Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Dajcie nam pracować”. O osobach z niepełnosprawnością na konwencji partii Roberta Biedronia

04.02.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. Adrian Grycuk [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], Wikimedia Commons
Twarz Roberta Biedronia

- Im dłużej trwa wojenna retoryka, tym łatwiej ignorować prawa osób z niepełnosprawnościami, bo one nie są potrzebne politykom na ich wojennej ścieżce – mówił Robert Biedroń podczas pierwszej konwencji swojej partii Wiosna, 3 lutego na warszawskim Torwarze. Podczas konwencji polityk mówił o konieczności zapewnienia osobom z niepełnosprawnością prawa do pracy i aktywnego życia.

- Na jednej z burzy mózgów (spotkań organizowanych przez Roberta Biedronia w różnych miejscach Polski – przyp. red.) (...) pan Marek z Sanoka (...) był bardzo aktywny, nieźle kombinował, nawet lepiej ode mnie – wspominał podczas swojej przemowy Robert Biedroń. – Po burzy mózgów podjechał do mnie i powiedział, że ma szczęście, że znalazł pracę, założył rodzinę, ale inni, ci, którzy protestowali w sejmie, nie mieli takiej możliwości. Trafili na mur, politycy ich upokorzyli.

Robert Biedroń w swojej przemowie skupił się na kwestii prawa do pracy. Cytując spotkanego przez siebie mężczyznę, wskazał możliwość aktywnego życia i samodzielnego zarabiania na siebie, jako kluczową dla środowiska osób z niepełnosprawnością.

- Marek powiedział: Robert, zmieńmy to – my po prostu chcemy pracować, chcemy mieć normalne życie, zakładać rodziny. Tylko niech ktoś w końcu i nareszcie da nam się szansę, a wtedy będziemy razem przenosić góry. Tylko nareszcie ktoś musi w nas uwierzyć! – cytował swojego rozmówcę Robert Biedroń.

Świadczenia o 500 zł w górę

Wśród postulatów przedstawionych na stronie partii Wiosna, pięć dotyczy praw osób z niepełnosprawnościami.

Jako pierwsze wymienione zostało podniesienie świadczeń o 500 zł.

„Nikt nie może być pozostawiony w tyle. Czas naprawić zaniechania obecnego i poprzednich rządów. Podwyższymy podstawowe świadczenia na rzecz osób z niepełnosprawnością o 500 złotych i wprowadzimy dodatki dostosowane do indywidualnych potrzeb” – czytamy w programie Wiosny.

Opieka wytchnieniowa i usługi asystenckie

Kolejne dwa postulaty dotyczą opieki wytchnieniowej i usług asystenckich. Partia Roberta Biedronia obiecuje wprowadzenie corocznych urlopów wytchnieniowych dla opiekunów. Miałyby one trwać tydzień i być połączone z turnusami rehabilitacyjnymi dla ich podopiecznych.

Po dojściu do władzy Wiosna miałaby też zagwarantować osobom z niepełnosprawnością bezpłatne wsparcie asystentów wspierających wykonywanie codziennych czynności, w tym dojazdów do i z pracy lub szkoły.

Co warte podkreślenia, oba te postulaty: opieka wytchnieniowa i usługi asystenckie są zawarte w przygotowanym przez rząd planie działań finansowanych z Funduszu Solidarnościowego na rok 2019.

Włączanie zamiast izolacji

Partia Roberta Biedronia odniosła się też do głośnej w ostatnich latach i bardzo ważnej, szczególnie dla rodziców dzieci, kwestii edukacji włączającej.

„Zamiast izolacji dziecka z niepełnosprawnościami od rówieśników i rówieśniczek lub wąsko pojmowanej integracji – wymaga zniesienia różnych barier, które uniemożliwiają bądź utrudniają uczniom i uczennicom funkcjonowanie w szkole. Wprowadzimy powszechny dowóz ucznia lub uczennicy do szkoły, zniesiemy bariery architektoniczne, wprowadzimy indywidualne i elastyczne podejście szkoły do potrzeb każdej osoby” – zapowiadają na swojej stronie przedstawiciele partii Roberta Biedronia.

Komentarz

  • czego zabrakło
    SON "Podkarpacie"
    05.02.2019, 11:30
    Abstrahując od braku wyliczeń skutków finansowych propozycji p.Biedronia, zauważamy m.in. brak odniesienia do realizacji wyroku TK nt. zrównania świadczeń dla wszystkich opiekunów ON ze znacznym stopniem. Zabrakło też odniesienia do istniejącego limitu dochodu ograniczającego pomoc z PFRON (50% przec. wynagrodzenia netto) oraz limitu przychodu ograniczającego wysokość lub utrzymanie świadczenia rentowego (70 i 130%). Nie wspomniano nic o programie samochodowym dla ON, ani o wsparciu zakupu w.el. Zwiększenie pomocy/czy też renty socjalnej o 500 zł/mc nie gwarantuje ON godnego życia - tu: trzeba by było świadczenia na poziomie minimum 5 tys. zł/mc. Co do zatrudniania ON: nic nie wspomniano o zapewnieniu takim pracownikom obligatoryjnego wsparcia na rzecz regeneracji zdrowia i sił traconych podczas pracy (warunki pracy chronionej). Nadto: ILEŻ JUŻ BYŁO PIĘKNYCH - ACZ PUSTYCH, ZAPOWIEDZI POLITYKIERÓW?!

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas