Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sejm przyjął informację nt. realizacji Karty Praw Osób Niepełnosprawnych

21.02.2019
Autor: PAP, fot. sxc.hu
aktywny symbol osób z niepełnosprawnościami - przechylony do przodu człowiek na wózku

Sejm przyjął w środę, 20 lutego, informację rządu na temat realizacji w 2017 r. postanowień Karty Praw Osób Niepełnosprawnych. Karta zawiera katalog praw osób z niepełnosprawnością, wskazując kluczowe obszary dla polityki państwa, m.in. w zakresie szczególnego wsparcia tej grupy obywateli.

Karta Praw Osób Niepełnosprawnych - uchwalona przez Sejm w 1997 r. - stanowi, że „osoby niepełnosprawne, czyli osoby, których sprawność fizyczna, psychiczna lub umysłowa trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza lub uniemożliwia życie codzienne, naukę, pracę oraz pełnienie ról społecznych, zgodnie z normami prawnymi i zwyczajowymi, mają prawo do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia oraz nie mogą podlegać dyskryminacji”.

Nowe dane

Chociaż Karta nie ma wiążącej mocy prawnej, zawiera katalog dziesięciu praw osób niepełnosprawnych, wskazując kluczowe obszary dla polityki państwa, m.in. w zakresie szczególnego wsparcia osób z niepełnosprawnością oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu tej grupy obywateli.

Jak wynika z informacji, w 2017 r. w Polsce mieszkało 3 mln 116 tys. osób z niepełnosprawnością powyżej 16. roku życia, z czego 50,6 proc. stanowiły kobiety. Liczba osób z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym według tzw. ekonomicznych grup wieku (18-59 dla kobiet i 18-64 dla mężczyzn) wynosiła 1,68 mln, co stanowiło 7,7 proc. ludności Polski w tym wieku.

Najliczniejszą grupę stanowiły osoby z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (46,5 proc.). Niepełnosprawność w stopniu lekkim orzeczono w 26,4 proc. przypadków, a w stopniu znacznym w 27,1 proc.

Aktywność zawodowa

W 2017 r. współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym wynosił 28,9 proc. (wzrost o 2,1 proc.), wskaźnik zatrudnienia - 26,3 proc. (wzrost o 2,6 proc.), a stopa bezrobocia - 9,3 proc. (spadek o 2,3 proc.).

„Mimo pozytywnych zmian w aktywności ekonomicznej osób niepełnosprawnych, obserwowanych w 2017 r. sytuacja tych osób nadal jest trudna. Aktywna zawodowo pozostaje zaledwie co szósta osoba niepełnosprawna w wieku 16 lat i więcej (co w dużej mierze jest rezultatem nadreprezentacji starszych roczników w tej grupie) oraz co trzecia osoba niepełnosprawna w wieku produkcyjnym” – czytamy w informacji.

Pod koniec 2017 r. w powiatowych urzędach pracy było zarejestrowanych 78,6 tys. osób z niepełnosprawnością (w tym 66,8 tys. bezrobotnych, z których 10,5 tys. posiadało prawo do zasiłku, oraz 11,8 tys. poszukujących pracy i niepozostających w zatrudnieniu).

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Traktowanie niepełnosprawnych
    ADA
    25.02.2019, 15:13
    Ludzie piszcie do Rzecznika Osób Niepełnosprawnych przy rządzie. Wiem, że oni maja nas- chorych, w nosie ale jeśli nic nie będziemy robić będą mogli spokojnie sobie tam pracować za tysiące złotych i nic nie robić. Ja piszę, skarżę się. Niech chociaż muszą to przeczytać. Niech wiedzą, że nie akceptujemy tego jak nas traktują. Ja życzę Kaczyńskiemu I Morawieckiemu żeby żyli za 1000 zł lub 700( bo takie są najniższe renty). Wiecznie zdrowi nie będą. Może jak zachorują zrozumieją jakich podłości dokonali na osobach niepełnosprawnych.
    odpowiedz na komentarz
  • Sej przyjął i co z tego ? IGNORUJĄ NAS !
    Mistrz
    23.02.2019, 12:52
    To przykre, że PIS nie słucha osób niepełnosprawnych. Już wiadomo, że bogatym dla 500+ na każde dziecko, emerytom da "trzynastkę" w wysokości 1100 zł, a nam ? KOPNIAKA. Pytam się gdzie jest Konstytucja i obowiązek szczególnego dbania rządu o osoby niepełnosprawne ? Pamiętajcie przy wyborach. To my z naszych rent finansujemy 500+.
    odpowiedz na komentarz
  • Kryteria, które należy spełniać, aby ubiegać sie o jakiekolwiek dofinansowanie mając znaczny stopień niepelnosprawnosci
    Jedrzejczyk Danuta
    23.02.2019, 05:15
    Jakie należy spełniać kryteria, aby ubiegać sie o dofinansowanie ? Spotkałam sie z taką sytuacją. Pracownica PCPR - u, próbowała mnie zniechęcać, abym złożyla wniosek o dofinansowanie, motywując to tym, ze byc może nie spelniam kryteriów.Czy o przyznaniu dofinsowania, decyduje komisja, czy 1 urzędnik ? Mam obecnie wątpliwości !
    odpowiedz na komentarz
  • śmiać się czy płakać?
    Ela
    22.02.2019, 18:26
    Podobno mam prawo do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia. Mam to prawo, ale tylko na papierze i to wszystko w tym temacie. Skończyłam studia i od dnia obrony zostałam zamknięta w 4 ścianach. Nie ma dla mnie asystenta, ani od 3 lat pracy. Nie ma specjalistycznej rehabilitacji w ramach NFZ, mimo że codziennie doświadczam bólu z powodu mojej choroby. Nie ma jakiejkolwiek placówki dziennego pobytu lub coś w tym rodzaju, ani przyznanej z urzędu opiekunki. Nie ma dla mnie perspektyw na leczenie, ani perspektyw na jakąkolwiek aktywność. Moja samodzielność, niezależność jest … zależna od siły barków mojej starzejącej się matki. Matki, która za darmo będzie mnie wspierać tak długo, aż sama padnie. Wymagam pomocy przy większości potrzeb życiowych i otrzymuję ją jedynie od matki. W tym kraju jest realizowana jakaś Karta?! Może w Warszawie coś jest, ale w moim mieście na pewno nie! Bardzo jestem ciekawa, jaką informację przyjął sejm na temat realizacji Karty Praw Osób Niepełnosprawnych? Informację, że Karta to kolejne pozoranctwo?
    odpowiedz na komentarz
  • Kiedy w sejmie będzie o wyrównaniu świadczeń matkom wykluczonym !!!!
    rozczarowana
    22.02.2019, 08:49
    Nie będzie wsparcia dla emerytowanych matek EWK które miało być realizowane z Funduszu Solidarnościowego . Na wniosek senatora PIS prace nad ustawą odroczono o ponad miesiąc. Wszystko o wsparciu dla niepełnosprawnych to medialna propaganda. Prawdą jest że wsparcie jest potrzebne już teraz ale takie odczuwalne ,finansowe bo zapowiadane zmiany nie poprawiają życia niesamodzielnemu ,wymagającemu opieki dziecku i jego matce . Może i tymi niesamodzielnymi osobami oraz wykluczonymi matkami zajmie zajmie się rząd ,ministerstwo rodziny ,sejm ,senat, posłowie czy pełnomocnik d/s osób niepełnosprawnych który w swoim programie o Funduszu Solidarnościowym nie wspomniał o wsparciu matek wykluczonych ustawą w 2014 r.Te rodziny potrzebują prawa do równego traktowania i na to czekają od kilku lat rządu tzw. Dobrej Zmiany !!!! Nasze dzieci nie podejmą aktywności zawodowej, . One wymagają opieki przez całą dobę .Potrzebujemy sprawiedliwego traktowania, nie chcemy nic więcej jak matki na świadczeniu pielęgnacyjnym. Czy to tak dużo dla rządu Dobrej Zmiany który w spawie tej grupy nie zrobił od 3 lat nic jak tylko obiecywał a potem zostało tylko rozczarowanie. To ogromny wstyd aby PIS widziało jedynie matki rodzin wielodzietnych a nie doceniło trudu i poświęcenia matek opiekujących się od 30-40 lat niesamodzielnym dorosłym dzieckiem. Oczekiwałyśmy godności i wsparcia oraz równego traktowania a mamy odrzucenie i walkę o zmianę ustawy !!!!!!
    odpowiedz na komentarz
  • A jak tam ubezwłasnowolnienie??
    GBVDSHBH
    21.02.2019, 18:58
    Ma się znakomicie! (Na pohybel osobom niepełnosprawnym). Sztandarowy przejaw opresyjności państwa w stosunku do najsłabszej grupy obywateli.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas