Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy należy mi się umiarkowany stopień niepełnosprawności?

14.03.2019
Autor: M.

Mam remisję po chorobie nowotworowej i przeszczepie szpiku. Zanim zostałem zdiagnozowana, guz złamał mi krąg kręgosłupa i niezbędna była operacja/stabilizacja. Mam zniszczone kości przez odwapnienie. Orzecznik wojewódzki napisał, że „naruszono sprawność organizmu powodując w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną”. Mimo wszystko zgodził się z opinią orzecznika powiatowego, zmieniającego mi stopień niepełnosprawności ze znacznego na lekki. Po chemioterapii mam uszkodzone końcówki nerwów w stopach i dłoniach, co zmniejsza moje czucie, a także szum w głowie, o czym wspomniałam na komisji, ale nie miałam zaświadczenia, bo dopiero czekam na rehabilitację. Same skierowania na rehabilitację, jakie pokazałam, nie miały dla orzecznika znaczenia. Jestem na rencie, obecnie częściowo niezdolna do pracy. Czy ma sens odwołanie do sądu?

Szanowna Pani,

do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mogą być zaliczone trzy grupy osób z naruszoną sprawnością organizmu tj.:

  • niezdolne do pracy,
  • zdolne do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej,
  • wymagające czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.

W tym miejscu zachęcam do zapoznania się z informacjami na  temat instytucji orzekających i procedur orzekania o niepełnosprawności

Wskazuję, że ubiegając się o przyznanie ww. stopnia niepełnosprawności należy wykazać, iż spełnione są przesłanki uprawniające do jego przyznania. Przesłanki te badane są zarówno w postępowaniu przed powiatowym i wojewódzkim zespołem ds. orzekania o niepełnosprawności (w razie odwołania) jak i następnie w postępowaniu sądowym (gdy oczywiście do niego dojdzie).

Z uwagi na powyższe, zawsze doradzam osobom ubiegającym się o dany stopień niepełnosprawności, aby wniosek, który składają i materiał dowodowy, który dołączają (w postaci np. dokumentacji medycznej, opinii, itp.) był tak przygotowany, aby wynikało z niego, iż spełnione są przesłanki wymagane przez prawo do przyznania wnioskowanego stopnia niepełnosprawności. Bardzo dużo zależy od złożonego wniosku, uporządkowanego i dokładnie opisującego kwestie związane z niepełnosprawnością oraz od załączonych do niego dokumentów.

Z uwagi na powyższe, musi Pani przeanalizować zebrany w sprawie materiał dowodowy (w odniesieniu do przesłanek warunkujących przyznanie danego stopnia niepełnosprawności), ocenić realne szanse dalszego postępowania i podjąć decyzję co dalszego toku postępowania.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas