Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zaprezentowano Strategię na rzecz Osób Niepełnosprawnych 2018-2030. Cel nadrzędny: zwiększenie zatrudnienia

31.12.2018
Autor: Mateusz Różański, fot. Keith Wilson/Freeimages.com
Cztery połączone kółka zębate

Pełne włączenie osób z niepełnosprawnością w życie społeczne i zawodowe, a także zagwarantowanie realizacji praw określonych w Konwencji o prawach osób niepelnosprawnych poprzez stworzenie ram długofalowej polityki krajowej na rzecz osób z niepełnosprawnością. To główne założenia Strategii na rzecz Osób Niepełnosprawnych 2018-2030, która została zaprezentowana w grudniu 2018 r. w Warszawie podczas jubileuszowego, 10. posiedzenia Zespołu do spraw Opracowania Rozwiązań w zakresie Poprawy Sytuacji Osób Niepełnosprawnych i Członków ich Rodzin.

Filarami strategii jest podniesienie świadomości społeczeństwa oraz wiedzy osób z niepełnosprawnością na temat przysługujących im praw i instrumentów wsparcia, zapewnienie spójności systemu i współdziałania administracji na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnością, a także zapewnienie powszechnej dostępności przestrzeni publicznej, transportu, informacji i komuniacji oraz usług.

W ramach strategii wskazano też cztery obszary funkcjonowania państwa, które mają służyć osiągnięciu celu, jakim jest włączenie osób z niepełnosprawnością do społeczeństwa: zdrowie, zabezpieczenie społeczne, edukacja i praca.

Zdrowie

W ramach polityki zdrowotnej rząd zapowiada zapewnienie osobom z niepełnosprawnością odpowiednich usług zdrowotnych (m.in. telemedycyna), a także kompleksowej rehabilitacji i poprawy jakości leczenia.

Ma to służyć zapobieganiu powstawaniu i pogłębianiu się niepełnosprawności i zapewnieniu odpowiedniego dostępu do usług zdrowotnych oraz zwiększeniu efektywności procesu leczenia, co znacznie wpłynie na jakość życia osób z niepełnosprawnością i umożliwi im większą aktywność na rynku pracy.

Zabezpieczenie społeczne

W tym obszarze najważniejszym zadaniem jest stworzenie warunków do niezależnego życia, poprzez zapewnienie zindywidualizowanego wsparcia w postaci odpowiednich usług opiekuńczych.

W strategii mowa jest m.in. o standaryzacji usług asystenckich, wypracowaniu modelu rehabilitacji kompleksowej i zwiększeniu liczby placówek dziennego pobytu, a także, co koresponduje m.in. z działaniami w ramach programu Dostępność Plus, zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób z niepełnosprawnością i ich rodzin.

Edukacja

Hasłem przewodnim tej części strategii jest edukacja włączająca na każdym etapie kształcenia, ustawiczne przygotowanie ucznia z niepełnosprawnością do wejścia na rynek pracy.

Praca

Wspólnym mianownikiem wszystkich działań zaplanowanych w ramach strategii jest przygotowanie osób z niepełnosprawnością do pracy i zapewnienie im warunków do bycia aktywnymi uczestnikami rynku pracy. Twórcy strategii podkreślają, że ich celem jest oczywiście zwiększenie poziomu zatrudnienia osób z niepełnosprawnością.

Mają temu służyć m.in. nowe instrumenty ułatwiające długoterminowe utrzymanie się na rynku pracy, ale też wspieranie podmiotów ekonomii społecznej i przedsiębiorczości samych osób z niepełnosprawnością.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Rozne oblicza niepelnosprawnosci
  Jedrzejczyk Danuta
  15.01.2019, 09:06
  Nie rozumiem dlaczego niepelnosprawnych, kojarzy sie wylacznie z wozkiem inwalidzkim ? Niewidomy, osoby z padaczka, ograniczeni umyslowo, osoby z problemami narzadow ruchu, wiele innych to nie sa niepelnosprawni ? Widac jaka jest wiedza spoleczenstwa na temat ON. Jezeli traktuje sie ten temat jak " TABU ", swiadomie nie naglasnia sie, o czyms to świadczy !
  odpowiedz na komentarz
 • Mieszkania chronione
  Jedrzejczyk Danuta
  14.01.2019, 07:12
  Wiele sie mowi a malo robi. Co z mieszkaniami rzekomo budowanymi dla ON ?
  odpowiedz na komentarz
 • Brak konkretnych dzialan w kierunku poprawy sytuacji ON.
  Jedrzejczyk Danuta
  13.01.2019, 16:08
  Nie respektuje sie Konwencji Praw Osob Niepelnosprawnych.Obiecuje sie tylko gruszki na wierzbie ! Ogolna dezinformacja np.Rzecznik Praw Pacjenta, nie ma pojecia o grupach inwalidzkich.Wiele nieprawidlowosci, wszystko jest niedopracowane.
  odpowiedz na komentarz
 • Dezinformacja
  Jedrzejczyk Danuta
  12.01.2019, 03:56
  To chyba kosmos ! Jak mozna wspierac On, nie wiedzac, jaka jest roznica, miedzy znacznym stopniem a 1 gr.inwalidzka ? ( Rzecznik Praw Pacjenta ).
  odpowiedz na komentarz
 • Wkladanie wszystkich niepelnosprawnych do jednego worka
  D.jedrzejczyk
  08.01.2019, 23:11
  Kazda niepelnosprawnosc jest inna.Bylam na szkoleniu w Krakowie i widzialam ON z widocznym kalectwem.Miedzy innymi niewidomych z psami przewodnikami, osoby troche ograniczone umyslowo, praktycznie caly przekroj.Dlatego mam swiadomosc, ze kazda sytuacja jest inna, indywidualna.Nie powinno sie wsxystkiego generalizowac. Nie kazdy nadaje sie do pracy, jak rowniez nie kazda osoba wroci do pelnego zdrowia.Tym bardziej, ze ciagle natrafia na bariery roznego rodzaju.Tymczasem, czytajac komentarze, odnosze wrazenie, ze to jest jeden zbiorowy problem.Nieprawda sa to sprawy bardzo indywidualne.Rozne schorzenia, rozme potrzeby, rozne formy pomocy czy wsparcia.
  odpowiedz na komentarz
 • LESŁAW Makara
  KALIKOBUS
  07.01.2019, 10:34
  WITAM CZY PRACODAWCA MOŻE ZMUSIĆ PRACOWNIKA ZE ZNACZNYM STOPNIEM NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI (RENTA CAŁKOWITA NIEZDOLNOŚĆ) DO PRACY PO 24 GODZINY CO DRUGI DZIEŃ (W ŚWIĘTA)
  odpowiedz na komentarz
 • Lipa
  Niepełnosprawna
  05.01.2019, 14:05
  Ostatnio w pracy usluszalam że albo ulgi albo praca...kazano mi zabrać orzeczenie pod groźbą zwolnienia z pracy. Pracuję w 2 miejscach po 1/2 etatu...jak wracam po 16.00 ledwie żyję....życzę wszystkim rzadzącym takich doświadczeń jakie przez 18 lat choroby nam ja. Jak poczują to może zrozumieją swoją głupotę i ignorancję
  odpowiedz na komentarz
 • ON z umiarkowanym czy lekkim
  Hipokryzja rządzących
  04.01.2019, 19:27
  nie ma żadnego dostępu do diagnostyki, leczenia, rehabilitacji, Musi zapłacić, albo czekać min rok aby się dostać do samego lekarza, potem kolejny rok na badania obrazowe czy czynnościowe a potem kolejne miesiące na operacje, potem rehabilitację... Mija 3-4 lata... Ludzie bez orzeczeń - bo są też tacy, czekają tak samo. Musi nastąpić zagrożenie życia aby coś przyspieszyć, podczas gdy osoby uprzywilejowane (jest kilka grup) do bezkolejkowego dostępu często wciskają się do lekarzy nawet jeśli nie jest to pilna sprawa. Przykład w przychodni specjalistycznej, w której się leczę, czeka się ok 3-24mcy do specjalisty, ludzie pozapisywali się wstecz, gdy przychodzą okazuje się że nagle na tę samą godzinę np 15:10 są po trzy osoby (2 os dopisane wg nowej ustawy), Lekarz ma w ciągu 10min przyjąć aż trzech pacjentów, bo tak podopisywano do terminów wcześniej rezerwowanych, a obecne zapisy na kolejne terminy wydłużyły się o rok dla osób nieuprzywilejowanych. Przykład znajomego ze znacznym na nierówną kończynę (nogę) wyrównaną wkładką do buta, w 100% samodzielnego (pracuje, biega, prowadzi auto), od wejścia w życie ustawy lata po wszystkich lekarzach tak profilaktycznie, bo kombinuje wydębić L4. Nie był tylko u pediatry i ginekologa. A ludzie, którzy poważniej chorują czekają w kolejkach, wielu po takim wyczekiwaniu trafia potem w trybie pilnym do szpitala z zagrożeniem życia - jak moja koleżanka bez orzeczenia, która nie mogła się nigdzie doczekać na NFZ
  odpowiedz na komentarz
 • Nie zmusza się ON do pracy a umożliwia ją
  Hipokryzja rządzących
  04.01.2019, 19:13
  Zmuszać należy zdrowych nierobów, żyjących z 500+!
  odpowiedz na komentarz
 • Obietnice bez pokrycia.
  Niepełnosprawna
  04.01.2019, 12:04
  Jak zwykle bełkot. Zgadzam się z poprzednikami. Już wiele lat słyszy się takie bicie piany a konkretów brak. Gdzie rozwiązane systemowo usługi asystenckie - o tym problemie parlamentarzyści wiedzą od dawna, tylko udają, że nie słyszą. Gdzie ta praca, której człowiek z dużymi ograniczeniami jakoś, mimo starań, nie może dostać?bb
  odpowiedz na komentarz
 • Zapisy na badanie głowy z ligitymacią LON
  Robert Kozłowski
  04.01.2019, 11:24
  Czy można poza kolejnością zapisać się na badanie głowy (rezonans) jak posiadam ligitymacie LON że znacznym stopniem niepełnosprawności
  odpowiedz na komentarz
 • On
  on
  03.01.2019, 12:19
  tu nie chodzi o to ze masz 30 lub 50 lat po prostu cię uzdrowią i zabiorą rentę a potem radz sobie sobie sam
  odpowiedz na komentarz
 • Kasa tylko dla pracodawców
  Zniesmaczona
  03.01.2019, 07:45
  Mam orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu cukrzycy typu 1, nie należy mi sie żadna pomoc, ani zasiłek pielęgnacyjny booo za późno zachorowalam, ale za to mój pracodawca czerpie same korzyści z faktu ze posiadam takie orzeczenie, i gdzie tu logika? To ja codziennie zmagam sie z choroba i pracuje jak zdrowa osoba a oni jeszcze dostają dodatkowa kase?!
  odpowiedz na komentarz
 • Za siedmioma górami, za siedmioma rzekami i za lat 12 niepełnosprawny pracę znajdzie!
  Janka
  02.01.2019, 23:43
  Działania planowane na 10, ja będę miała pod 50. Jak zdrowie da, to mogłabym pracować, ale kto zatrudni w takim wieku? Takie 10 letnie terminy sa fikcją, działać i efekty robić teraz, nie za naście lat obiecywać.
  odpowiedz na komentarz
 • Brak konkretów
  Maciej
  01.01.2019, 19:51
  Gdzie możliwość kształcenia i pracy zdalnej? Czy dofinansowanie dla pracodawcy będzie zwiększone, skoro co roku mocno rośnie pensja minimalna?
  odpowiedz na komentarz
 • Bełkot o wszystkim a tak naprawdę o niczym
  Tok
  01.01.2019, 17:36
  Znowu brednie bicie piany i jakiś głupi bełkot zero konkretów
  odpowiedz na komentarz
 • bandziory
  blues
  31.12.2018, 23:39
  robicie wszystko aby ludziom schorowanym nie dawać rent pomimo iż czesto zdrowie stracili z powodu cięzkiej pracy o polskich chamów wyzyskiwaczy pracodawców,chcecie ich teraz upodlić za najniższą krajową ,życzę wam tego samego w nowym roku aby was też tak potraktowano z lekarzami orzecznikami wyłącznie,bo na chamstwo odpłaca się chamstwam
  odpowiedz na komentarz
 • Brakuje ludzi i rąk do pracy?
  niepełnosprawny 44
  31.12.2018, 18:12
  Oczywiście doszliśmy do momentu,gdzie nawet pracownicy zza wschodniej granicy przestali wystarczać ażeby utrzymać polski ZUS.Dochodzimy do paradoksu,w którym trzeba rozpatrzyć:albo zabieramy renty(liczba rencistów najmniejsza od 1989),albo po prostu dajemy płacę minimalną na poziomie takim (2300-2500 netto),gdzie człowiek będzie mógł się utrzymać a nie wegetować jak to jest obecnie.Oczywiście mam nadzieję,że praca dla niepełnosprawnych to nie :ochrona i sprzątaczka bo to ponad 70% tych stanowisk.Wątpię jednak w szczere intencje tych działań.
  odpowiedz na komentarz
 • pytajnikowi ad: Praca zamiast renty
  SON "Podkarpacie"
  31.12.2018, 17:38
  Niestety, to co piszesz ma potwierdzenie w praktyce. Ministerstwo Pracy - BON – vide link: HTTP://WWW.NIEPELNOSPRAWNI.GOV.PL/ART,876,POZYTYWNY-TREND-W-ZAKRESIE-SYTUACJI- OSOB-NIEPELNOSPRAWNYCH-NA-RYNKU-PRACY jest pełne zachwytu dla wzrostu do 30,2 % współczynnika aktywności zawodowej ON liczonego r/r (wrzesień 2017/września 2018) mimo, iż wzrost ten jest wynikiem spadku ilości orzeczonych ON o 69 tys. (z 1 664 000 do 1 585 000). Tak szybkie i masowe zdrowienie ON może byłoby i powodem do dumy, gdyby nie to, że samym czasie r/r spadła ilość ON aktywnych zawodowo o 15 tys. (z 497 000 do 482 000) wg tych samych danych BAEL. Zaś wg danych SODiR ilość miejsc pracy ON spadła w tym czasie o ok. 11 tys. (267 412 do 256 561) – vide tab. nr 1 i nr 4/BAEL i tab. nr 2/SODiR – pod linkiem HTTP://WWW.NIEPELNOSPRAWNI.GOV.PL/P,80,RYNEK-PRACY Trudno zrozumieć czemu te dane nie są dla decydentów ws. zatrudnienia ON i wszelkich organizacji działających na rzecz ON, powodem do smutku. Dlaczego żadna z ww. organizacji (POZA, OSAMOTNIONYM NIESTETY SON-PODKARPACIE) nie zwraca na to uwagi? - to też bardzo smutne.
  odpowiedz na komentarz
 • Praca zamiast renty ?
  pytajnik
  31.12.2018, 10:48
  Czy zwiększenie zatrudnienia niepełnosprawnych uzyskają poprzez odbieranie rent ?
  odpowiedz na komentarz
 • oby więcej konkretów
  SON "Podkarpacie"
  31.12.2018, 10:34
  Co raz to częściej dowiadujemy się iż zatrudnienie ON jest nadrzędnym celem nie tylko wszelkich Strategii, ale i Parlamentu, Rządu, Opozycji, RPO, PFRON i wszelkiej maści urzędów, instytucji i organizacji pozarządowych. Jednak - na ogół, b.rzadko informowani jesteśmy: jaka to ma być praca, w jakich warunkach, za jakie wynagrodzenie itp.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy popierasz przyznanie świadczenia 500 zł osobom z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas