Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Projekt „Relacje-restart” w Centrum Integracja Gdynia

01.02.2019
Autor: Centrum Integracja w Gdyni
kilka dłoni w okręgu na pomoście

Rusza kolejna odsłona projektu, dotyczącego relacji między dorosłymi osobami z niepełnosprawnością a ich rodzicami i opiekunami. Projekt jest realizowany przez Centrum Integracja Gdynia.

Centrum Integracja w Gdyni będzie pracować równolegle z dwiema grupami: dorosłych osób z niepełnosprawnością oraz ich rodzicami lub opiekunami.

Grupa rodziców

Rodzicom proponowane są spotkania, odbywające się dwa razy w miesiącu: w drugi i czwarty czwartek miesiąca.

Grupa wsparcia, działająca pod okiem psychologa-terapeuty pozwala na wymianę doświadczeń, rozwój osobisty, nawiązanie nowych kontaktów. Na spotkania można przychodzić regularnie, można też skorzystać z pomocy w sytuacji kryzysowej. Dodatkowo uczestnikom oferowana jest fachowa pomoc specjalistów.

Grupa ma być przestrzenią wzmacniają siebie – w oderwaniu od roli rodzica/opiekuna.

Grupa dorosłych osób z niepełnosprawnością

Grupa dla młodych osób z niepełnosprawnością wciąż ewoluuje, ponieważ zmieniają się osoby, które przychodzą do Centrum Integracja w Gdyni.

- Ze względu na profil działań, naszym głównym celem jest praca nad maksymalną aktywizacją społeczną, ze stworzeniem punktu wyjścia do aktywizacji zawodowej. W tym roku zapraszamy wszystkie osoby, które mają poczucie, że są już dorosłe i chciałyby wzmocnić swoją samodzielność – wyjaśnia Monika Merkel z Centrum Integracja Gdynia. – Dołączymy ich do grupy ubiegłorocznej, w której są zarówno osoby samodzielne i aktywne zawodowo, jak i takie, które dopiero próbują swoich sił – dodaje.

Pracując z coachem oraz „ekspertem przez doświadczenie” uczestnicy mają szansę przełamać bariery, uwierzyć w swoją siłę i możliwości i – w miarę sił – podjąć konkretne działania.

Spotkania młodych w ramach grupy odbywają się średnio raz w miesiącu, ale dodatkowo w tej edycji Centrum Integracja oferuje możliwość: indywidualnej pracy z coachem, spotkań w ramach dodatkowych aktywności – w postaci warsztatów z samoobrony oraz gry miejskiej.

Debata

W tegorocznym projekcie „Relacje-restart” zrealizowana zostanie debata przy okrągłym stole. Z inicjatywy młodych osób z niepełnosprawnością zderzymy ze sobą dwie grupy – ich samych z rodzicami i opiekunami. Dyskusja będzie dotyczyć tego, jak się lepiej dogadać, jak budować zdrowe więzi pomiędzy dorosłymi już partnerami w miejsce relacji „rodzic-dziecko”.

Aplikuj!

Rekrutacja młodych do projektu trwa do końca lutego. Grupa dla rodziców/opiekunów ma formułę otwartą.

Kontakt do Centrum Integracja w Gdyni:

Projekt „Relacje-restart” będzie realizowany w okresie luty – grudzień 2019 i jest współfinansowany z budżetu Miasta Gdyni.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Poświęcenie rodziców i opiekunów OzN jest bardzo cenne, ale
    sessi
    05.02.2019, 15:51
    czy niektórzy z nich nie zaniechali uczenia ich samodzielności (gotowanie, sprzątanie i cała reszta) jedynie z wygodnictwa, bo "będzie jeszcze mieć czas, by się nauczyć, a ja się spieszę i nie chcę mieć bałaganu i jestem zmęczony/a"?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas