Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Dajcie nam pracować”. O osobach z niepełnosprawnością na konwencji partii Roberta Biedronia

04.02.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], Wikimedia Commons
Twarz Roberta Biedronia

- Im dłużej trwa wojenna retoryka, tym łatwiej ignorować prawa osób z niepełnosprawnościami, bo one nie są potrzebne politykom na ich wojennej ścieżce – mówił Robert Biedroń podczas pierwszej konwencji swojej partii Wiosna, 3 lutego na warszawskim Torwarze. Podczas konwencji polityk mówił o konieczności zapewnienia osobom z niepełnosprawnością prawa do pracy i aktywnego życia.

- Na jednej z burzy mózgów (spotkań organizowanych przez Roberta Biedronia w różnych miejscach Polski – przyp. red.) (...) pan Marek z Sanoka (...) był bardzo aktywny, nieźle kombinował, nawet lepiej ode mnie – wspominał podczas swojej przemowy Robert Biedroń. – Po burzy mózgów podjechał do mnie i powiedział, że ma szczęście, że znalazł pracę, założył rodzinę, ale inni, ci, którzy protestowali w sejmie, nie mieli takiej możliwości. Trafili na mur, politycy ich upokorzyli.

Robert Biedroń w swojej przemowie skupił się na kwestii prawa do pracy. Cytując spotkanego przez siebie mężczyznę, wskazał możliwość aktywnego życia i samodzielnego zarabiania na siebie, jako kluczową dla środowiska osób z niepełnosprawnością.

- Marek powiedział: Robert, zmieńmy to – my po prostu chcemy pracować, chcemy mieć normalne życie, zakładać rodziny. Tylko niech ktoś w końcu i nareszcie da nam się szansę, a wtedy będziemy razem przenosić góry. Tylko nareszcie ktoś musi w nas uwierzyć! – cytował swojego rozmówcę Robert Biedroń.

Świadczenia o 500 zł w górę

Wśród postulatów przedstawionych na stronie partii Wiosna, pięć dotyczy praw osób z niepełnosprawnościami.

Jako pierwsze wymienione zostało podniesienie świadczeń o 500 zł.

„Nikt nie może być pozostawiony w tyle. Czas naprawić zaniechania obecnego i poprzednich rządów. Podwyższymy podstawowe świadczenia na rzecz osób z niepełnosprawnością o 500 złotych i wprowadzimy dodatki dostosowane do indywidualnych potrzeb” – czytamy w programie Wiosny.

Opieka wytchnieniowa i usługi asystenckie

Kolejne dwa postulaty dotyczą opieki wytchnieniowej i usług asystenckich. Partia Roberta Biedronia obiecuje wprowadzenie corocznych urlopów wytchnieniowych dla opiekunów. Miałyby one trwać tydzień i być połączone z turnusami rehabilitacyjnymi dla ich podopiecznych.

Po dojściu do władzy Wiosna miałaby też zagwarantować osobom z niepełnosprawnością bezpłatne wsparcie asystentów wspierających wykonywanie codziennych czynności, w tym dojazdów do i z pracy lub szkoły.

Co warte podkreślenia, oba te postulaty: opieka wytchnieniowa i usługi asystenckie są zawarte w przygotowanym przez rząd planie działań finansowanych z Funduszu Solidarnościowego na rok 2019.

Włączanie zamiast izolacji

Partia Roberta Biedronia odniosła się też do głośnej w ostatnich latach i bardzo ważnej, szczególnie dla rodziców dzieci, kwestii edukacji włączającej.

„Zamiast izolacji dziecka z niepełnosprawnościami od rówieśników i rówieśniczek lub wąsko pojmowanej integracji – wymaga zniesienia różnych barier, które uniemożliwiają bądź utrudniają uczniom i uczennicom funkcjonowanie w szkole. Wprowadzimy powszechny dowóz ucznia lub uczennicy do szkoły, zniesiemy bariery architektoniczne, wprowadzimy indywidualne i elastyczne podejście szkoły do potrzeb każdej osoby” – zapowiadają na swojej stronie przedstawiciele partii Roberta Biedronia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Żadnych złudzeń
  aza
  08.05.2019, 13:00
  R. Biedroń był prezydentem Słupska i głosami wszystkich radnych od lewa do prawa nie uzyskał absolutorium czyli akceptacji budżetu, To jakie ma predyspozycje do rządzenia? Sądzę, że preferowałby , nie ukrywa tego, walkę z religią, uprawnienia dla mniejszości seksualnych, bezwarunkowy dostęp do aborcji, itp. a prawa ON byłyby daleko z tyłu..podobnie jak reszta ważnych i realnych problemów.
  odpowiedz na komentarz
 • Biedroń, jego żonomąż Śmiszek, partnerka wiceprezesa Spurek czyli jedna wielka rodzina-nepotyzm
  ato
  07.05.2019, 21:42
  Robert Biedroń działa na rzecz ON-łamiąc szczękę matce z powodu przemocy ojca. Superwiarygodność! Zamiast rozwiazań realnych problemów -walka z religią, wegetarianizm, joga, spa, parady itp duperele, walka z homofobią, mowa nienawiści a de facto cenzura. Palikot nr 2!
  odpowiedz na komentarz
 • program dla osób z niepełnosprawnościami
  Ewa
  02.03.2019, 22:55
  Piękne słowa, które mogłyby z pewnością wielu osobom niepełnosprawnym dać nadzieję, ale....jak to się ma do faktu, że Pański kolega z małego miasta na Dolnym Śląsku, pełniący ważną funkcję i będący koordynatorem partii "Wiosna" ma zupełnie odmienne zdanie i likwiduje stanowiska, stworzone dla osoby niepełnosprawnej - zwyczajnie takie osoby zwalniając, tylko dlatego, że osoba z niepełnosprawnością brała udział w kampanii wyborczej ugrupowania bezpartyjnego. Co ciekawsze był na Pańskiej konwencji na Torwarze i przysłuchiwał się temu!!!. Ciekawe jak się z tym czuł?!
  odpowiedz na komentarz
 • Dam szanse
  Chory od urodzenia
  06.02.2019, 23:29
  Głosowałem jako niepełnosprawny na wszystkie partie oprócz PiS przez te 30 lat,żadna się nie sprawdziła,więc je przy wyborach olałem,Teraz dam szansę Biedronkowa jak się nie przyczyni żeby polepszyć nam byt,to też go oleje za 4 lata,
  odpowiedz na komentarz
 • rozczarowanie i niepowazne podejscie.do problemu.
  gosc
  06.02.2019, 12:46
  Nie wyglada aby p. KAROLINA hamer poradzila sobie z p;roblemem. Celebrytka- na wozku ale celebrytka- wrzucona pod sejm nie prtzez srodowisko politycznie, ktore zrobilo zadyme wokol p;rotyestu -to pokazuje, ze Biedron nie podszedl powaznie do do problemu niepelnopsrawnych. Przecieniw - pokazal jak bardzo niepowaznie podszedl do problemu.
  odpowiedz na komentarz
 • Wojciech
  Wojtek
  06.02.2019, 11:45
  Pan Biedroń jest mało wiarygodny. Przedstawił kilka ogólnych założeń i tyle. To trochę za mało. A co z finansowaniem. Przecież on już był posłem. Nasuwa się więc pytanie dlaczego wtedy nie proponował swoich ,,cudownych" rozwiązań.
  odpowiedz na komentarz
 • Politycy! Weźcie się do roboty!
  Nieufna
  05.02.2019, 18:36
  Pan Biedroń powinien dopracować szczegóły, wtedy być może zdobędzie zaufanie ON. Na razie jest niewiarygodny. Wypisał same ogólniki. Wszystko razem wygląda jak kiełbasa wyborcza.
  odpowiedz na komentarz
 • Ano...
  s
  05.02.2019, 15:56
  "Niby dlaczego osoby niepełnosprawne (znaczny stopień) miałyby pracować? Przecież jest napisane: "żadna praca", więc w czym problem? " bo czasami chce, facet był przez 20 lat nauczycielem, lektorem angielskiego na ten przykład, to po uracie wzroku lub posadzeniu na wózek ma mieć ZAKAZ pracy z młodzieżą? Przecież on nawet nie musi na pełen etat, żeby tylko miał sens życia, czuł się potrzebny miast oglądać Komisje Śledczą Antoniego M.
  odpowiedz na komentarz
 • czego zabrakło
  SON "Podkarpacie"
  05.02.2019, 11:30
  Abstrahując od braku wyliczeń skutków finansowych propozycji p.Biedronia, zauważamy m.in. brak odniesienia do realizacji wyroku TK nt. zrównania świadczeń dla wszystkich opiekunów ON ze znacznym stopniem. Zabrakło też odniesienia do istniejącego limitu dochodu ograniczającego pomoc z PFRON (50% przec. wynagrodzenia netto) oraz limitu przychodu ograniczającego wysokość lub utrzymanie świadczenia rentowego (70 i 130%). Nie wspomniano nic o programie samochodowym dla ON, ani o wsparciu zakupu w.el. Zwiększenie pomocy/czy też renty socjalnej o 500 zł/mc nie gwarantuje ON godnego życia - tu: trzeba by było świadczenia na poziomie minimum 5 tys. zł/mc. Co do zatrudniania ON: nic nie wspomniano o zapewnieniu takim pracownikom obligatoryjnego wsparcia na rzecz regeneracji zdrowia i sił traconych podczas pracy (warunki pracy chronionej). Nadto: ILEŻ JUŻ BYŁO PIĘKNYCH - ACZ PUSTYCH, ZAPOWIEDZI POLITYKIERÓW?!
  odpowiedz na komentarz
 • znaczy nie przeszkadzać w pracy
  OzN
  05.02.2019, 00:21
  Kurczę jak mi się marzy debata OzN z różnych opcji politycznych. Ciągle debatują sami sprawni, a powinno być "nic o nas bez nas". Przy każdych wyborach redakcja niepełnosprawni.pl publikuje kandydatów OzN, to mogliby zrobić jakąś tematem z ich udziałem na wybory do europarlamentu.
  odpowiedz na komentarz
 • ZOBACZYMY
  RENCISTA
  04.02.2019, 18:49
  ROBERT,ZARYZYKUJE BĘDĘ GŁOSOWAŁ NA CIEBIE--pis-em--TAK SIĘ ZAWIODŁEM ŻE NA PEWNO NIE ZAGŁOSUJE JUŻ NA --PIS--
  odpowiedz na komentarz
 • Dlaczego?
  Stachu
  04.02.2019, 18:20
  Niby dlaczego osoby niepełnosprawne (znaczny stopień) miałyby pracować? Przecież jest napisane: "żadna praca", więc w czym problem? Osoby te powinny otrzymywać godne wsparcie finansowe (znacznie wyższe renty i dodatki np. pielęgnacyjny), a nie tyrać.
  odpowiedz na komentarz
 • Nic nie robić-hasło na dziś
  Tera
  04.02.2019, 15:26
  Przede wszystkim wprowadźcie możliwość gidziwego dorobienia do renty socjalnej czy inwalidzkie. Promujcie aktywnych zdrowych i niepełnosprawnych, a nie nierobów, którzy czekają na darmową kasę. Pomóżcie starszym I w trudnych sytuacjach.
  odpowiedz na komentarz
 • Jaki kandydat , taki elektorat
  hubert
  04.02.2019, 13:42
  Pan Marek z Sanoka niech sam da przykład że można . Nigdy pracą się nie zhańbił nawet gdy dofinansowanie na niego przekraczało 200 % najniższej pensji . Jedyne co potrafi to to stręczyć innych , misjonarzom z ZPCH . Co Pan , Panie Marku już się znudziło PIS ? . Przecież jeszcze niedawno gotów był pan się dać pokroić za rząd . OJ coś nie stały żeś Pan w uczuciach .
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas