Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Przejazdy ulgowe dla osoby z niepełnosprawnością

19.03.2019
Autor: K.

Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności, ale nie mogę jeździć ani za darmo ani ulgowo po Trójmieście, bo takie przywileje dotyczą tylko osób do 30. roku życia. Co z tym zrobić?

Szanowny Panie

Ustawa z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz. U. z 2018 r. poz. 295) reguluje uprawnienia do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego w regularnych przewozach osób, wykonywanych przez uprawnionych przewoźników kolejowych i autobusowych. Przepisów ustawy nie stosuje się natomiast do komunikacji miejskiej. W komunikacji miejskiej to samorząd lokalny określa jak wygląda kwestia uprawnień do ulg. I tak dla porównania proszę zobaczyć jakie uprawnienia przysługują osobom z niepełnosprawnością w komunikacji miejskiej w Warszawie

W ramach władz samorządowych funkcjonują np. przy Prezydentach Miast pełnomocnicy ds. osób z niepełnosprawnością. Warto więc kierować do nich swoje uwagi lub spostrzeżenia dotyczące osób z niepełnosprawnością.   

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas