Iweta Faron szósta na początek MŚ w biegach i biatlonie

18.02.2019
Autor: Adrian Lipiński, fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski
Iweta Faron

W kanadyjskim Prince George rozpoczęły się mistrzostwa świata w biatlonie i biegach narciarskich. Najlepszy do tej pory wynik odnotowała Iweta Faron, która zajęła szóstą lokatę w biegu biatlonowym na 10 km. O jedną pozycję niżej był w biegu narciarskim na 10 km Witold Skupień.

Pierwszego dnia rywalizowano w biatlonie, panie do pokonania miały 10 km, panowie zaś 12,5 km. Najwyższą pozycję zajęła 19-letnia Iweta Faron w kategorii stojąc. Polka podczas pierwszych dwóch strzelań była bezbłędna, jednak podczas dwóch kolejnych zanotowała po jednym „pudle”. Zawodniczce KS Obidowiec Obidowa pozwoliło to zająć szóste miejsce ze stratą 3.42,8 min. do złotej medalistki. To był udany start Ukrainek, za Liudmiłą Liaszenko uplasowały się jej rodaczki Julia Batenkowa-Bauman (+48,8 sek.) oraz Ołeksandra Kononowa (strata: 1.11,7 min.). Udział brało dziesięć zawodniczek.

Za dużo „pudeł”

W zmaganiach w kategorii osób niewidomych i niedowidzących Łukasz Kubica, startujący razem z przewodniczką Eweliną Marcisz, zamknął jedenastoosobową stawkę. 29-latek pięciokrotnie mylił się na strzelnicy. Ostatecznie strata do zwycięzcy, Białorusina Jurija Hołuba (przewodnik Dzmitry Budziłowicz), wyniosła ponad 14 minut. Drugi był Witalij Łukianienko z przewodnikiem Borysem Babarem. Ukraińcy stracili do zwycięskich Białorusinów 2.29,3 min. Z brązu cieszyli się Francuzi Anthony Chalencon i jego przewodnik Simon Valverde (+3.10,4 min.).

Na dwunastej lokacie w gronie trzynastu zawodników w kategorii siedząc uplasował się Kamil Rosiek. Nasz reprezentant na strzelnicy mylił się dziewięciokrotnie. 34-latek dotarł na metę ze stratą 9.52,3 min. do zwycięzcy. Ze złota cieszył się Ukrainiec Taras Rad. Mistrz paraolimpijski w tej specjalności był bezbłędny na strzelnicy, drugiego Kanadyjczyka Collina Camerona pokonał o 1.35,2 min. Podium uzupełnił Euihyun Shin z Korei Południowej ze stratą 1.47,7 min. do Ukraińca.

Skupień siódmy na początek

Świetnie spisujący się w tegorocznym Pucharze Świata Witold Skupień pierwszy start na MŚ (w biegu na dystansie 10 kilometrów) ukończył na siódmej lokacie, tracąc 3.08 min. do złotego medalisty Francuza Benjamina Davieta. Srebro zdobył reprezentant gospodarzy Mark Arendz (strata: 1.21,8 min.), a brąz Ukrainiec Grygorij Wowczyński (+1.30,3 min.). Startowało dwunastu zawodników.

W biegu na 7,5 km techniką dowolną w kategorii siedząc Kamil Rosiek uzyskał dziesiąty czas w stawce osiemnastu biegaczy. Po złoto sięgnął 29-letni Niemiec Martin Fleig, pokonując o 0,3 sek. Daniela Cnossena z USA oraz o 5,3 sek. Ukraińca Tarasa Rada. Strata naszego zawodnika do cieszącego się ze złota Niemca wyniosła 2.09,6 min.

Taki sam wynik jak Rosiek uzyskali Piotr Garbowski wspólnie z przewodnikiem Jakubem Twardowskim w kategorii osób niewidomych i niedowidzących na dystansie 10 kilometrów. Złoto wywalczył biegacz z Białorusi Jiri Hołub wspólnie z przewodnikiem Dzmitrim Budziłowiczem. Pokonali oni o 2,9 sek. Ukraińców Dmytra Sijarka i Wasyla Potapienkę oraz o 22,5 sek. Francuzów Anthony'ego Chalencona i jego przewodnika Simona Valverde'a. Na czternastej lokacie (przedostatniej) uplasowali się Łukasz Kubica i Ewelina Marcisz. Strata Garbowskiego i Twardowskiego wyniosła 3.15,2 min., a Kubicy i Marcisz 6.29 min.