Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Witold Skupień na drugim miejscu w Pucharze Świata!

15.01.2019
Autor: Adrian Lipiński, fot. Bartłomiej Zborowski/PKPar
Witold Skupień biegnie na nartach

Witold Skupień zajął drugą lokatę w biegu średnim techniką klasyczną podczas Pucharu Świata w biegach narciarskich, który w dn. 12-18 stycznia odbywa się w szwedzkiej miejscowości Östersund.

Inauguracja cyklu Pucharu Świata w fińskim Vuokatti przyniosła nam wiele powodów do radości. Liderem został Witold Skupień (klub Obidowiec Obidowa), po tym jak zwyciężył w sprincie oraz wywalczył drugie miejsce na 5 km techniką dowolną. Z kolei Iweta Faron sięgnęła po pierwsze w karierze podium PŚ w biathlonie. Takie wyniki sprawiły, że Polacy mogli się udać do Szwecji w dobrych nastrojach oraz z ambicjami na kolejne dobre rezultaty.

42 sekundy do pierwszego miejsca

Na początek rozegrano bieg średni techniką klasyczną. W klasie niepełnosprawności stojąc medalowy występ zanotował Witold Skupień. 29-latek w dziewięcioosobowej stawce przegrał jedynie z Grygorim Wowczyńskim z Ukrainy. Podium uzupełnił Norweg Hakon Olsrud. Biegacz Klubu Sportowego Obidowiec Obidowa stracił 42,2s do rywala z Ukrainy. Skupień, który w wieku jedenastu lat został porażony prądem elektrycznym, co poskutkowało utratą prawej ręki poniżej łokcia oraz części lewej dłoni jest aktualnym wicemistrzem świata w sprincie sprzed dwóch lat oraz czwartym zawodnikiem igrzysk paraolimpijskich w Pjongczang.

Piąte miejsca

Na piątej pozycji uplasował się Kamil Rosiek (w klasie siedząc). Triumfował Amerykanin Daniel Cnossen, przed swoim rodakiem Aaronem Pike i Ukraińcem Wasylem Krawczukiem.

Dwóch Polaków reprezentowało nas w kategorii niewidomych i niedowidzących. Piotr Garbowski (wraz z przewodnikiem Jakubem Twardowskim) uplasował się tak jak Kamil Rosiek – na piątej lokacie, a Łukasz Kubica (wraz z przewodniczką Eweliną Marcisz) zajął ósmą lokatę – ostatnią. W tej kategorii złoto wywalczył Szwed Zebastian Modin. 24-letni reprezentant gospodarzy pokonał Eirika Bye z Norwegii oraz Dmytro Sujarko z Ukrainy.

Rosiek tuż za podium

Drugiego dnia rozegrano biegi długie techniką dowolną. Na czwartym miejscu PŚ ukończył Kamil Rosiek. Strata Polaka do podium jednak była znaczna, do trzeciego Ukraińca Wasyla Krawczuka zabrakło mu 2 min i 55,6s. Ponownie najlepszy okazał się Daniel Cnossen – biegacz z USA wygrał z Martinem Fleigiem z Niemiec. Rywalizowało dziewięciu zawodników. Tyle samo zawodników startowało w pozycji stojącej. Wśród nich Witold Skupień zakończył bieg na piątej pozycji. Wynik ten pozwolił mu jednak zachować pozycję lidera PŚ. Bezkonkurencyjny był Francuz Benjamin Daviet, strata Polaka do reprezentanta „trójkolorowych” wyniosła ponad 5-minut. Srebro zdobył Hakon Olsrud z Norwegii, a brąz Alekxander Ehler z Niemiec.

Osiem biegaczek wystartowało w pozycji stojąc. Nasza reprezentantka Iweta Faron uzyskała szósty wynik. W jej klasie najlepsza okazała się Ołeksandra Kononowa, która pokonała Vilde Nilsen z Norwegii oraz rodaczkę Liudmiłę Liaszenkę.

Ku uciesze Szwedów ponownie najlepszy w kategorii niewidomych i niedowidzących w PŚ był Zebastian Modin. Pokonał on Norwega Eirika Bye oraz Francuza Anthoniego Chalencona. Piotr Grabowski był siódmy, zaś Łukasz Kubica sklasyfikowany został na ostatniej dziesiątej pozycji.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas