Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Warszawa: łyżwiarstwo figurowe dla osób z niepełnosprawnością ruchu

02.01.2019
Autor: inf. pras.
trenerka trzyma za dłoń dziewczynę, obie unoszą jedną nogę. są w łyżwach na lodowisku

Avalon Active organizuje treningi łyżwiarstwa dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Zajęcia odbywać się będą do końca lutego, w poniedziałki od 16.30 do 19.30, pod okiem rehabilitantów. Zapisy w recepcji Fundacji Avalon pod numerem telefonu 22 349 97 71.

Celem zajęć organizowanych przez Avalon Active jest stworzenie alternatywy dla zwykłej rehabilitacji, a tym samym – umożliwienie osobom z niepełnosprawnością ruchową korzystania ze sportów, które do tej pory wydawały się być poza ich zasiegiem. Zajęcia aktywnej rehabilitacji na lodzie są pierwszą tego typu formą rehabilitacji w Polsce.

Zalety rehabilitacji na łyżwach

Łyżwiarstwo pozytywnie wpływa na poprawę sprawności fizycznej, wyrabia pewność siebie. To dobra dyscyplina dla osób ze schorzeniami neurologicznymi, ponieważ wymaga harmonijnego rozwinięcia cech motorycznych. Ćwiczenia na lodzie sprzyjają kształtowaniu równowagi, opanowaniu symetrycznego obciążenia kończyn dolnych oraz rozwinięciu prawidłowej pracy bioder i kolan podczas chodu. Jazda na łyżwach wymaga pracy stóp i kostek oraz wymusza wyprostowaną sylwetkę. Utrzymanie się na lodzie wymaga intensywnej pracy mięśni brzucha i grzbietu, wyprostowania pleców, schowania bioder pod siebie, uniesienia głowy i wyciągnięcia jej czubka w stronę sufitu.

Dodatkowo, jazda na lodzie sprzyja nawiazywaniu znajomości, ponieważ lodowiska w okresie zimowym są miejscem spotkań dla lokalnych społeczności.

- Zajęcia łyżwiarstwa dla osób z niepełnosprawnością ruchową to tylko jedna z wielu form aktywnej rehabilitacji, jaką wprowadziliśmy do oferty Avalon Active. Zainspirowaliśmy się doświadczeniami Kanadyjczyków, którzy jako pierwsi stworzyli program nauki jazdy na łyżwach dla osób z niepełnosprawnością – komentuje Katarzyna Milczarek, koordynator projektu Avalon Active.

Kanadyjski SkateABLE

Kanadyjski program nauczania łyżwiarstwa adaptowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową wykorzystujące dostosowany sprzęt. Łyżwy są zaprojektowane do używania z ortezami albo do zmienionej budowy stopy. W SkateABLE wykorzystywane są pomoce ortopedyczne, takie jak balkoniki z uprzężą w środku, co ułatwia naukę osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi.


Avalon Active jest projektem ogólnopolskiej Fundacji Avalon, w ramach którego prowadzona jest rehabilitacja. Ofertę Avalon Active wzbogacono o zajęcia aktywnej rehabilitacji skierowane do osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, takie jak: zajęcia biegania na wózkach, Nordic Walking, łyżwiarstwo, zajęcia outdoorowe, zajęcia w wirtualnej rzeczywistości, cross trening, zumba i sztuki walki. Fundacja Avalon – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym niesie pomoc osobom niepełnosprawnym i chorym w leczeniu, rehabilitacji, spełnianiu marzeń, usamodzielnieniu się, integracji z resztą społeczeństwa oraz w różnych aspektach codziennego życia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas