Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dodatek mieszkaniowy a zasiłek stały

28.03.2019
Autor: S.

Jestem osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności, mam dodatek pielęgnacyjny i dodatek stały z MOPS. Czy przysługuje mi dodatek mieszkaniowy?

Szanowny Panie,

rozumiem, iż pobiera Pan zasiłek stały z MOPS-u, a nie „dodatek stały”.

Zgodnie z art. 5. ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych, jednym z kryteriów umożliwiających otrzymanie dodatku mieszkaniowego jest posiadanie odpowiedniego metrażu.

1. Normatywna powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego lub budynku mieszkalnego, w którym znajduje się tylko jeden lokal mieszkalny (dom jednorodzinny), zwana dalej "normatywną powierzchnią", w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie może przekraczać:

  • 35 m2 - dla 1 osoby;
  • 40 m2 - dla 2 osób;
  • 45 m2 - dla 3 osób;
  • 55 m2 - dla 4 osób;
  • 65 m2 - dla 5 osób;
  • 70 m2 - dla 6 osób, a w razie zamieszkiwania w lokalu mieszkalnym większej liczby osób dla każdej kolejnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnię tego lokalu o 5 m2.

2. W wypadku najmu albo podnajmu części lokalu mieszkalnego za powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego lub części tego lokalu zajmowanego przez gospodarstwo domowe najemcy albo podnajemcy uważa się powierzchnię zajmowanych pokoi, wynikającą z umowy najmu lub podnajmu, oraz część powierzchni kuchni, łazienki, korytarzy i innych pomieszczeń wspólnych znajdujących się w tym lokalu, odpowiadającą stosunkowi liczby członków gospodarstwa domowego najemcy albo podnajemcy do liczby osób zajmujących cały lokal. Za powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego zamieszkiwaną przez wynajmującego uważa się powierzchnię pokoi zajmowanych przez gospodarstwo domowe wynajmującego oraz część powierzchni kuchni, łazienki, korytarzy i innych pomieszczeń wspólnych wchodzących w skład tego lokalu, odpowiadającą stosunkowi liczby członków gospodarstwa domowego wynajmującego do liczby osób zajmujących cały lokal.

3. Normatywną powierzchnię powiększa się o 15 m2, jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku lub osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2046 i 1948).

Co do kryterium dochodowego: skoro spełnia Pan kryterium dochodowe do uzyskania zasiłku stałego, to zapewne spełnia Pan kryterium dochodowe do uzyskania prawa do dodatku mieszkaniowego. Warto jednak pamiętać, iż kwota uzyskanego dodatku mieszkaniowego może wpłynąć na wysokość pobieranego przez Pana zasiłku stałego.

Zgodnie bowiem z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 7 lutego 2018 r. w sprawie o sygn. akt IV SA/Wr 804/17 - dodatek mieszkaniowy jako niewymieniony w art. 8 ust. 4 u.p.s. podlega wliczeniu do dochodu osoby ubiegającej się o świadczenie z pomocy społecznej.

z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk,

prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas