Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Szpital Uniwersytecki w Krakowie, jako pierwszy w Polsce, będzie miał robota Rosa

08.01.2019
Autor: PAP, fot. sxc.hu
część mikroskopu

Szpital Uniwersytecki w Krakowie, jako pierwszy ośrodek w Polsce, będzie miał robota neurochirurgicznego Rosa. Popularne w USA urządzenie trafi do tej placówki pod koniec lutego.

Robot kosztuje około 3,2 mln zł. Transakcja możliwa jest dzięki pieniądzom unijnym z regionalnego programu operacyjnego woj. małopolskiego.

Robot neurochirurgiczny Rosa trafi do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie pod koniec lutego.

- To unikalne rozwiązanie, z powodzeniem stosowane w Stanach Zjednoczonych – powiedział pełniący funkcję dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski.

Drugi robot w szpitalu

Władze szpitala podkreśla, że jako pierwszy ośrodek w Polsce będzie miał to urządzenie. Robot Rosa francuskiej firmy Medtech wykonuje m.in. zabiegi endoskopii i biopsji, przeprowadza operacje kręgosłupa i mózgu.

Będzie to drugi robot chirurgiczny, jaki w ostatnim czasie kupił Szpital Uniwersytecki w Krakowie. W grudniu ośrodek zaprezentował robota chirurgicznego Senhance, wartego 10 mln zł. Robotyka staje się coraz popularniejsza w medycynie, bo roboty chirurgiczne cechuje wysoka precyzja. Nie przeprowadzają one samodzielnie operacji, kierują nimi lekarze.

Zakup urządzeń był możliwy dzięki pieniądzom unijnym, które województwo małopolskie przeznacza na wyposażenie nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego. Jeszcze w 2019 r. przeprowadzi się on z ul. Kopernika w centrum miasta do Prokocimia na południowo-wschodnich obrzeżach Krakowa.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Realia ON
    D.jedrzejczyk
    09.01.2019, 08:19
    Jestem wdzieczna AGH, oraz Findacji Wenus z Milo, za sxkolenie, ksiazke o ON oraz otwarcie oczu na problemy ON.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Człowiek zaradny życiowo musi być przede wszystkim...

Biuletyn

Wspierają nas