Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

11.01.2019
Autor: Redakcja, fot. Mateusz Różański (1,3), pixabay.com (2), Bartłomiej Zborowski/PKPar (4), Roaming Magnolias Photography by Samantha Bishop (5), facebook.com/StowarzyszenieTeczaKrakow (6)
fragmenty sześciu zdjęć: dwa wagony pociągu, grafika telefonu i wiadomości, użytkowany schodołaz przez męzczyznę, Igor Sikorski, dziewczynka z przyjacielem w kostiumie dinozaura i dwóch męzczyzn z zespołem Downa

Wsparcie to inwestycja, która się zwraca; Absurdy dostępności; Czy ulgi w pociągach i autobusach w 2019 r. są zagrożone? Mamy odpowiedź ministerstwa; Co sądzisz o projekcie Ustawy o dostępności? Wyraź swoją opinię!; Igor Sikorski Niepełnosprawnym Sportowcem 2018 roku w Plebiscycie „Przeglądu Sportowego”! Zobacz podsumowanie drugiego tygodnia stycznia na portalu Niepelnosprawni.pl!

Szczególnie polecamy

Wsparcie to inwestycja, która się zwraca

Usługi asystenckie 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, zaopatrzenie medyczne i sprzęt rehabilitacyjny przyznawany bez limitu i ponad 65 proc. osób z niepełnosprawnością aktywnych zawodowo. To sen? Nie, tak pokrótce przedstawia się sytuacja w Danii. Na czym polega duński sposób wspierania osób z niepełnosprawnością i skąd Duńczycy biorą na to pieniądze, mówi nam w wywiadzie Jens Bouet, prezes Dansk Handicap Forbund, duńskiej organizacji wspierającej osoby z niepełnosprawnością. 

Absurdy dostępności

Dostępność architektoniczna staje się powoli standardem, ale niestety, na drodze do niej często popełniane są błędy. Są nimi zarówno rozwiązania, które same z siebie stanowią przeszkodę dla użytkowników – jak kostka brukowa, ale też zaniedbania, brak wiedzy i wyobraźni. Rzekome udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością stają się dla nich niekiedy barierą.

Najważniejsze wydarzenia

Czy ulgi w pociągach i autobusach w 2019 r. są zagrożone? Mamy odpowiedź ministerstwa

Od paru lat krąży informacja o tym, jakoby miały zniknąć ulgi na przejazdy komunikacją publiczną m.in. dla osób z niepełnosprawnością i studentów. Zapytaliśmy Ministerstwo Infrastruktury, czy w 2019 r. ulgi na przejazdy są zagrożone. 

Co sądzisz o projekcie Ustawy o dostępności? Wyraź swoją opinię!

Do 21 stycznia można zgłaszać do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju uwagi dotyczące projektu Ustawy o dostępności. Dowiedz się, jakie są jego założenia.

Praca

Nowy projekt aktywizacji absolwentów z niepełnosprawnością w Wielkopolsce

Fundacja Podaj Dalej zaprasza absolwentów szkół wyższych poszukujących pracy, którzy chcą zrealizować swoje plany zawodowe, oraz pracodawców na bezpłatne konsultacje nt. pracowników z niepełnosprawnością. 

W Małopolsce powstały nowe miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

Pawilon z frytkami i spółdzielnia socjalna zajmująca się niszczeniem dokumentów – to inicjatywy podjęte przez działające w Małopolsce organizacje pozarządowe. Ich celem jest zapewnienie miejsc pracy osobom z niepełnosprawnością intelektualną.

Nasze działania

Oto twórczość poetycka osób z niepełnosprawnością

Przez kilka miesięcy Integracja zbierała twórczość osób z niepełnosprawnością, którą wyświetlono 17 listopada 2018 r. na telebimie podczas trwania Wielkiej Gali Integracji. Oprócz licznych obrazów, rysunków, zdjęć i rękodzieł otrzymaliśmy również kilka wierszy! Oto one.

Kultura

Konkurs! Wygraj tomik poezji pt. „Do kwadratu” z dedykacją autorki

Anna Sobańska wydała tomik poezji pt. „Do kwadratu” dla swojej bratanicy Darii – dochód ze sprzedaży książeczki jest przeznaczony na leczenie i rehabilitację dziewczynki. Tomik z dedykacją autorki możesz wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na jedno pytanie! 

Posłuchaj nowego utworu rapera W.A.M., czyli pływaka Wojciecha Makowskiego!

Wojciech Makowski, znany niewidomy pływak, reprezentant Polski, po dwuletniej pracy wydał krążek pt. „Na Węch” pod pseudonimem artystycznym W.A.M. Płytę promuje utwór pn. „Widzieć Czy Nie Widzieć”, którego teledysk raper opublikował na swoim kanale w serwisie YouTube.

Sport

Zagłosuj na polskich łuczników w międzynarodowym konkursie!

Początek 2019 roku rozpoczął się dla Mileny Olszewskiej i Ireneusza Kapusty miłą niespodzianką! Parałucznicy z Polski zostali prawdopodobnie po raz pierwszy w historii konkursu nominowani do nagrody „World Archery’s 2018 Athlete of the Year”. 

Igor Sikorski Niepełnosprawnym Sportowcem 2018 roku w Plebiscycie „Przeglądu Sportowego”!

84. Plebiscyt Przeglądu Sportowego rozstrzygnięty! Tytuł Niepełnosprawnego Sportowca 2018 otrzymał Igor Sikorski (Start Bielsko-Biała), brązowy medalista XII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pjongczangu. Wśród nominowanych do tytułu byli także lekkoatleci Lucyna Kornobys (Start Wrocław) i Michał Kotkowski (Start Poznań).

Relacje

T. Rex – czyli akceptacja dziecka takim, jakie jest, to klucz do jego szczęścia [GALERIA]

Levi to chłopiec z autyzmem, który nie lubi widzieć siebie na zdjęciach. Uwielbia za to przebierać się za postacie z bajek. Jego mama, Samantha Bishop, stworzyła więc unikatową sesję zdjęciową, w której jej 8-letni syn przebrany za dinozaura T. Rexa bawi się z kuzynką. W odpowiedzi na współczujące i oskarżające reakcje opisała swoją historię – matki samotnie wychowującej dziecko z autyzmem. 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas