Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Emerytura a możliwość skorzystania z sanatorium ZUS

19.01.2019
Autor: N.

Jestem już emerytem. Przeszedłem na emeryturę z renty w wyniku choroby zawodowej. Jestem osobą niepełnosprawną – stopień umiarkowany. Pobieram obecnie emeryturę i 50% dodatku z renty inwalidzkiej wypłacanej przez ZUS. Moje pytanie brzmi: jak jako emeryt i rencista w wyniku choroby zawodowej mogę się ubiegać w ZUS o skierowanie na leczenie sanatoryjne?

Szanowny Panie,

co do zasady jako emeryt nie może pan skorzystać z rehabilitacji z ZUS, ponieważ nie podlega pan ubezpieczeniom społecznym. W sytuacji, gdyby wykonywałby Pan pracę, np. z tytułu umowy zlecenia, podlegałby Pan ubezpieczeniom społecznym i mógłby Pan skorzystać z rehabilitacji leczniczej ZUS. Podstawą otrzymania skierowania na rehabilitację leczniczą jest orzeczenie o potrzebie rehabilitacji wydane przez lekarza orzecznika.

Nie mając pełnej informacji o Pana sytuacji prawnej, zachęcam Pana do bezpośredniego kontaktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych poprzez Centrum Obsług Telefonicznej – tel.: 22 560 16 00 lub e-mail: cot@zus.pl (formy kontaktu dostępne są na stronie ZUS).

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czy powinny istnieć limity zarobków dla rencistów?

Biuletyn

Wspierają nas