Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Więźniowie będą naprawiać wózki inwalidzkie

W poniedziałek 8 grudnia 2003 r. w areszcie śledczym na Białołęce uroczyście otwarto Centrum Remontowe Wózków Inwalidzkich.

Ponad 500 amerykańskich wózków inwalidzkich od kilku dni składowanych jest w areszcie na Białołęce. Używane, często zdekompletowane wózki będą nieodpłatnie remontowane przez więźniów pracujących na zasadzie wolontariatu i ofiarowywane najbardziej potrzebującym osobom niepełnosprawnym w całej Polsce.

Wózki dostarczyło amerykańskie stowarzyszenie Joni and Friends. Dzięki jego inicjatywie w ciągu ostatnich dziewięciu lat do Polski trafiło już 4,5 tys. inwalidzkich wózków i innego sprzętu rehabilitacyjnego. Do tej pory sprzęt przywożono już wyremontowany przez więźniów amerykańskich. Teraz robić to będą warszawscy więźniowie.

Jak powiedział Gazecie Wyborczej Marek Borawski, dyrektor aresztu śledczego na Białołęce, inicjatywą zainteresowało się wielu więźniów. Przy naprawie wózków pracować będzie 20 osadzonych.
Centrum remontowe otworzono oficjalnie 7 grudnia 2003 r., jednak prace w nim zaczną się po nowym roku. 275 wózków wymaga kapitalnego remontu. Kolejnych 300 przeznaczono do rozmontowania, części z nich uzyskane służyć będą jako zapasowe. Renowacja całej partii powinna się zakończyć do czerwca 2004 roku. Prawdopodobnie też od czerwca każdy będzie mógł się zwrócić do stowarzyszenia z prośbą o wyremontowanie jego prywatnego wózka - zapewnia pastor Krzysztof Zaręba, przedstawiciel stowarzyszenia Joni i przyjaciele - Polska, które pośredniczy w naprawach sprzętu w białołęckim areszcie.

Centrum Remontowe Wózków Inwalidzkich jest pierwszą taką placówką w Polsce. Być może wkrótce przemieni się w centrum europejskie - część wyremontowanych na Białołęce wózków na pewno trafi na Ukrainę.

Stowarzyszenie Joni i Przyjaciele
ul. Kondratowicza 20 (Urząd Dzielnicy Targówek), Pok. 121
00-983 Warszawa
Tel./Faks: 0*22 675 81 68
E-mail: jonipolska@op.pl

Adres Fundacji w USA
Joni and Friends
P.O. Box - 3333
Agoura Hills, CA 91376
U.S.A.
www.joniandfriends.org

Założycielką fundacji "Joni and  Friends" jest Joni Eareckson-Tada, Amerykanka, od wielu lat poruszająca się na wózku inwalidzkim po złamaniu kręgosłupa na skutek skoku do wody.
Joni prowadzi bardzo aktywny tryb życia, oprócz kierowania fundacją, napisała 20 książek, z czego 5 zostało przetłumaczonych na język polski. Maluje obrazy ustami. Wystąpiła też w filmie opowiadającym historię jej życia. Jest doradcą rządu USA ds. osób niepełnosprawnych. Podróżuje po świecie.

Opracowanie: Paweł Prokop
Źródło: gazeta.pl (Warszawa, 8 grudnia 2003 r.)

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas