Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wrocław: w USK otwarto całodobowy oddział kliniki psychiatrii

11.01.2019
Autor: PAP, fot. sxc.hu
korytarz w szpitalu

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu otwarto całodobowy oddział kliniki psychiatrii. Dotychczas pacjenci mogli korzystać jedynie z poradni i oddziału dziennego. Oddział całodobowy we Wrocławiu mieścił się w szpitalu wojewódzkim.

Otwarty oddział Kliniki Psychiatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego ma 31 łóżek. Pierwszych pacjentów przyjmie w lutym. Powstał w budynku przy ul. Pasteura 10 w tzw. starym kampusie Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Oddział jest przeznaczony dla pacjentów dorosłych. Remont budynku i wyposażenie kosztowały 1,7 mln zł.

- Liczymy, że staniemy się oddziałem referencyjnym na Dolnym Śląsku. Dzięki przyłączeniu kliniki psychiatrii do struktur USK możemy zapewnić pacjentom wysokospecjalistyczną diagnostykę, którą dysponuje szpital, oraz intensywne leczenie – powiedział dyrektor USK Piotr Pobrotyn.

Nowoczesność

Kierownik kliniki psychiatrii USK prof. Joanna Rymaszewska podkreśliła, że w nowej siedzibie będą realizowane nowoczesne formy diagnostyki i leczenia. Chodzi zarówno o wprowadzenie nowych technologii, badań klinicznych, jak i metod terapeutycznych.

- Tworzymy nową jakość. Oddział przeznaczony jest głównie dla pacjentów w ciężkich stanach. W ich diagnozowaniu wykorzystane będą najnowocześniejsze metody, m.in. neuroobrazowanie, które pozwala na obserwację pracy mózgu podczas wybranych czynności – mówiła prof. Rymaszewska.

Przypomniała, że klinika wspólnie z neurochirurgami USK ma na swoim koncie przeprowadzone z sukcesem trzy operacje głębokiej stymulacji mózgu.

- Dzięki zespołowi naszych neurochirurgów, kierowanemu przez prof. Pawła Tabakowa, psychiatria dotarła w rejony dotychczas dla nas nieosiągalne. Głęboka stymulacja mózgu przeprowadzona w trzech przypadkach usunęła objawy nerwicy natręctw. Obecnie będziemy realizować grant poświęcony depresji – powiedziała prof. Rymaszewska.

„Warunek konieczny”

W ramach badań naukowych i klinicznych wprowadzono też kolejną metodę niefarmakologiczną – przezczaszkową stymulację magnetyczną. Technika ta wykorzystuje fale magnetyczne – takie, jak w rezonansie magnetycznym – do oddziaływania na wybrane rejony mózgu. Ich precyzyjne dotarcie jest możliwe dzięki neuronawigacji. To metoda nieinwazyjna i bezbolesna, w psychiatrii z powodzeniem stosowana w leczeniu depresji, ale także w niektórych postaciach schizofrenii.

Klinika psychiatrii USK w ostatnich dniach uzyskała zgodę i akredytację na szkolenie rezydentów.

- Bez całodobowego oddziału byłoby to niemożliwe. To był konieczny warunek, ale jestem zaskoczona, że tak szybko otrzymaliśmy tę zgodę – powiedziała szefowa kliniki.

Krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii prof. Piotr Gałecki podkreślił, że wrocławski ośrodek jest w swej dziedzinie wiodący.

- W końcu nadszedł czas, że otwierany jest nowoczesny oddział psychiatrii, a nie onkologii czy hematologii. Na choroby psychiczne zapada co czwarta osoba i należy o tym pamiętać, że to równie ważna dziedzina – powiedział prof. Gałecki.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Człowiek zaradny życiowo musi być przede wszystkim...

Biuletyn

Wspierają nas