Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Prezydent: walka z chorobami nowotworowymi jest czymś absolutnie podstawowym

08.02.2019
Autor: Marcin Chomiuk (PAP), fot. M. Kuśmierz
Prezydent Andrzej Duda przemawia do mikrofonu

Walka z chorobami nowotworowymi jest czymś absolutnie podstawowym – powiedział w poniedziałek, 4 lutego 2019 r., podczas seminarium „Wspólnie o onkologii” prezydent Andrzej Duda. Dodał, że onkologia jest jedną z najważniejszych dziedzin współczesnej medycyny na świecie.

Prezydent przypomniał, że choroby nowotworowe – obok chorób krążenia – znajdują się obecnie na drugim miejscu, jeśli chodzi o przyczynę zgonów w Polsce. Jak dodał, na nowotwory w ciągu roku w Polsce umiera ok. 100 tys. Polaków, zaś u około 160 tys. osób rocznie nowotwory są wykrywane.

- Z danych i przewidywań, które są robione wynika, że w ciągu 15-20 lat zapadalność na choroby nowotworowe wzrośnie dwukrotnie, w związku z tym walka z tymi chorobami jest czymś absolutnie podstawowym i cieszę się, że we współpracy z ministerstwem, ekspertom udało się przygotować projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej – powiedział Andrzej Duda.

Potrzebne gigantyczne zaangażowanie

Prezydencki projekt ustawy o Narodowej Strategii onkologicznej został skierowany do Sejmu. Dokument ma charakter kompleksowy i długookresowy. Wytycza kierunki rozwoju polskiej onkologii oraz obszarów ją wspierających w związku ze znaczącym wzrostem zachorowań i śmiertelności na raka w Polsce. Narodowa Strategia Onkologiczna obejmie lata 2020-2030.

Prezydent podczas seminarium podkreślił, że onkologia jako jedna z najważniejszych dziedzin współczesnej medycyny na świecie wymaga gigantycznego zaangażowania „finansowego, państwowego i instytucjonalnego”.

- Tu konieczne są specjalne programy, tu konieczne są strategie, zaplanowane działania w całym właściwie spektrum spojrzenia na medycynę i zdrowie ludzkie, poczynając od kwestii dbania o własne zdrowie i rozumienia problemu powstawania nowotworów, samodiagnozowania w miarę możliwości – ocenił Duda.

Jako jeden z przykładów walki z nowotworami wymienił przyjęcie ustawy o ochronie zdrowia przed skutkami używania solariów.

W poniedziałek w Belwederze odbyło się seminarium „Wspólnie o onkologii”, organizowane z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem. Podczas spotkania eksperci rozmawiali m.in. na temat Narodowej Strategii Onkologicznej oraz działającego od początku lutego Pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co najbardziej narusza Twoją godność jako pacjenta?

Biuletyn

Wspierają nas