Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy ulgi w pociągach i autobusach w 2019 r. są zagrożone? Mamy odpowiedź ministerstwa

10.01.2019
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. M. Różański
Wagony stojące na bocznicy kolejowej, w zimowej aurze

Od paru lat krąży informacja o tym, jakoby miały zniknąć ulgi na przejazdy komunikacją publiczną m.in. dla osób z niepełnosprawnością i studentów. Zapytaliśmy Ministerstwo Infrastruktury, czy w 2019 r. ulgi na przejazdy są zagrożone.

„W związku z wejściem w życie przepisu art. 28 ustawy z 9 listopada 2018 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2019 r. (Dz.U. poz. 2435), zakres uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego osób niepełnosprawnych i studentów nie ulega zmianom w 2019 r.” – uspokaja Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Ulgi dłużej o rok

Co zawierają zmienione przepisy? Najważniejszy dla pasażerów wydaje się art. 87, który w ust. 1 brzmi:

„W terminie do dnia 31 grudnia 2019 r. podmioty prowadzące działalność w zakresie krajowego regularnego przewozu osób są obowiązane uwzględniać uprawnienia pasażerów do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego w transporcie drogowym i kolejowym, zgodnie z dotychczasowymi przepisami”.

Zmieniono więc w tym przepisie rok z 2018 na 2019. Natomiast ust. 2 tego artykułu brzmi:

„W terminie, o którym mowa w ust. 1, finansowanie ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego odbywa się na zasadach określonych w przepisach dotychczasowych”.

Więcej osób uprawnionych do ulg?

Warto przy okazji wspomnieć, że korzystne dla wielu osób z niepełnosprawnością zmiany w systemie ulg na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz autobusowego wprowadza projekt Ustawy o dostępności.

 • Przy 78-procentowej uldze dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością albo jednego z ich rodziców lub opiekuna planuje się usunięcie zapisu, który ogranicza obecnie przejazdy ze zniżką do podróży wyłącznie: „z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, specjalnego ośrodka wychowawczego, ośrodka umożliwiającego dzieciom i młodzieży spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, a także na turnus rehabilitacyjny – i z powrotem”.
 • Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności otrzymać miałyby prawo do ulgi 37 proc. „przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych, na podstawie biletów jednorazowych”.
 • Osoby z umiarkowanym stopniem dostałyby także uprawnienie do 37-procentowej ulgi „przy przejazdach środkami publicznego transportu autobusowego w komunikacji zwykłej i przyspieszonej, na podstawie biletów jednorazowych”.

Nie wiadomo jednak na razie, kiedy te nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać.

Przypominamy o uprawnieniach

Warto przy okazji przypomnieć sobie, kto obecnie ma prawo do ulgowych przejazdów koleją, a także kto ma zniżki w transporcie autobusowym.

W tym drugim artykule tłumaczymy także, czy prywatni przewoźnicy mogą odmówić ulgowego przejazdu oraz co robić, jeśli przewoźnik jednak odmówi ulgi.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • mam umiarkowany i żadnej ulgi
  Smutne
  16.01.2019, 00:09
  bo nie te symbole. Często dojeżdżam do lekarzy i na badania, Z zasiłku stałego muszę kupować pełnopłatne bilety, które pochłaniają 1/4 tego zasiłku
  odpowiedz na komentarz
 • UIga jak "cokolwiek" przyjedzie 5 min po czasie.
  Małopolska północna
  11.01.2019, 14:49
  Ja mam "ulgę" jak właściciel jednej czy drugiej firmy prywatnej nie oznajmi "kurs zawieszony z przyczyn ekonomicznych" . 4 lata temu było niedziele , teraz soboty i ten o 19 wtorek -czwartek . Burmistrz kieruje się podobną "logiką" - transport zbiorowy to "ma być rentowny" , czyli rać cobie sam mieszkańcu mojej gminy.
  odpowiedz na komentarz
 • Co z ulgami w 2020 r.
  Jakub
  11.01.2019, 12:52
  Proszę o odpowiedź na podany adres mailowy Y mam takie pytanie jaka ulga będzie przysługiwać osobie niewidomej pierwszej grupy o znacznym stopniu niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Teraz to jest 51% mam pytanie czy w 2020 r. te ulgi będą obowiązywać i w jakim wymiarze czy coś wiadomo na ten temat czy one nie będą zniesione?
  odpowiedz na komentarz
 • Inaczej chyba było
  Marcin
  11.01.2019, 12:36
  "Od paru lat krąży informacja o tym, jakoby miały zniknąć ulgi na przejazdy komunikacją publiczną", no chyba w Integracji ktoś nie doczytał. Z tego co pamiętam rok czy dwa lata, a może 3 lata temu rozpętała się burza, bo o ile ulgi miały być to tylko u przewoźników którzy podpiszą jakąś tam umowę. Przed wakacjami czy po wakacjach Sejm szybko pozmieniał przepisy. I gdyby nie tamta burza, dziś już by nie było tak wesoło. Wtedy nie było przecież mowy o żadnej ustawie Dostępność plus, z resztą tej ustawy też przecież jeszcze nie ma, jest tylko projekt, który być może zacznie obowiązywać no chyba że przyjdą wybory i wyrzuci się wszystko do kosza.
  odpowiedz na komentarz
 • Ulgi dla kogo?
  Talia
  10.01.2019, 19:27
  To by było coś, patrząc na to, że obecnie ja jako osoba z umiarkowaną niepełnosprawnością nie mam żadnych ulg. Dosłownie. Żadnych. Na pociąg, autobus, tramwaj, na nic. Obecnie ulgę na pociąg ma choćby osoba z umiarkowaną niepełnosprawnościa narządu wzroku. Ja mając umiarkowaną niepełnosprawność ruchową już nie... obecnie te przepisy są strasznie wybiórcze. A co z autobusami? przecież tutaj każde miasto samo ustala ulgi i ich poziom (np. w Krakowie osoby z niepełnosprawnością umiarkowaną mają darmowy przejazd, w Katowicach, nie ma z kolei nawet niewielkiej ulgi). Mieliby to zrównoważyć dla całej Polski? Jakoś tego nie widzę.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Kościół Katolicki jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas