Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przy jakich schorzeniach mogę otrzymać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności?

13.03.2019
Autor: J.

Jestem 5 lat na rencie chorobowej z rolnictwa. Mam chorobę zasadniczą, dyskopatia wielopoziomową. Choroby współistniejące: zmiany zwyrodnienie, nawrotowy zespół bólowy szyjny i lędźwiowo-krzyżowy. Poza tym inne schorzenia onkologiczne, neurologiczne, psychiczne. Czy z takimi chorobami mogę ubiegać się o grupę inwalidzką?

Szanowna Pani,

rozumiem, iż pyta Pani o możliwość uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Niezależnie od posiadania prawa do renty rolniczej można złożyć wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Warto udać się do właściwego miejscowo powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności aby uzyskać więcej informacji i pobrać odpowiednie formularze.

Warto także pamiętać, iż zgodnie z art. 5a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych - osoby posiadające ważne orzeczenia o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów, niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, o których mowa w art. 62, oraz orzeczenia, o których mowa w art. 5, mogą składać do zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności i wskazań, o których mowa w art. 6b ust. 3, dla celów korzystania z ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów.

Zgodnie z ust. 2, w postępowaniu w sprawach, o których mowa w ust. 1, zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności wydaje orzeczenie, w którym:

1) stopień niepełnosprawności określa się na podstawie przedłożonych orzeczeń, o których mowa w ust. 1, zgodnie z przepisami, o których mowa w art. 5 i 62;

2) wskazania, o których mowa w art. 6b ust. 3, ustala się stosownie do naruszonej sprawności organizmu i ograniczeń funkcjonalnych, uzasadniających korzystanie z ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów.

Ustęp 3 mówi, że zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności ma prawo żądać od właściwych organów rentowych udostępnienia kopii orzeczeń, o których mowa w ust. 1, a organy te są obowiązane do ich udostępniania.

Zgodnie z ust. 4, od orzeczenia, o którym mowa w ust. 2, nie służy odwołanie.

Grzegorz Jaroszczyk

prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas