Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Samorzecznik z autyzmem chce rozmawiać o placówkach dla osób dorosłych. MRPiPS zapowiada centra opiekuńczo-mieszkalne

11.01.2019
Autor: tekst i zdjęcie: Mateusz Różański
Źródło: facebook.com/ChcemyCalegoZycia, gov.pl
Jan Gawroński

„Mama Piotra ma łzy w sobie. Ma trudne życie. Co będzie z Piotrem, gdy pójdzie do Nieba” – pyta w imieniu swojego kolegi Jan Gawroński, 13-letni samorzecznik z autyzmem, w swoim liście do minister Elżbiety Rafalskiej. Jego pismo dotyczy Środowiskowych Domów Samopomocy (ŚDS) dla dorosłych osób z autyzmem.

Od wielu miesięcy środowisko, zgromadzone wokół inicjatywy „Chcemy całego życia”, walczy o stworzenie specjalnych placówek dla dorosłych osób ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Obecnie funkcjonujące placówki nie odpowiadają na specyficzne potrzeby osób z autyzmem – brakuje miejsc, w których te osoby zamieszkać po śmierci rodziców. Petycję w tej sprawie – „Nie zamykajmy dorosłych z niepełnosprawnością w czterech ścianach!” podpisało już ponad 40 tys osób. 

Zawiedzione nadzieje

W odpowiedzi na postulaty dot. placówek, dostosowanych do potrzeb dorosłych osób z autyzmem – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało stworzenie Środowiskowych Domów Samopomocy typu D w projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie ŚDS-ów, przekazanej do konsultacji w lipcu 2018 roku. Jednak w grudniu 2018 roku propozycja stworzenia tego typu miejsc została usunięta z projektu.

Decyzja ministerstwa wywołała sprzeciw środowiska opiekunów osób z niepełnosprawnością i samych osób z autyzmem – w tym 13-letniego Jana Gawrońskiego, samorzecznika, który o problemach własnych, swoich kolegów i rodziców, opiekunów chce porozmawiać z minister Elżbietą Rafalską.

„Chciałbym pilnie prosić o spotkanie w bardzo ważnej sprawie dla moich kolegów ze spektrum autyzmu, którym bardzo trudno jest wykonywać życie – pisze w swoim liście Jan Gawroński. – Nasza inicjatywa «Chcemy całego życia» walczy o Środowiskowe Domy Samopomocy typu D. To takie domy, które są dobre i bezpieczne dla moich kolegów. Te domy to szczęście dla nich i spokojne serce dla ich rodziców. Pani minister, jestem smutny bo wiem dziś, że takich domów nie będzie” – czytamy w liście Jana Gawrońskiego.

Ministerstwo odpowiada

MRPiPS zapowiada, że choć ŚDS-y typu D zostały usunięte z projektu ustawy, to w ich miejsce zaplanowano inne rozwiązanie.

„Aktualnie w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracujemy nad planem działania. W ramach jednego z zadań stworzone zostaną centra opiekuńczo – mieszkalne m.in. dla dorosłych osób niepełnosprawnych ze spektrum autyzmu i sprzężonymi niepełno sprawnościami” – czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Spolecznej.

Jednocześnie w resorcie rodziny trwają prace nad dostosowaniem przepisów rozporządzenia o Środowiskowych Domach Samopomocy, aby stworzyć dedykowaną tej grupie osób ofertę.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

Prawy panel

Sonda

Czy zaszczepiłaś/-eś się już przeciw COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas