Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Igor Sikorski Niepełnosprawnym Sportowcem 2018 roku w Plebiscycie „Przeglądu Sportowego”

07.01.2019
Autor: Paulina Malinowska-Kowalczyk/PKPar, fot. Bartłomiej Zborowski/PKPar
Źródło: paralympic.org.pl
Igoe Sikorski

84. Plebiscyt Przeglądu Sportowego rozstrzygnięty! Tytuł Niepełnosprawnego Sportowca 2018 otrzymał Igor Sikorski (Start Bielsko-Biała), brązowy medalista XII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pjongczangu. Wśród nominowanych do tytułu byli także lekkoatleci Lucyna Kornobys (Start Wrocław) i Michał Kotkowski (Start Poznań).

W roku olimpijskim Igor Sikorski był jedynym paraolimpijczykiem, który sięgnął po medal podczas igrzysk, dlatego jego wygranej można się było spodziewać. Brąz zdobyty w slalomie gigancie był dodatkowo „na wagę złota”: był to pierwszy medal w narciarstwie alpejskim od 30 lat, pierwszy od igrzysk w Vancover, ponieważ w Soczi skromnej reprezentacji paraolimpijczyków nie udało się stanąć na podium.

„Będę szedł w górę, bo czuję, że mogę”

Dla Sikorskiego statuetka Czempiona obok brązowego krążka przywiezionego z Korei jest szczególną nagrodą. Gala Mistrzów Sportu jest bowiem takim wydarzeniem, w jakim chciałby wziąć udział każdy sportowiec. Zdobycie statuetki to marzenie, które nie spełnia się wszystkim.

Złoto zdobył Jesper Petersen z Norwegii, srebro Tyler Walker z USA i brąz – nasz Igor Sikorski
Po prawej na podium z brązowym medalem Igor Sikorski. Obok – Jesper Petersen z Norwegii ze złotem oraz Tyler Walker z USA ze srebrnym krążkiem

- Dziękuję Ministerstwu Sportu i przede wszystkim ministrowi Witoldowi Bańce. Nie byłoby tego sukcesu także, gdyby nie „team” i trener Peter Matiasko. I życzę miłego wieczoru – powiedział tuż po odebraniu statuetki.

Igor Sikorski, który stracił sprawność w wyniku upadku z wysokości ok. 11 lat temu, jest jednym z najbardziej znanych parasportowców w naszym kraju. Startuje na siedząco (grupa LW 11) i ściga się na jednej narcie zwanej monoski. Jego motto życiowe to Przyszłość zaczyna się teraz od lat jest niezmienne.

- Czuję się doceniony przez tę nagrodę. To znaczy, że moje sukcesy zostały zauważone. Motywuje mnie do dalszej pracy. Jestem coraz dalej i będę szedł jeszcze szedł w górę, bo czuję, że mogę – podsumowuje sportowiec.

Duma Łukasza Szeligi

Statuetkę Igorowi Sikorskiemu wręczyła dyrektor programowa Telewizji Polsat Nina Terentiew oraz Joanna Mazur z przewodnikiem Michałem Stawickim, ubiegłoroczni zdobywcy tytułu. Joanna Mazur podkreśliła, że polska reprezentacja lekkoatletów wygrała klasyfikację medalową podczas Paralekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Berlinie. Najważniejsza jest jednak impreza czterolecia.

Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego
Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego

- Upór, ciężka praca i determinacja dała Igorowi medal – powiedziała Mazur.

Zadowolenia z sukcesu Sikorskiego nie krył także Łukasz Szeliga, Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego (PKPar). Szeliga w przeszłości startował w igrzyskach paraolimpijskich właśnie w narciarstwie alpejskim i był także trenerem Igora na początku jego kariery.

- Niewielu ludzi dawało szansę Polakom, że po zmianach w Turynie, czyli połączeniu grup sprawności nasz rodak  będzie miał szanse na podium – mówił prezes PKPar. – Byli tacy, którzy mówili, że nigdy się to nie stanie. Igor temu zaprzeczył swoją ciężką pracą, realizacją planów treningowych, które otrzymywał i  udało mu się zmienić alpejską geografie. Przegląd Sportowy to zauważył i jest to w pełni zrozumiałe biorąc pod uwagę także sukcesy, których autorami są inni paraolimpijczycy.

Lucyna Kornobys

Redakcja „Przeglądu sportowego” do tytułu najlepszego sportowca niepełnosprawnego wytypowała trzech zawodników. Oprócz Igora Sikorskiego wybrano dwoje lekkoatletów: Lucynę Kornobys i Michała Kotkowskiego.

Lucyna Kornobys
Lucyna Kornobys

Lucyna Kornobys (Start Wrocław), srebrna medalistka w pchnięciu kulą igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro  może śmiało powiedzieć, że rok 2018 był jej rokiem rekordów i tytułów. 3 złota na World Games w Hiszpanii (3 rekordy świata) oraz 2 podczas Paralekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Berlinie (w kuli i w oszczepie). Kornobys wielokrotnie w minionym roku pobijała „życiówki” i została uznana najlepszą lekkoatletką podczas Gali „Złote Kolce”.

- Medal paraolimpijski jest dużo ważniejszy więc Igor wygrał zasłużenie, ale dla mnie sama nominacja jest ogromnym wyróżnieniem – mówiła. – To pokazuje, że nasze zmagania na arenie krajowej i międzynarodowej są zauważane. Ten rok był dla mnie mega ważny, choć ciężki. Wielu sportowców chciałoby go zakończyć z takimi wynikami jak ja. Teraz dla mnie celem są listopadowe Mistrzostwa Świata w Dubaju i zdobycie kwalifikacji do Tokio. Czy marzy mi się medal podczas igrzysk w Japonii? Oczywiście, jakikolwiek, ale najbardziej chciałabym zdobyć złoto – dodała.

Michał Kotkowski

Michał Kotkowski (Start Poznań) to z kolei wschodząca gwiazda polskiej paralekkoatletyki. Trzykrotny medalista berlińskich Mistrzostw Europy (w tym złoto na 100 i 400m) nie ukrywa, że jego idolem jest Adam Kszczot. Jak przyznaje on jest silą napędową jego sukcesów – sukcesów, które mają zmienić myślenie o osobach z porażeniem mózgowym. Niewątpliwie zmieniają, bo oprócz sportowych sukcesów, zaledwie dwudziestoletni Kotkowski, który przez 16 lat uprawiał pływanie początkowo w ramach rehabilitacji, później wyczynowo, wygląda jak amerykańska gwiazda filmowa. Nominacja była jednak wielkim zaskoczeniem.

Michał Kotkowski na mecie okrywa się polską flagą
Michał Kotkowski

- W ogóle się nie spodziewałem, że wezmę udział w takim wydarzeniu – stwierdził zawodnik. – „Lekką” trenuję tylko trzy lata. Nominacja bardzo mnie motywuje. Również otwiera mi bramki na ewentualnych sponsorów. Będę trenował tak ciężko jak się da i zbierał najlepsze wyniki. Mój cel numer 1 to paralekkoatletyczne mistrzostwa świata w Dubaju i 400m. Oczywiście chcę zdobyć złoto – podsumował.

Pierwsza edycja Plebiscytu Przeglądu Sportowego przeprowadzona została w 1926 roku. W 1988 roku Arkadiusz Pawłowski, pływak, paraolimpijczyk, otrzymał tytuł Honorowy Sportowiec Roku. Kategoria Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny przyznawana jest od 2004 roku. Pierwszą statuetkę Czempiona odebrał wówczas Tomasz Blatkiewicz.

Dotychczasowi laureaci:

 • 2017 – Joanna Mazur z przewodnikiem Michałem Stawickim (lekkoatletyka)
 • 2016 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
 • 2015 – Bartosz Tyszkowski (lekkoatletyka)
 • 2014 – Renata Kałuża (kolarstwo szosowe)
 • 2013 – Mateusz Michalski (lekkoatletyka)
 • 2012 – Rafał Wilk (kolarstwo szosowe)
 • 2011 – tytuł nie został przyznany
 • 2010 – tytuł nie został przyznany
 • 2009 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
 • 2008 – Natalia Partyka (tenis stołowy)/Katarzyna Pawlik (pływanie)
 • 2007 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
 • 2006 – Katarzyna Rogowiec (narciarstwo biegowe)
 • 2005 – Tomasz Hamerlak (lekkoatletyka)
 • 2004 – Tomasz Blatkiewicz (lekkoatletyka)

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas