Lider PŚ nie zwalnia tempa – Witold Skupień ze złotem w sprincie!

17.01.2019
Autor: Adrian Lipiński, fot. Bartłomiej Zborowski/PKPar
Witold Skupień, zawodnik bez rąk, podczas jazdy pod górę na nartach po śniegu

Witold Skupień ponownie stanął na podium Pucharu Świata w biegach narciarskich, rozgrywanych w szwedzkim Östersund. W środę, 16 stycznia, nasz reprezentant odniósł pucharowe zwycięstwo w sprincie techniką klasyczną!

Polak po drugiej lokacie w biegu średnim techniką klasyczną mierzył w dobry wynik w sprincie. Kwalifikacje pokazały, że tak samo jak w Finlandii Witold Skupień powalczy w Szwecji o zwycięstwo. Nasz biegacz uzyskał najlepszy czas spośród dwunastu zawodników. Świetną passę kontynuował również w półfinale, gdzie ponownie okazał się najlepszy. W wielkim finale wygrał z czasem 3:20,85 min. Za nim uplasował się o 1,09s Grygorii Wowczyński z Ukrainy oraz norweski biegacz Hakon Olsrud. Polak zachowuje więc pozycje lidera cyklu Pucharu Świata z 455 pkt, drugi jest Wowczyński z 430 „oczkami”.

W kategorii niewidomych i niedowidzących Piotr Grabowski (przewodnik Jakub Twardowski) odpadł w półfinale, zaś Łukasz Kubica (przewodnik Ewelina Marcisz) zakończył start na eliminacjach. Złoto zdobył ku uciesze gospodarzy Zebastian Modin (3:05,50 min.), przed Norwegiem Eirikiem Byem (o 9,5s) oraz Ukraińcem Oleksandrem Kazikiem (o 10,79s).

Faron znów bliska podium

Dzień wcześniej rywalizowano w sprincie biathlonowym. Podczas inaugurującego cyklu Pucharu Świata w fińskim Vuokatti Iweta Faron (pozycja stojąc) sięgnęła po pierwszy w karierze brąz tej imprezy – Polka była trzecia na 10 kilometrów. Tym razem 19-latka również otarła się o podium. Bieg zawodniczka KS Obidowiec Obidowa ukończyła z jednym niecelnym strzałem. Niestety zaważył on na wyniku i ostatecznie Polka zakończyła zmagania na czwartej lokacie z niespełna trzydziestu sekundową stratą do brązu. Podium w całości zajęły Ukrainki. Triumfowała Ołeksandra Kononowa, przed Liudmiłą Liaszenko o 21,5s i Bohdaną Konaszuk o 31,7s. W sumie startowało siedem zawodniczek.

Chorąży z dwoma pudłami

Na ósmym miejscu finiszował Kamil Rosiek. startujący w pozycji siedząc. Na obu wizytach na strzelnicy notował po jednym nietrafionym strzale. Triumfował Amerykanin Daniel Cnossen, przed swoim rodakiem Aaronem Pike oraz Ukraińcem Tarsasem Radem. Zawodnicy z USA na strzelnicy notowali jedno „pudło”, zaś Rad był bezbłędny.

Rosiek, który był chorążym polskiej reprezentacji podczas południowokoreańskich Igrzysk w Pjongczang stracił 3:27,6 min. do zwycięzcy. W tej kategorii rywalizowało dziewięciu zawodników. Przedostatnie dziesiąte miejsce w gronie 11 sportowców zajął Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim. 45-latek zanotował sześć „pudeł”, tracąc 5:04,8 min. do zwycięzcy. Kategoria niewidomych i niedowidzących została zdominowana przez Ukraińców. Wygrał Jarosław Reszetyńskij o 23,2s przed Anatolijem Kowalewskim i o 24,6s przed Oleksandrem Kazikiem

W czwartek w Szwecji jest dzień przerwy, natomiast w piątek zawodnicy powalczą o medale w biegu indywidualnym na 15 kilometrów.