Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ks. Iżycki: w Światowy Dzień Chorego jednoczymy się z cierpieniem

11.02.2019
Autor: PAP, fot. sxc.hu
Dłonie starszej kobiety ściskające dłonie pacjenta w szpitalu /www.sxc.hu

„Jednoczymy się z cierpieniem ludzi chorych, bo wszyscy jesteśmy Caritas” – mówi w przesłaniu na Światowy Dzień Chorego ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, największej organizacji charytatywnej niosącej pomoc chorym w Polsce.

W święto Matki Bożej z Lourdes, w poniedziałek, 11 lutego, obchodzony jest po raz 27. Światowy Dzień Chorego.

Przynieść ulgę

„Cierpienie samo w sobie jest bezsensowne i pozostałoby takie, gdyby nie fakt, że to sam Bóg przyjął na siebie grzechy i cierpienia wszystkich ludzi – podkreśla ksiądz. – W Światowy Dzień Chorego jednoczymy się z waszym cierpieniem, bo wszyscy jesteśmy Caritas i wszyscy jesteśmy zobowiązani przynieść wam ulgę modlitwą i działaniem.”

Ks. Iżycki w imieniu Caritas Polska składa podziękowanie setkom wolontariuszy i pracowników Caritas, którzy poświęcają swój czas, aby ulżyć chorym w ich cierpieniu, a także pracownikom mediów społecznego przekazu, którzy na co dzień włączają się w wielkie dzieło pomocy.

„Wierzymy, że ich obecność w szpitalach, domach i hospicjach rozjaśnia rzeczywistość otaczającą chorych, przynosząc uśmiech, troskę i nadzieję na lepsze. Jednocześnie prosimy o wsparcie modlitewne oraz działania, które przyniosą ulgę tym, którzy tak na nią liczą, w Światowym Dniu Chorego i każdego dnia” – napisał w przesłaniu ks. Iżycki.

Działalność Caritas

Caritas w Polsce prowadzi różnorodne działania na rzecz osób chorych, starszych i samotnych prowadząc ponad czterysta placówek opieki zdrowotnej: wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego, zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, poradnie lekarskie, Stacje Opieki, hospicja stacjonarne i domowe, Niepubliczne Stacje Opieki Zdrowotnej i inne. Potrzeby osób chorych wspierają w szczególny sposób akcje „Jałmużna Wielkopostna” oraz kampania 1 proc.

Światowy Dzień Chorego odbywa się z inicjatywy papieża Jana Pawła II od 1992 roku. Przypada 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. W tym roku hasło przewodnie brzmi: „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”. W Dniu Chorego w wielu kościołach organizowane są msze św., połączone z udzieleniem sakramentu chorych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Kościoły niedostępne dla niepełnosprawnych
  Dynia
  14.02.2019, 16:48
  Jak to czytam to aż mnie trzęsie. Takimi frazesami o pomocy i trosce to sobie szanowni księża możecie... Jasna Góra, najważniejsze miejsce kultu dla każdego katolika, jest niedostępna dla osób na wózkach. Niech mi ksiądz to prosto w oczy powie, że Kościól dba o niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • Pozostawieni bez pomocy
  modląca się
  12.02.2019, 16:48
  Serdecznie dziękujemy za modlitwę. Niestety po za modlitwą innej pomocy nie widać.
  odpowiedz na komentarz
 • Kto nie ma
  Patrycja
  11.02.2019, 14:19
  Styczności z osobą chorą , niepełnosprawną ten nigdy nie zrozumie tego cierpienia i nie ma się co oszukiwać
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co najbardziej narusza Twoją godność jako pacjenta?

Biuletyn

Wspierają nas