Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jest zapowiedź wsparcia finansowego dla tzw. matek EWK

24.01.2019
Autor: Beata Dązbłaż, fot. P. Stanisławski
Budynek Sejmu RP z zewnątrz

Do końca stycznia minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska, przedstawi założenia programu, w ramach którego osoby opiekujące się niepełnosprawnym dzieckiem, a pobierające wcześniejszą emeryturę, tzw. EWK dostaną wsparcie finansowe.

- Zgodnie z mapą drogową, jednym z programów, który będzie finansowany w tym roku w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, będzie wsparcie dla osób lub opiekunów osób niepełnosprawnych pobierających wcześniejszą emeryturę, tzw. EWK – zapewnił na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Petycji 17 stycznia 2019 r. Michał Pelczarski, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Miał on uzupełnić odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) na dezyderat Komisji w sprawie świadczeń dla opiekunów osób z niepełnosprawnością od urodzenia oraz w sprawie osób pobierających tzw. emeryturę EWK i ich dzieci.

- Jesienią zostały zakończone prace Międzyresortowego Zespołu ds. Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy i raport został przekazany do MRPiPS, a przez nas do kancelarii prezesa Rady Ministrów. Trwa jego intensywne analizowanie oraz prace nad planem działania w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia, który zostanie ogłoszony do końca stycznia – mówił Michał Pelczarski.

Co dalej z reformą orzekania?

Posłanka Urszula Augustyn (PO) wyraziła wątpliwości, czy do końca obecnej kadencji Sejmu zostanie ogłoszony projekt dotyczący orzecznictwa.

- Różne grupy domagają się świadczeń, a my utykamy na jednym raporcie.

- Co takiego tajemniczego jest w tym projekcie, że nie możemy się dowiedzieć, co on zawiera? Dlaczego nie trwa nad nim publiczna debata? – pytał z kolei poseł Sławomir Piechota (PO), przewodniczący Komisji ds. Petycji. – Czy pan może przedstawić nam ten projekt?

- Nie ma takiej decyzji i zgody obecnie na to. Na pewno będzie on jednak poddany szerokim konsultacjom – zapewniał Michał Pelczarski.

Wspomniał także, że trwają przygotowania drugiego, oddzielnego systemu, obok systemu orzekania, a mianowicie systemu ds. osób niesamodzielnych, który dotyczy dużo szerszej kategorii odbiorców niż osoby z niepełnosprawnością.

Komisja ds. Petycji nie przyjęła odpowiedzi resortu pracy i skierowała całość prac nad oboma petycjami do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Dosypka doEWK
  STEFA
  12.01.2020, 18:12
  Dlaczego z powstałego Solidarności owego Funduszu nie są podniesione emerytury EWK. 17 stycznia2019roku dyrektor biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych zapewniał zepo powstaniu w/w funduszu emerytury EWK będą zrownane że świadczeniem pielegnacyjnm. Do tej pory tego Rząd. nie wyrównał. Dlaczego?
  odpowiedz na komentarz
 • opiekunowie osób niepełnosprawnych po śmierci swych dzieci potrzebują większej pomocy
  opiekunka
  01.02.2019, 14:21
  opiekunowie osób niepełnosprawnych po śmierci swych dzieci potrzebują większej pomocy.Co ma zrobić matka która której syn zmarł w styczniu a ona kończy 55 lat w grudniu i ma zrujnowane zdrowie z PUP tylko mikro zasiłek przez pół roku .....
  odpowiedz na komentarz
 • Matki EWK
  ONa
  25.01.2019, 14:03
  Jeśli to prawda,że planują dwa oddzielne systemy orzekania,mianowicie system orzekania ds.niepełnosprawności i system ds. orzekania o niesamodzielności,to uważam za dobry pomysł.Należy jednak przyśpieszyć pracę nad systemem ds.osób niesamodzielnych, bo matki EWK długo czekają na tzw .dosypkę .Takie sprawy jak asystentura,środki pomocowe, rehabilitacja powinny być ustalane na tej komisji ,a nie na komisji ds.orzekania o prawie do renty i zatrudnieniu.Badanie może odbywać się w domu chorego.Ponieważ jest to nowe świadczenie pieniężne tzw. ustawa dosypkowa należy na nowo weryfikować stan zdrowia osoby niepełnosprawnej.System orzekania ds. niesamodzielnych to sprawa pilna ,natomiast zwykła reforma orzecznictwa może poczekać , nawet całe lata.
  odpowiedz na komentarz
 • Czekamy na konferencje pani minister i propozycje wsparcia !!!!!!
  kasia
  25.01.2019, 07:54
  Jest to pewne wyjaśnienie ze strony MRPIPS które przedstawił pan M.Pelczerski dotyczące matek EWK. Po trzech latach oraz wielu obietnicom, zapowiedziom o zrozumieniu ,pochylaniu się z troską nad problemem wiemy że ministerstwo prac nad zmianą nie ustawy nie rozpoczęło. Czekamy na konferencje pani minister i konkretny plan założeń programu dla matek EWK .Reforma orzecznictwa ze względu na wybory w tym roku nie trafi zapewne pod konsultacje społeczne i nie poznamy jakie będą zmiany .Nie jestem pewna czy będzie ukończona w nowej kadencji,zobaczymy.
  odpowiedz na komentarz
 • Reforma orzekania ?
  Lepiej później lub wcale
  24.01.2019, 22:07
  To nie niepełnosprawni , a matki EWK-a ponaglają rząd w sprawie reformy orzecznictwa .Ponieważ czytają ,że długo wyczekiwaną dosypkę dostaną jak rządzący zrobią reformę .Niepełnosprawni jednak nie są takimi zwolennikami reformy .Mają obawy o przyszłość .Kalecy i chorzy , którzy wiele w swoim życiu przeżyli starają się myśleć optymistycznie w stylu -jakoś to będzie , albo powtarzają słowa wzorem bohaterki z przedwojennego melodramatu "Pomyślę o tym jutro ".Natomiast prawdziwy niepokój dotyczący reformy odczuwają rodziny,opiekunowie niepełnosprawnych , bo na nich od chwili utraty renty przez podopiecznego spoczywał będzie ciężar utrzymania go nawet bardzo długo do późnej starości .W przypadku , kiedy inwalida ma powyżej 40 lat i mały'" szczątkowy " staż i już nie wypracuje nawet minimalnej emerytury .Ta sytuacja się bardziej komplikuje , bo rodzice są już starzy , mają małe emerytury , ale zbyt duże kryterium dochodowe i z opieki społecznej nie będzie żadnej pomocy finansowej ..Może się też zdarzyć ,że niepełnosprawny nigdy nie znajdzie pracy za minimalną , która jest gwarantem skromnego życia , a otrzyma wsparcie w postaci mizernego stażu i pracując za 600 zł miesięcznie .Będzie miał dylemat czy opłacić rachunki , czy kupić jedzenie , by mieć siły do pracy na stażu,który czasem różni się od zwykłej pracy tylko tym ,że dostaje się za to parę złotych .Mam na myśli staże na produkcji.To są obawy , o których wielu tu piszących forumowiczów nie wie , bo ich to nie dotyczy .Piszą tu głównie ludzie młodzi z wyższym wykształceniem , a nie starsi po podstawówce , czy po szkole specjalnej .Problem ludzi w średnim wieku , lub starszych jest jeszcze taki ,że często rodzice im pomarli i mieszkają" kątem" u rodziny , zwykle rodzeństwa .Po odebraniu renty niepełnosprawnego musi utrzymać np. brat i siostra, bo oni mają obowiązek alimentacyjny .Nawet się nie dziwcie ,że niepełnosprawni i ich rodziny nie są fanami reformy i woleliby ,żeby jej nigdy nie było.
  odpowiedz na komentarz
 • reforma bis z 2003 r .
  hubert
  24.01.2019, 17:11
  Co takiego tajemniczego jest w tym projekcie ? Nie ma zgody na to , a może nie ma się czym chwalić ? . Jeśli Pani Rafalska uchyliła rąbka tajemnicy i zaczyna od takich kwiatków jak to że służby nadal będą mieć renty zamiast wskazań "co jeszcze mogą robić " i że zlikwidowana zostanie trzecia grupa , to łatwo domyślić się co będzie dalej . Daję głowę pod topór kata że reforma będzie zaraz po jesiennych wyborach .
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas