Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sejm przyjął informację nt. realizacji Karty Praw Osób Niepełnosprawnych

21.02.2019
Autor: PAP, fot. sxc.hu
aktywny symbol osób z niepełnosprawnościami - przechylony do przodu człowiek na wózku

Sejm przyjął w środę, 20 lutego, informację rządu na temat realizacji w 2017 r. postanowień Karty Praw Osób Niepełnosprawnych. Karta zawiera katalog praw osób z niepełnosprawnością, wskazując kluczowe obszary dla polityki państwa, m.in. w zakresie szczególnego wsparcia tej grupy obywateli.

Karta Praw Osób Niepełnosprawnych - uchwalona przez Sejm w 1997 r. - stanowi, że „osoby niepełnosprawne, czyli osoby, których sprawność fizyczna, psychiczna lub umysłowa trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza lub uniemożliwia życie codzienne, naukę, pracę oraz pełnienie ról społecznych, zgodnie z normami prawnymi i zwyczajowymi, mają prawo do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia oraz nie mogą podlegać dyskryminacji”.

Nowe dane

Chociaż Karta nie ma wiążącej mocy prawnej, zawiera katalog dziesięciu praw osób niepełnosprawnych, wskazując kluczowe obszary dla polityki państwa, m.in. w zakresie szczególnego wsparcia osób z niepełnosprawnością oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu tej grupy obywateli.

Jak wynika z informacji, w 2017 r. w Polsce mieszkało 3 mln 116 tys. osób z niepełnosprawnością powyżej 16. roku życia, z czego 50,6 proc. stanowiły kobiety. Liczba osób z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym według tzw. ekonomicznych grup wieku (18-59 dla kobiet i 18-64 dla mężczyzn) wynosiła 1,68 mln, co stanowiło 7,7 proc. ludności Polski w tym wieku.

Najliczniejszą grupę stanowiły osoby z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (46,5 proc.). Niepełnosprawność w stopniu lekkim orzeczono w 26,4 proc. przypadków, a w stopniu znacznym w 27,1 proc.

Aktywność zawodowa

W 2017 r. współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym wynosił 28,9 proc. (wzrost o 2,1 proc.), wskaźnik zatrudnienia - 26,3 proc. (wzrost o 2,6 proc.), a stopa bezrobocia - 9,3 proc. (spadek o 2,3 proc.).

„Mimo pozytywnych zmian w aktywności ekonomicznej osób niepełnosprawnych, obserwowanych w 2017 r. sytuacja tych osób nadal jest trudna. Aktywna zawodowo pozostaje zaledwie co szósta osoba niepełnosprawna w wieku 16 lat i więcej (co w dużej mierze jest rezultatem nadreprezentacji starszych roczników w tej grupie) oraz co trzecia osoba niepełnosprawna w wieku produkcyjnym” – czytamy w informacji.

Pod koniec 2017 r. w powiatowych urzędach pracy było zarejestrowanych 78,6 tys. osób z niepełnosprawnością (w tym 66,8 tys. bezrobotnych, z których 10,5 tys. posiadało prawo do zasiłku, oraz 11,8 tys. poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu).

Komentarz

  • Traktowanie niepełnosprawnych
    ADA
    25.02.2019, 15:13
    Ludzie piszcie do Rzecznika Osób Niepełnosprawnych przy rządzie. Wiem, że oni maja nas- chorych, w nosie ale jeśli nic nie będziemy robić będą mogli spokojnie sobie tam pracować za tysiące złotych i nic nie robić. Ja piszę, skarżę się. Niech chociaż muszą to przeczytać. Niech wiedzą, że nie akceptujemy tego jak nas traktują. Ja życzę Kaczyńskiemu I Morawieckiemu żeby żyli za 1000 zł lub 700( bo takie są najniższe renty). Wiecznie zdrowi nie będą. Może jak zachorują zrozumieją jakich podłości dokonali na osobach niepełnosprawnych.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas