Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zaprezentowano Strategię na rzecz Osób Niepełnosprawnych 2018-2030. Cel nadrzędny: zwiększenie zatrudnienia

31.12.2018
Autor: Mateusz Różański, fot. Keith Wilson/Freeimages.com
Cztery połączone kółka zębate

Pełne włączenie osób z niepełnosprawnością w życie społeczne i zawodowe, a także zagwarantowanie realizacji praw określonych w Konwencji o prawach osób niepelnosprawnych poprzez stworzenie ram długofalowej polityki krajowej na rzecz osób z niepełnosprawnością. To główne założenia Strategii na rzecz Osób Niepełnosprawnych 2018-2030, która została zaprezentowana w grudniu 2018 r. w Warszawie podczas jubileuszowego, 10. posiedzenia Zespołu do spraw Opracowania Rozwiązań w zakresie Poprawy Sytuacji Osób Niepełnosprawnych i Członków ich Rodzin.

Filarami strategii jest podniesienie świadomości społeczeństwa oraz wiedzy osób z niepełnosprawnością na temat przysługujących im praw i instrumentów wsparcia, zapewnienie spójności systemu i współdziałania administracji na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnością, a także zapewnienie powszechnej dostępności przestrzeni publicznej, transportu, informacji i komuniacji oraz usług.

W ramach strategii wskazano też cztery obszary funkcjonowania państwa, które mają służyć osiągnięciu celu, jakim jest włączenie osób z niepełnosprawnością do społeczeństwa: zdrowie, zabezpieczenie społeczne, edukacja i praca.

Zdrowie

W ramach polityki zdrowotnej rząd zapowiada zapewnienie osobom z niepełnosprawnością odpowiednich usług zdrowotnych (m.in. telemedycyna), a także kompleksowej rehabilitacji i poprawy jakości leczenia.

Ma to służyć zapobieganiu powstawaniu i pogłębianiu się niepełnosprawności i zapewnieniu odpowiedniego dostępu do usług zdrowotnych oraz zwiększeniu efektywności procesu leczenia, co znacznie wpłynie na jakość życia osób z niepełnosprawnością i umożliwi im większą aktywność na rynku pracy.

Zabezpieczenie społeczne

W tym obszarze najważniejszym zadaniem jest stworzenie warunków do niezależnego życia, poprzez zapewnienie zindywidualizowanego wsparcia w postaci odpowiednich usług opiekuńczych.

W strategii mowa jest m.in. o standaryzacji usług asystenckich, wypracowaniu modelu rehabilitacji kompleksowej i zwiększeniu liczby placówek dziennego pobytu, a także, co koresponduje m.in. z działaniami w ramach programu Dostępność Plus, zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób z niepełnosprawnością i ich rodzin.

Edukacja

Hasłem przewodnim tej części strategii jest edukacja włączająca na każdym etapie kształcenia, ustawiczne przygotowanie ucznia z niepełnosprawnością do wejścia na rynek pracy.

Praca

Wspólnym mianownikiem wszystkich działań zaplanowanych w ramach strategii jest przygotowanie osób z niepełnosprawnością do pracy i zapewnienie im warunków do bycia aktywnymi uczestnikami rynku pracy. Twórcy strategii podkreślają, że ich celem jest oczywiście zwiększenie poziomu zatrudnienia osób z niepełnosprawnością.

Mają temu służyć m.in. nowe instrumenty ułatwiające długoterminowe utrzymanie się na rynku pracy, ale też wspieranie podmiotów ekonomii społecznej i przedsiębiorczości samych osób z niepełnosprawnością.

Komentarz

  • pytajnikowi ad: Praca zamiast renty
    SON "Podkarpacie"
    31.12.2018, 17:38
    Niestety, to co piszesz ma potwierdzenie w praktyce. Ministerstwo Pracy - BON – vide link: HTTP://WWW.NIEPELNOSPRAWNI.GOV.PL/ART,876,POZYTYWNY-TREND-W-ZAKRESIE-SYTUACJI- OSOB-NIEPELNOSPRAWNYCH-NA-RYNKU-PRACY jest pełne zachwytu dla wzrostu do 30,2 % współczynnika aktywności zawodowej ON liczonego r/r (wrzesień 2017/września 2018) mimo, iż wzrost ten jest wynikiem spadku ilości orzeczonych ON o 69 tys. (z 1 664 000 do 1 585 000). Tak szybkie i masowe zdrowienie ON może byłoby i powodem do dumy, gdyby nie to, że samym czasie r/r spadła ilość ON aktywnych zawodowo o 15 tys. (z 497 000 do 482 000) wg tych samych danych BAEL. Zaś wg danych SODiR ilość miejsc pracy ON spadła w tym czasie o ok. 11 tys. (267 412 do 256 561) – vide tab. nr 1 i nr 4/BAEL i tab. nr 2/SODiR – pod linkiem HTTP://WWW.NIEPELNOSPRAWNI.GOV.PL/P,80,RYNEK-PRACY Trudno zrozumieć czemu te dane nie są dla decydentów ws. zatrudnienia ON i wszelkich organizacji działających na rzecz ON, powodem do smutku. Dlaczego żadna z ww. organizacji (POZA, OSAMOTNIONYM NIESTETY SON-PODKARPACIE) nie zwraca na to uwagi? - to też bardzo smutne.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas