Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulga rehabilitacyjna po przejściu na emeryturę

19.03.2019
Autor: K.

Małżonek posiada obecnie I grupę inwalidzką z dodatkiem opiekuńczym i jest na rencie. W 2018 roku dostał po komisji ZUS orzeczenie o niepełnosprawności na stałe. Czy po przejściu na emeryturę ZUS będzie miał prawo korzystać nadal z ulgi na używanie własnego samochodu? Jeśli tak, to jakie dokumenty będą potrzebne dla Urzędu Skarbowego?

Szanowna Pani,

jeżeli Pani Małżonek będzie płacił podatek od osób fizycznych, a taki płacony jest od emerytury, posiadając odpowiednie orzeczenie o stopniu niepełnosprawności będzie mógł dalej korzystać z ulgi rehabilitacyjnej.

Warto podkreślić, że z dniem 1 stycznia 2018 r. został zmieniony przepis dotyczący możliwości odliczania kosztów korzystania z samochodu związanego z potrzebami osób z niepełnosprawnościami. Aktualnie zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy o podatku od osób fizycznych w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć koszty „używania samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną albo dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16. roku życia – w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł”.

Jak wskazał w piśmie z dnia 3 lipca 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (znak sprawy: 0113-KDIPT2-2.4011.226.2018.2.SŻ) – „Zaznaczyć należy, że określona w ustawie kwota 2280 zł jest maksymalną kwotą, która może być odliczona tytułem poniesienia ww. wydatków stosownie do art. 26 ust. 7c ww. ustawy, w przypadku wydatków poniesionych na używanie samochodu osobowego, nie jest wymagane posiadanie dokumentów stwierdzających ich wysokość, jednakże na żądanie organów podatkowych podatnik jest obowiązany przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia”.

Więcej informacji uzyska Pan, korzystając z infolinii Ministerstwa Finansów:

Krajowa Informacja Podatkowa – czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00 – infolinia – z tel. stac.: 801 055 055, z tel. kom.: 22 330 03 30.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas