Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

01.02.2019
Autor: Redakcja, fot. Marta Kuśmierz (1), freeimages,com (2), pixabay.com (3,5), Stowarzyszenie Bardziej Kochani (4), Mateusz Różański (6), Fundacja PODAJ DALEJ (7), Amp Futbol Polska (8)
fragmenty ośmiu zdjęć: wejście z zewnątrz do Izby Przyjęć, trzy megafony, dłonie piszące na laptopie, okładka książki Lista obecności, trzy osoby reprezentujące rząd na konferencji Dotępność Plus, starsza kobieta z dłonią przy twarzy, zasłania połowę twarzy, skaczący w górę ampfutbolista, uśmiechnięty mężczyzna w niebieskiej koszulce

Rządowy plan na 2019: opieka wytchnieniowa, asystenci i dopłaty; Wybory bez barier: jak miało być, a jak było?; Trudny kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu. Raport Rzecznika Praw Pacjenta; Pełnomocnik rządu: przygotowujemy usługi asystenckie; Konkurs! Wygraj książkę o ojcach dzieci z niepełnosprawnością. Te oraz wiele więcej tematów przeczytasz w podsumowaniu ostatniego tygodnia stycznia na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

Rządowy plan na 2019: opieka wytchnieniowa, asystenci i dopłaty

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało Plan działań, finansowanych z Funduszu Solidarnościowego na rok 2019. Rząd planuje uruchomić opiekę wytchnieniową, rozszerzyć zakres usług opiekuńczych i dostęp do wyrobów medycznych, wprowadzić usługi asystenckie, a także zadbać o dostępność stron internetowych i… Parków Narodowych.

Wybory bez barier: jak miało być, a jak było?

Podczas ostatnich wyborów samorządowych wyborcy z niepełnosprawnością mogli korzystać z takich udogodnień, jak: głosowanie korespondencyjne lub przez pełnomocnika oraz nakładki w alfabecie Braille’a, ale według zmienionych zasad. Jak te zmiany przełożyły się na komfort głosowania i czy przybliżyły nas do realizacji hasła „wybory bez barier”? 

Trudny kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu. Raport Rzecznika Praw Pacjenta

Wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, uzyskanie zlecenia na badania diagnostyczne i i kwalifikacja do leczenia szpitalnego oraz jego kontrola – to najczęstsze problemy, z jakimi dzwonimy na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta. Niezmiennie narzekamy też na długie kolejki do specjalistów.

Najważniejsze wydarzenia

150 mln zł na dostępność szpitali i przychodni

Likwidacja barier architektonicznych w przychodniach i szpitalach, zastosowanie nowoczesnych technologii: sztucznej inteligencji i telemedycyny, a także szkolenia dla personelu medycznego i usprawnienie pracy placówek – to główne cele Ministerstwa Zdrowia, realizowane w ramach Programu Dostępność Plus, który początkowo obejmie 150 placówek.  

Pełnomocnik rządu: przygotowujemy usługi asystenckie

„Możliwość korzystania z pomocy asystenta osobistego jest kluczowa dla niezależnego życia” – mówią od lat reprezentanci środowiska osób z niepełnosprawnością. Tymczasem w Polsce usługi asystenckie były dostępne jedynie garstce zainteresowanych, najczęściej – beneficjentów projektów, realizowanych przez organizacje pozarządowe. Dlatego też, zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego z kwietnia ubiegłego roku, rząd zaplanował stworzenie systemowych usług asystenckich dla osób z niepełnosprawnością. 

W Senacie o emeryturach EWK. Trzeba czekać na reformę orzecznictwa?

W parlamencie znów rozmawiano o sytuacji tzw. matek EWK. Po raz kolejny okazało się, że muszą one poczekać na całościową reformę orzekania o niepełnosprawności, zanim pojawi się szansa na wyrównanie ich świadczenia ze świadczeniem pielęgnacyjnym.

Praca

Absolwenci z Wielkopolski z możliwością znalezienia dobrej pracy

Skończyłeś studia, a potem z energią i wiarą zacząłeś szukać pracy. Jednak mijają miesiące, a Ty nie pamiętasz jak wiele wysłałeś swoich CV. Czujesz się bezradny, bo pracodawcy rzadko odpowiadają na twoje zgłoszenie, a gdy już zaproszą cię na rozmowę, to czujesz się kandydatem gorszym, bo z niepełnosprawnością. - Nie poddawaj się i przyjdź do nas. Pomożemy ci przejść przez rekrutację, dogadamy się z pracodawcą, dopilnujemy, abyś dostał posadę. Dzięki nam pracę znalazło już ponad 50 osób z niepełnosprawnością – zachęca absolwentów z niepełnosprawnością z Wielkopolski Fundacja PODAJ DALEJ. 

Trwa lubelski projekt „Akcja Aktywizacja”. Są jeszcze miejsca!

W lubelskim Centrum Szkoleń i Innowacji Sp. z o.o. trwa projekt szkoleniowy pn. „Akcja Aktywizacja”, oferujący m.in. staże, szkolenia czy poradnictwo zawodowe. Wciąż można się zgłaszać!

Kultura

Konkurs! Wygraj książkę o ojcach dzieci z niepełnosprawnością

Książka pt. „Lista Obecności. Rozmowy z ojcami niepełnosprawnych dzieci” to dziewięć rozmów ze znanymi mężczyznami, którzy opowiadają, jak zmieniło się ich życie po urodzeniu się dziecka oraz jak z męskiej perspektywy wygląda bycie rodzicem osoby z niepełnosprawnością.

Sport

GKS Góra zwycięzcą Pucharu Amp Futbol Polska!

GKS Góra wygrał pierwszy w historii turniej o Puchar Amp Futbol Polska. Czwarty zespół poprzedniego sezonu Amp Futbol Ekstraklasy w pierwszych zawodach 2019 roku nie dał rywalom żadnych szans. W turnieju, który jest elementem przygotowań do nowego sezonu ligowego, obok kadrowiczów i doświadczonych zawodników pojawili się również debiutanci.

Relacje

Sześć medali parawioślarzy [GALERIA]

Dwa złote, jeden srebrny i trzy brązowe medale zdobyła reprezentacja parawioślarzy podczas rozgrywanych w Kopenhadze mistrzostw Europy na ergometrze wioślarskim. Mistrzami starego kontynentu zostali Jolanta Majka (KSI START Szczecin) oraz Robert Niesyczyński (UKS SALWATOR NPS Kraków).

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas