska, Cezary Pazura, Bogdan Snarski, Bogusław Gałązka i Michał Olszański. Fot. Tomasz Przybyszewski

- Naszym zadaniem, m.in. wszystkich ambasadorów, jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z niepełnosprawnością intelektualną, które żyją wśród nas – mówił podczas konferencji Cezary Pazura. – To są osoby bardzo wrażliwe i bardzo pożyteczne, tylko trzeba umieć ich zapał, energię i miłość do świata wykorzystać dla społeczeństwa, dla nas wszystkich. Oczywiście ten okres 18-23 września jest po to, żeby się bawić, żeby kibicować, ale i żeby nas wszystkich integrować.

Na razie z integracją bywa różnie. Służyć miał temu m.in. towarzyszący igrzyskom program miast goszczących. Trzy dni przed igrzyskami (15-18 września) zawodnicy spędzili poza Warszawą – reprezentacja każdego kraju w innym mieście. Niestety wciąż brakuje 11 miast, których włodarze chcieliby otworzyć się na ideę olimpiad specjalnych. Zawiodły w szczególności miasta z Mazowsza – zgłosiły się jedynie Legionowo i Kozienice. Widać, że startująca właśnie kampania promocyjna igrzysk, mająca otworzyć Polaków na osoby z niepełnosprawnością intelektualną, wciąż jest bardzo potrzebna.

Spot promocyjny Igrzysk Olimpiad Specjalnych

 

Więcej o igrzyskach: www.warsaw2010.eu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas