Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opieka wytchnieniowa, mieszkania, zatrudnienie wspomagane. Pełnomocnik Rządu o planach na 2019 rok [WIDEO]

12.02.2019
Autor: Mateusz Różański
Krzysztof Michałkiewicz

W ostatnich miesiącach zostały przyjęte dwa ważne dokumenty dotyczące osób z niepełnosprawnością – Strategia na rzecz Osób Niepełnosprawnych 2018-2030 i plan działań finansowanych z Funduszu Solidarnościowego na rok 2019. Rząd ma się też zająć ustawą o zatrudnieniu wspomaganym. O tych działaniach mówił nam Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Fundusz Solidarnościowy

Pod koniec stycznia został podpisany plan działań finansowanych z Funduszu Solidarnościowego na rok 2019. 650 mln zł, które w tym roku Fundusz ma do dyspozycji, zostanie przeznaczonych m.in. na stworzenie Centrów Opiekuńczo-Mieszkalnych.

Mają one służyć m.in. osobom z autyzmem i ze sprzężonymi niepełnosprawnościami i być odpowiedzią na apele opiekunów, którzy boją się o przyszłość swych niesamodzielnych dzieci.

Opieka wytchnieniowa

Innym elementem planu jest oczekiwana od lat i od lat zapowiadana też przez rząd opieka wtchnieniowa.

- Chcemy stworzyć system miejsc czasowego pobytu, gdzie opiekunowie osoby niepełnosprawnej będą mogli zostawić swojego członka rodziny w bezpiecznym miejscu pod fachową opieką – zapowiedział minister Michałkiewicz.

Budynki bez barier, mieszkania bez barier

Elementem planu jest też pakiet działań związanych z mieszkalnictwem – m.in. poprzez likwidację barier architektonicznych w już istniejących budynkach mieszkalnych.

- Chcemy finansować podjazdy, windy tam, gdzie ich nie ma – powiedział przed kamerą Krzysztof Michałkiewicz.

Poinformował, że bariery likwidowane będą również w budynkach, w których nie mieszkają osoby z niepełnosprawnością.

- Drugim elementem programu jest wspieranie wynajmowania lub zamieniania mieszkań dla osób niepełnosprawnych albo dla rodzin z osobą niepełnosprawną – podkreślił Krzysztof Michałkiewicz. – Chcemy dofinansować czynsz i dostosować mieszkanie pod kątem potrzeb osoby niepełnosprawnej, która w danym mieszkaniu będzie mieszkała.

Strategia na rzecz zatrudnienia

O ile plan ma dotyczyć przede wszystkim kwestii socjalnych, o tyle inny dokument, Strategia na rzecz Osób Niepełnosprawnych 2018-2030, ma na celu przede wszystkim zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnością.

- Propozycje, które otrzymaliśmy z różnych ministerstw ułożyliśmy w strategię – chcemy, by kompleksowo patrzyła na osoby niepełnosprawne i żeby wdrażała Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych. – To, że w strategii ważną rolę odgrywa aktywizacja zawodowa, jest czymś naturalnym. Osoby niepełnosprawne chcą być pełnosprawnymi pracownikami na rynku pracy, mieć takie same szanse. My chcemy im w tym pomóc.

Zatrudnienie wspomagane

Nie dla wszystkich wejście na rynek pracy jest tak samo łatwe. Dla wielu osób z niepełnosprawnością intelektualną potrzebne jest dodatkowe wsparcie, np. w formie trenera pracy. Niestety do tej pory tego typu pomoc była oferowana głównie w ramach trwających przez określony czas projektów. Przez co bardzo trudno było zachować ciągłość wsparcia. Zmienić ma to przygotowywana przez rząd ustawa o zatrudnieniu wspomaganym.

- Bardzo wiele organizacji już działa, już prowadzi agencje zatrudnienia wspomaganego. Natomiast jest to głównie finansowane ze środków europejskich – mówił Pełnomocnik Rządu. – Chcemy, żeby to było stabilne, a doświadczenia i wypracowane metody miały szansę w dłuższej perspektywie znaleźć sposób finansowania. Stąd ustawa o zatrudnieniu wspomaganym, która ma (…) pomóc osobom niepełnosprawnym, które mają największe trudności w znalezieniu się na rynku pracy.


Rozmawiał: Mateusz Różański
Operator i montaż: Magdalena Dąbek
Napisy: Angela Greniuk

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Obietnice
  ON
  19.02.2019, 16:14
  Pytam,gdzie są pieniądze z funduszu solidarnosciowego dla niepełnosprawnych na życie,????????? dobre przekręty się robi prawda ??
  odpowiedz na komentarz
 • abcde
  niepełnosprawna
  17.02.2019, 09:48
  tylko obiecuja, jestem ON na wózku, no i mam super warunki mieszkaniowe, które zapewnił mi Pan prezydent Torunia, pełnostandarowy lokal nie mieszkalny, czynsz 400 zł, / mój dochod 1100zł/ łazienka niedostępna, myje się w misce plastikowej, chusteczkami nawilżającymi, , jak również załatwiam się do miski plastikowej, wszystko w jednym pomieszczeniu, sypialnia , kuchnia, łazienka, suszarnia, aby wyjsć z budynku drzwi trzeba otwierac zebami, /budynek zmodernizowany w 2012r/, jak równiez otrzymałam od dyrektora Zgm zakaz wychodzenia z lokalu i budynku-zostałam ubezwłasnowolnona, nie mam żadnych praw- nawet ŻYC, O LECZENIU TEŻ TRZEBA ZAPOMNIEC, czekac na smierc, a może trzeba samemu sobie zycie odebrac ????
  odpowiedz na komentarz
 • Tymczasem nasz OPS nadal nic nie wie na temat opieki wytchnieniowej i nadal nie przyjmuje wniosków...
  Joanna K.
  15.02.2019, 16:35
  Od kilku lat czekamy na opiekę wytchnieniową. Czy kiedykolwiek się doczekamy? Pokazałam pracownicom naszego OPS ogłoszenie, które ukazało się pod koniec stycznia, to w sprawie m.in. finansowania opieki wytchnieniowej z Funduszu Solidarnościowego. Nadal nic nie wiedzą. Odmawiają przyjmowania wniosków. Twierdzą, że aby ją uruchomić potrzebna jest nowelizacja Ustawy o Opiece Społecznej. Podobno gdzieś na stronie ministerstwa jest taki zapis. Poprosiłam panią kierownik działu o link do tej informacji rok temu. Do dziś nie dostałam odpowiedzi... Że nie wspomnę o szoku, jaki wzbudziła informacja w OPS, że wychowując niepełnosprawne dziecko potrafię posługiwać się mailem i mam dostęp do internetu, jakby to było jakieś dobro zakazane dla nas... :O
  odpowiedz na komentarz
 • likwidacja barier tam gdzie nawet nie mieszkaja osoby z niepełnosprawnosciami?
  matka przed barierą
  13.02.2019, 18:14
  Chyba kogoś poniosło. Jest tyle potrzeb ! A pan minister mówi cyt, "- Chcemy finansować podjazdy, windy tam, gdzie ich nie ma – powiedział przed kamerą Krzysztof Michałkiewicz. Poinformował, że bariery likwidowane będą również w budynkach, w których nie mieszkają osoby z niepełnosprawnością." Serio? Będzie tyle kasy by likwidowac coś czego nie ma ?
  odpowiedz na komentarz
 • Długie kłamliwe nosy...
  Goldentrip
  13.02.2019, 16:54
  "- Drugim elementem programu jest wspieranie wynajmowania lub zamieniania mieszkań dla osób niepełnosprawnych albo dla rodzin z osobą niepełnosprawną – podkreślił Krzysztof Michałkiewicz. – Chcemy dofinansować czynsz i dostosować mieszkanie pod kątem potrzeb osoby niepełnosprawnej, która w danym mieszkaniu będzie mieszkała." To kiedy i do kogo się zgłosić po te dofinansowanie czynszu?
  odpowiedz na komentarz
 • Prosimy o szczegółowe wyjaśnienia !!!!!!
  mama ewk
  13.02.2019, 08:58
  Pełnomocnik Rządu p K. Michałkiewicz przedstawia plany na wiele lat w tym te do realizacji w tym roku. Pierwsze informacje jakie były prezentowe na stronach dla niepełnosprawnych podawały informacje o dwóch podjętych przez Fundusz Solidarnościowy planach które będą realizowane w pierwszej kolejności. W pierwszym punkcie zrealizowane miało być wsparcie matek tzw. EWK a drugim opieka wytchnieniowa. Skoro przedstawiając tak szczegółowo przyjęty plan pan Michałkiewicz nie wspomniał o wsparciu matek które od lat na to czekają i o to wsparcie walczą to pytanie o wiarygodność pełnomocnika rządu jest bardzo ważne. Mam jedno pytanie - Szanowny panie pełnomocniku - jak wygląda plan wsparcia matek których emerytura tzw. EWK jest obecnie niższa o 700 PLN zapowiadany przez p. minister E.Rafalską w styczniu br. .Przypomnę informacje - .Do końca stycznia minister rodziny i polityki społecznej E Rafalska przedstawi założenia programu,w ramach którego osoby opiekujące się niepełnosprawnym dzieckiem a pobierające wcześniejszą emeryturę ,tzw. EWK dostaną wsparcie finansowe. Zapewnienie to również złożył w dniu 17.01.br pan Michał Pelczarski, dr Biura Pełnomocnika Rządu d/s Osób Niepełnosprawnych na posiedzeniu sejmowej Komisji d/s Petycji. Czy przedstawiane zapowiedzi nie są już aktualne ,czy przedstawiane są nam tylko częściowo- bardzo proszę o szczegółowe informacje w tej sprawie. Po trzech latach pracy ministerstwa rodziny i bardzo wielu obietnicom ,zapewnieniom jakie były składane ale do których realizacji nigdy w naszej sprawie nie doszło . Nie wierzymy w zapowiadane wsparcie i w to że nam i naszym dzieciom będzie żyło się lepiej Nam matkom trudno uwierzyć ze te zapowiedzi MRPIPS mogą być prawdzie. Ponownie więc prosimy o uzupełnienie wypowiedzi w/s planu wsparcia przez Fundusz Solidarnościowy tej grupy obywateli.
  odpowiedz na komentarz
 • Fajna gadka i tylko tyle
  Marcin
  12.02.2019, 20:10
  Czy ktoś mu jeszcze wierzy?
  odpowiedz na komentarz
 • Jakie korzyści????
  Lila
  12.02.2019, 17:48
  Facet nie budzi zaufania, niestety. Dziesiątki absurdalnych programów, nie dających w rzeczywistości żadnych korzyści, a brakuje na turnusy, sprzęt, leki, bariery w domach, samochody dla niepełnosprawnych. Brakuje im rzeczywistej opieki i pomocy.
  odpowiedz na komentarz
 • gdzie pieniądze?
  niepełnosprawny
  12.02.2019, 16:40
  Pytam gdzie pieniądze na życie dla niepełnosprawnego z funduszu solidarnosciowego oszusci ??????????????????????????
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy oddałaś/-eś już swój głos na „Człowieka bez barier 2019”?

Biuletyn

Wspierają nas