Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie żyje

14.01.2019
Autor: oprac. mr, fot. Rudolf H. Boettcher [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], Wikimedia Commons Źródło: Onet.pl, Interia.pl
Paweł Adamowicz

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, zmarł w poniedziałek 14 stycznia przed godziną 15 w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Powodem śmierci były rozległe rany, zadane mu przez nożownika – 27-letniego Stefana W. podczas niedzielnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Od niedzielnego wieczora w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku trwała walka o uratowanie życia prezydenta Gdańska. Zajmujący się Pawłem Adamowiczem lekarze dziś przed godziną 15:00 poinformowali o jego śmierci.

Polityk wrażliwy społecznie

Paweł Adamowicz był prezydentem Gdańska od 1998 roku. W latach osiemdziesiątych był m.in. działaczem NSZZ „Solidarność” i wydawcą opozycyjnej prasy. Po roku 1989 zaangażował się w działalność polityczną. W latach 1990–1993 był członkiem władz Kongresu Liberalno-Demokratycznego. W latach 1994–1998 pełnił funkcję przewodniczącego rady Gdańska.

W swoich działaniach prezydent Gdańska uwzględniał potrzeby osób z niepełnosprawnością. W czasie kampanii wyborczej zapowiadał m.in. zapewnienie darmowych, dowożonych do domu posiłków dla osób niesamodzielnych.

W 2018 roku zarządzany przez Pawła Adamowicza Gdańsk dołączył do grona miast, oferujących opiekunom osób z niepełnosprawnością opiekę wytchnieniową.

Jerzy Owsiak rezygnuje

Na wieść o śmierci Pawła Adamowicza prezes i założyciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Jerzy Owsiak, zrezygnował ze stanowiska. Decyzję tłumaczył tym, że o śmierć Pawła Adamowicza oskarżona została Fundacja oraz on sam.

- Spotkałem się z opiniami, że to nasza wina, że nie żyje człowiek, że nie żyje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. To na mnie spadła ta odpowiedzialność – wytłumaczył Owsiak. – Nie będąc już szefem Fundacji, będę dla niej pracował (…), ale już nie będę podejmował żadnych decyzji – powiedział podczas konferencji prasowej.

Jurek Owsiak podziękował też wszystkim, którzy współtworzyli z nim WOŚP.

- Dziękuję wszystkim Polakom, którzy byli ze mną, są ze mną, którzy wspierali nas. Dziękuję za niezwykły finał – mówił były już Prezes Fundacji, wspominając też osobiste zaangażowanie w ostatni finał tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy w Twojej miejscowości jest obiekt zasługujący na wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności?

Biuletyn

Wspierają nas