Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wyrównanie świadczenia pielęgnacyjnego a praca

25.03.2019
Autor: M.

Mam niepełnosprawną córkę. Pobierałam w związku z opieką nad nią świadczenie pielęgnacyjne, które skończyło się w 2017 roku. We wrześniu 2017 ponownie stanęła przed komisją, ale przyznali jej umiarkowany stopień bez konieczności opieki. Odwołałam się od tego orzeczenia do sądu. Po opiniach biegłych najprawdopodobniej po 1.5 roku przyznają stopień znaczny. Niestety, w styczniu z braku środków do życia (półtora roku nie pracowałam z racji tego odwołania) poszłam na miesiąc do pracy na umowę zlecenie. Nie wiem jak to ma się teraz do wyrównania świadczenia od września 2017 roku. Wiem, że powinnam do końca nie podejmować pracy, ale nie miałam już z czego żyć. Czy przez to, że chciałam dorobić przez tą trudną sytuację stracę to świadczenie?

Szanowna Pani,

zgodnie z  art. 17. 1. Ustawy o świadczeniach rodzinnych - jednym z warunków otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego jest rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, lub jej niepodejmowanie.

Zgodnie z 24 ust. 2a. ustawy o świadczeniach rodzinnych - jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od niepełnosprawności, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.

Jeżeli przedłoży Pani odpis prawomocnego wyroku (wraz orzeczeniami, które sąd zmienił) w odpowiednim czasie, to powołując się na powyższy przepis powinna Pani otrzymać wyrównanie zasiłku pielęgnacyjnego od chwili złożenia wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk,

prawnik

 

Prawy panel

Sonda

Kiedy przede wszystkim potrzebujesz pomocy drugiej osoby w codziennym życiu – dla siebie lub członka rodziny?

Biuletyn

Wspierają nas