Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zapowiedź majowego protestu osób z niepełnosprawnością

25.02.2019
Autor: oprac., fot. Angela Greniuk
Źródło: rmf.fm
Manifestacja na ulicy, w oddali duży transparent z napisem: wspieramy strajk okupacyjny rodzin osób z niepełnosprawnościami

Protest osób z niepełnosprawnością odbędzie się 23 maja w Warszawie – zapowiedziała Iwona Hartwich, liderka protestu osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów w sejmie w 2018 roku. Wydarzenie jest odpowiedzią na brak uwzględnienia osób z niepełnosprawnością w planie materialnego wsparcia. Obietnice przekazania świadczeń dla rodzin i emerytów zostały zaprezentowane na sobotniej konwencji, 23 lutego, przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Protest osób z niepełnosprawnością jest planowany na 23 maja – przed wyborami do europarlamentu. Marsz ma rozpocząć się w południe pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie, a następnie przejść pod Kancelarię Premiera i Sejm.

Protest jest reakcją na wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości, podczas konwencji w sobotę 23 lutego. Polityk przedstawił wówczas plany wsparcia miliardami złotych: rodzin – w postaci 500 plus od pierwszego dziecka oraz jednorazowo 1,1 tys. dla każdego emeryta. Oprócz tego prezes PiS zapowiedział likwidację 18-proc. podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, obniżenie podatków i przywrócenie lokalnych połączeń.

Jak podaje RMF FM, koszt obietnic Jarosława Kaczyńskiego to 40 miliardów złotych.

Pominięcie grupy osób z niepełnosprawnością

Oburzenia na „zastrzyk finansowy” dla rodzin i emerytów nie kryła Iwona Hartwich, która wspólnie z kilkunastoma opiekunami i osobami z niepełnosprawnością protestowała w sejmie w 2018 roku, postulując o świadczenie 500 zł dla osób z niepełnosprawnością.

- Nie jesteśmy dla nich nawet trzecim sortem – mówiła RMF FM Iwona Hartwich, odnosząc się do rządzących. – Błagaliśmy o 500 złotych dodatku na życie, no i po prostu nie było tych pieniążków, a teraz na raz pieniążki się znajdują – skomentowała.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • opiekunowie osób niepełnospr.dorosłych
  Katarzyna z Polanicy-Zdrój
  06.05.2019, 16:33
  Na forum była mowa o strajku dotyczącego OPIEKUNÓW OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH DOROSŁYCH właśnie 23.05.2019r a nie znowu nieletnich i ich opiekunów!!@!@! Dość tego Pani Hartwich!!! Niech Pani sobie nie kpi. Nie popieram tego strajku!!!!!!!! Opiekunowie os. niepełnospr.nieletnich otrzymujecie ponad 1580zł !!!! Niech Pani nie robi złej roboty abyśmy my opiekunowie os.niepełnospr.dorosłych znowu nie otrzymali zrównania Nas z Wami. Pani wszystko robi aby nigdy do tego nie doszło !!!!!! Pani jak widać sie to podoba co zrobiło PO i PSL za ich rządów. Nie popieram Pani strajku jako opiekun osoby dorosłej niepełnosprawnej. Apeluję do opiekunów osób dorosłych niepełnosprawnych abyście nie popierali tego protestu.Pani Hartwich mówi o trzecim sorcie - a do jakiego sortu nas zalicza? Pani błagała o 500zł na życie dla siebie i Pani podobnych? Pani sobie chyba kpi. Pani ma ponaqd 1580zł, a my 620zł - i nie wykonany Wyrok TK dot.zrównania grupy opiekunów os.niepełnospr.nieletnich z opiek.os.dorosłych niepełnospr. NIE POPIERAJCIE TEGO STRAJKU PANI HARTWICH. TA PANI PRZEZ TEN STRAJK WRAZ Z ORGANIZATORAMI CHCE UTRZYMAĆ STAN JAKI POZOSTAWIŁO W SPADKU PO I PSL- TEN NIELUDZKI PODZIAŁ OPIEKUNÓW OS.NIEPEŁNOSPR.DODROSŁYCH Z OPIEK.OS.NIEPEŁOSPR.NIELETNICH. NIE DAJCIE SIE WCIĄGNĄC W TEN CHOCHOLI TANIEC.ONI NAS NA FORUM WCZEŚNIEJSZYM ( lutym 2019 ) OKŁAMALI.........!!!!!!!. Nigdzie nie ma mowy o naszej grupie opiek.os. niep.dorosłych , tylko mowa jest o rodzinach z niepełnosprawnościami. Nie dajcie sie wciągnąć w ten ich STRAJK !!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • popieram ten protest
  Renata ZieliNska
  10.03.2019, 17:55
  To hańba,że dla osób niepełnosprawnych pieniędzy nie było i dalej nie ma a na 500+ od pierwszego dziecka są chyba po to tylko by kobiety zwalniały się z pracy bo i po co skoro rząd daje
  odpowiedz na komentarz
 • Brak wyobrazni !
  Leon
  01.03.2019, 14:25
  Czego jeszcze i jak długo będą stawiane wymagania bo ja jako osoba niepełnosprawna cieszę się z osiągnięć ostatnich lat pracy PIS.
  odpowiedz na komentarz
 • Jestem oburzony!
  Bogdan
  01.03.2019, 09:15
  Znowu ta "zadymiara" Hartwich?, ciągle mało jej kasy, piszę "jej" bo syn teraz ma dodatkowe pieniądze jako radny, i jak widać już nie potrzebuje opieki 24/h jak ciągle to mówiła w sejmie. Co do trzynastki to przecież otrzymają ją wszyscy, emeryci, renciści, renciści socjalni, i tu akurat nie będzie żadnych poróżnień. Znowu będzie sprawa polityczna, a POpierać ją będą środowiska lewicowe, tak samo jak było ostatnio w sejmie, bo wiadomo kampania wyborcza do parlamentu europejskiego, następnie wybory do sejmu i senatu, wybrała dobry czas na protesty aby ugrać coś dla siebie.
  odpowiedz na komentarz
 • Niesprawiedliwość
  Ewa
  01.03.2019, 08:57
  Ten protest ma dotyczyć podobno osób niepełnosprawnych od urodzenia, a co z osobami, które zachorowały w wieku np. 19 lat i będą niepełnosprawne do końca życia. Opiekunowie dorosłych dalej dostają marne 620 zł, a matki prawie trzy razy tyle, czy to jest normalne. Rząd nie dał tych 500 zł, bo może niepełnosprawni przepiją albo pojadą na wczasy. Dzieci dostają pieniądze i nikt nie sprawdza na co one idą. Jeden potrzebuje uzbierać na protezą, inny na rehabilitację itd. My dla tego rządu nic nie znaczymy, a opozycja też wcześniej nie była lepsza, pod publikę teraz sią za nami opowiadają.
  odpowiedz na komentarz
 • protest niepełnosprawnych
  Waldemar
  28.02.2019, 22:43
  proszę podać telefon do komitetu protestacyjnego (jeżeli istnieje) w Rzeszowie. Jesteśmy z żoną po 70-ce i mamy na utrzymaniu syna z porażeniem mózgowym dziecięcym czterokończynowym (nie chodzi). Chcemy uczestniczyć w takich protestach ale może w Rzeszowie. Prosimy o odpowiedź. Teresa i Waldemar Bernaccy z synem Krzysztofem
  odpowiedz na komentarz
 • Przykre
  Borzoi
  28.02.2019, 21:52
  Po tych wpisach poniżej widać, że nic nie dostaniemy bo nie chcemy dostać. Jest takie powiedzenie ... ,,co polaka ucieszy najbardziej? .. polak się cieszy kiedy sąsiad ma nieszczęście''. Tak jest i z nami. Matką nie dać, ,,znacznym'' nie dać - należy się tylko mi. Dlatego nic nie znaczymy dla rządzących. Ja nie mam niepełnosprawnego dziecka ale uważam, że tym matkom i tym niepełnosprawnym małym i dużym pomoc się należy. Mi jest ciężko ale im pewnie gorzej. Dziś im pomogą i tym ,,znacznym'' a jutro może przyjdzie kolej na ,,umiarkowanych''. Tylko musimy byś razem i jeden za drugim. Pojedynczo nas zlekceważą bo nie stanowimy siły. Wystarczy poczekać aż poumieramy. A w tym czasie skorzysta ktoś taki jak o. Tadeusz. No to postulujcie o 500+ dla każdego niepełnosprawnego.
  odpowiedz na komentarz
 • Renciści socjalni dostali bardzo dużo przez ostatni rok,
  Anna
  28.02.2019, 21:15
  Owszem to może i mało, jednakże postawcie się w sytuacji osób którym renty socjalne odebrane i mają zasiłek stały 30-604zł z MOPSu. Mają także stopnie znaczne czy umiarkowane. To jest właśnie ta różnica, o której się przekonacie, gdy Wam odbiorą rentę na kolejnej komisji, chyba że macie świadczenie na stałe, to możecie spać spokojnie. Dzięki waszej zeszłorocznej determinacji, skorzystali mi, in. moi znajomi, osoba ze znacznym za starych czasów, w 100% samodzielna, pracująca, uprawiająca sporty z dostępem do bezkolejkowego leczenia, a tak naprawdę poza ortopedą raz na kilka lat nikogo nie potrzebuje i się śmieje innym w twarz, oraz druga z rentą socjalną na stałe umiarkowanym stopniem, gdzie także jest samodzielna, a jedyna choroba to niedoczynność tarczycy z lekami na ryczałcie. Na drugim biegunie jest inna moja znajoma ze znacznym, bez prawa do renty tylko dlatego że ma wyższe studia dwa kierunki, pracowała jako pracownik umysłowy, od lat walczy o odzyskanie renty, bezskutecznie, gdzie 90% dni w roku spędza w szpitalu walcząc o swoje życie, które stale jest zagrożone z powodu bardzo ciężkich, licznych chorób. Nie ma z czego żyć, nie ma na leki, ani na dojazdy do lekarzy, którzy bezradnie rozkładają ręce. Tak to wygląda. Uważam że wszelkie podwyżki dla ON powinny być tylko i wyłącznie na podstawie nowych, aktualnych orzeczeń, kto nie stanie na komisji zostaje na starej wysokości świadczenia i na starych przywilejach.
  odpowiedz na komentarz
 • :-)
  realista
  28.02.2019, 18:40
  Pieniędzy dla ON nie ma a np. gwiazdy Glapińskiego za nic biorą 50 tyś miesięcznie. ON uważają za robactwo któremu nic się nie należy
  odpowiedz na komentarz
 • Są różne wyjścia z takich sytuacji
  Radek
  28.02.2019, 08:27
  Nie atakuję programu 500+, bo pomaga także niepełnosprawnym rodzicom z dziećmi, pomaga też rodzinom, gdzie jest dziecko niepełnosprawne. Zła jest dystrybucja – czy się stoi czy się leży 500 zł się należy. Mówię o zdrowych niepracujących, albo tych co pracują na lewo, bo chcą brać 500+ na pierwsze dziecko. Teraz dadzą wszystkim, ale kosztem niepełnosprawnych, bo Rząd zafunduje Nam taką reformę orzecznictwa, że Nam gały wyjdą, uzdrowienie administracyjne - szczególnie tych co mają orzeczenia z PZON czasowe, bez rent, ze stopniami umiarkowanymi lub orzeczenia sprzężone np. znaczny w PZON a rentę częściową w ZUS na czas określony itp. Skoro rząd mówi, że nie ma kasy bo za duże koszty dla budżetu, to niech Nam wróci pieniądze z kosztów pracy Mojej/Twojej oraz rodzin z osobą niepełnosprawną. Przy minimalnej pensji, koszt pracy to ok. 1000 zł, to większość pracujących sama wypracuje zwrot! Wraz ze wzrostem pensji, koszt pracy jest jeszcze wyższy. Dla osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym – zwrot 700 zł z kosztu pracy, dla umiarkowanych – zwrot 500 zł z kosztów pracy, dla stopnia lekkiego – zwrot 300 zł z kosztów pracy. Gdy niepełnosprawny nie pracuje (emerytura) lub ma za niskie koszty przy pracy np. na pół etatu, wskazuje członka rodziny: mamę, tatę, brata, siostrę, żonę, męża, opiekuna prawnego, czy swoje dziecko i to z jego pensji wracane są koszty pracy. Można zastosować pewne wyłączenia ustawowe w sytuacji, gdy jest rodzic samotnie wychowujący, gdy pracujący członek rodziny ulega/ginie w wypadku, pojawi się choroba utrudniająca pracę lub osoba z której pensji były zwracane koszty pracy przechodzi na emeryturę/rentę, a nie ma innych osób. Wszystkim spokojnie może zająć się Urząd Gminy MOPS/ZUS/US/PFRON bo mają wgląd w swoje dokumenty elektroniczne, tym bardziej, że przecież ma być utworzona baza elektroniczna orzeczeń. Takie podejście zabezpiecza to osoby niepełnosprawne niepracujące, bo zwrot kosztu pracy obejmie wskazaną najbliższą osobę/osoby. Nawet gdyby ktoś stracił pracę, zmienił, to pojawią się pewne perturbacje, ale przy erze komputerów jest to poślizg kilkutygodniowy z wyrównaniem. A CO ZYSKUJEMY! TO, ŻE POMOC ZYSKUJĄ NIEPEŁNOSPRAWNI Z RENTAMI, BEZ RENT, BEZ PRAWA DO ŚWIADCZEŃ ITP.! Jest to kolosalna pomoc dla niepełnosprawnych, a jednocześnie aktywizuje Nas zawodowo, tych którzy mogą. I dla osoby z umiarkowanym stopniem bez renty, przy wynagrodzeniu netto 1600 zł te 500 zł zwrotu kosztów z pracy jest kolosalną pomocą!!! To nie jest idealne, pewnie osoby z rentami socjalnymi się oburzą, bo zbędna papierologia, utrudnienie. Wcale nie. Będzie jak przy 500+. Takie rozwiązanie pomoże niepełnosprawnym, którzy nie mają rent z ZUS, bo są za zaradni życiowo czy za dobrze wykształceni, którzy nie mają zasiłku pielęgnacyjnego, nie mają świadczeń socjalnych z MOPS, bo są zbytnio samodzielni. A przede wszystkim pomoże niepełnosprawnym, którzy się kształcili, którzy chcą i mogą pracować, którzy pomagają sobie sami sobie, bez zrzucania odpowiedzialności za swoje życie na barki innych osób i podatników. Co więcej środki wypracowane przez niepełnosprawnych/ ich rodziny mogą być przeznaczone na refundację świadczeń dla innych niepełnosprawnych osób, zakupu pieluch, igieł, zabiegów rehabilitacyjnych. To będzie łatwe do oszacowania ile miliardów złotych wypracowują do budżetu niepełnosprawni i ich rodziny, bo będą odpowiednie statystyki w ZUS/US czy Urzędzie Gminy. Skończy się gadanie obecnego rządu i tych następnych, że nie ma pieniędzy i trzeba reformować kolejną reformę ustawy o rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych celem pomocy tym najbardziej potrzebujących.
  odpowiedz na komentarz
 • Druga grupa niech nie protestuje
  niepełnosprawna
  27.02.2019, 12:01
  Druga grupa lepiej nie popierajcie protestu pierwszej grupy . To nie są nasze postulaty .Wy protestując nic nie zyskacie , a może nawet dużo stracicie na przyśpieszeniu reformy .
  odpowiedz na komentarz
 • O jej
  Adaś
  27.02.2019, 12:00
  Uważam ze w obecnej sytuacji nie jest żle sam jestem osobą niepełnosprawną i widzę że to są sprawy polityczne .....kto chce się awanturować to jest demokracja ---jak ma chęć i zdrowie ...niech jedzie i popiera Panią Hartwich ...
  odpowiedz na komentarz
 • Popieram protest
  Mkj
  27.02.2019, 11:13
  Popieram protest. Główną zasadą tej władzy jest dac jednym a drugim nie dac .A otrzymują tylko ci którzy są potrzebni do głosowania a osoby chore,niepełnosprawne ,które nie strajkuja nie dostają nic. Nie pozwólmy się podzielić.Czytam różne wpisy a powinniśmy być RAZEM. Wypowiedzi,że mam się pomaga w miarę możliwości są kpiną. Nawet zasiłek pielęgnacyjny Tak nie dużą kwotę podzieli na dwie raty po 12 latach to co mam się należało. Średnia krajowa rośnie a wskaźniki do pomocy społecznej są śmiesznie niskie. Dlatego popieram protest.Nie jestem w stanie pojechać ale będę tam sercem.
  odpowiedz na komentarz
 • DOROTA LEDWON
  DOROTA
  27.02.2019, 03:10
  Bede na Protescie Osob Niepelnosprawnych w Warszawie :) Ja i Moja Mama z cala rodzina przyjade z Katowic do Warszawy .Dosc PISU nie chce isc juz ogladac i zeby polakami Rzadzili .PIS Rydzykowi Kosciolowi daje Miliony ,Telewizji Publicznej 3 miliony na propagande Pisowska ,Ludziom Bogatym gdzie Matka Ojciec maja co Miesiac 10 tys zl ,lub 20 bo takich znam maja co Miesiac dodatkowe 2000 tys zl dla dzieci na Rarytasy czyli Kieszonkowe robia dzieci z tymi pieneidzmi co chca ,oni nie potrzebuja tych pieneidzy maja co Miesiac 10 ,20 tys zl to jest przekupstwo manipulacja ludzi zeby glosowac na PIS :( Ludzie obudcie sie PIS chce Polske wyprowadzic z Unii Europejskiej bedzie gorzej Niz Korea Polnocna :( Kazdemu Niepelnosprawnemu kazdemu nalezy sie 500 zl co Miesiac zamiast bogatym ktorym nie potrzeba ,ja bede glosowac na Koalicje Obytelska lub Biedronia nigdy wiecej PISU nie wytrzymaj kolejnych 5 lat z PISem nigdy wiecej bo oszaleje jako Niepelnosprawny zyczy wszystkim Osobom Niepelnosprawnym zeby przyjechali na Protest do Warszawy 23 Maja musimy walczyc o 500 zl i wywalic PIS z Polski .
  odpowiedz na komentarz
 • odnośnie protestu
  Waldemar Garboś
  26.02.2019, 22:21
  Popieram majowy protest i będę zachęcał innych, bo nasze dochody są żenujące. Zastansawiające jest tylko to, w jaki sposób uświadomić szeroko pojętemu społeczeństwu, że obecne obietnice, to tylko prymitywne kupowanie elektoratu.
  odpowiedz na komentarz
 • HIPOKRYZJA RZĄDU RP ......... partii PiS
  Farida2019
  26.02.2019, 22:06
  Rząd PiS postępuje bardzo nieuczciwie wobec osób niepełnosprawnych. Obiecanki cacanki ......... Rząd nie dotrzymał słowa. A teraz nagle znalazły się pieniądze dla emerytów , 500+ na pierwsze dziecko . Zawsze będę podkreślać; kultura społeczeństwa w danym kraju świadczy jak wspieramy najsłabszych a więc osoby niepełnosprawne. Okazuje się ,że niepełnosprawni stanowią mały % elektoratu do wyborów. A więc Rząd postanowił wesprzeć finansowo emerytów , matki itp. Uważam ,że to czysta HIPOKRYZJA . To jest typowa zagrywka polityczna bardzo interesowna - by wygrać wybory parlamentarne . Partia PiS ............ zawiodła środowisko niepełnosprawnych . Obudźcie się !!!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Nie popieram protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów
  xoxo
  26.02.2019, 19:42
  dopóki protesty mają twarz Iwony Hartwich i osób z RON nawet jako osoba niepełnosprawna nie będę popierać tego protestu. Sorry.
  odpowiedz na komentarz
 • Preludium do reformy
  Trzynastka nie dla rencistów ?
  26.02.2019, 14:51
  Zapowiedź trzynastki dla emerytów i milczenie w sprawie rencistów zapewne wielu niepełnosprawnych zaskoczyło .To ,że nie wspomnieli o rencistach daje do myślenia .Dają , czy nie dają zastanawiają się renciści.To kuriozum .Nigdy dotychczas jeszcze się nie zdarzyło w całej historii powojennej Polski , by rząd dając pieniądze emerytom zapomniał o rencistach .Takie coś pierwszy raz w życiu widzę , jako żyję , a jestem już stara jak świat .Ufam jednak ,że przed wyborami dają rencistom trzynastkę , która nazywa się emerytura .Jeśli nie to można to uznać za preludium do reformy .Nie chcę wiedzieć jaka ona będzie i modlę się, by jak najbardziej się opóźniła , albo w ogóle jej nie było.Bo to dla wielu albo nawet wszystkich ,którzy mają drugą grupę przyznaną okresowo może oznaczać utratę renty , a także nawet zasiłku pielęgnacyjnego w kwocie 181 zł , który mamy przyznany na stałe .40 mld nie tak łatwo znaleźć w już uchwalonym budżecie .Trzeba komuś zabrać , by pieniążki ktoś dostać mógł .Takie są prawa ekonomii .Ta reforma , choć budzi niepokój niepełnosprawnych i ich rodzin ,może zostanie wprowadzona nawet przed wyborami , bo poparcie społeczeństwa już mają , co widać w sondażach,że nie muszą już zabiegać o głosy niepełnosprawnych , ich opiekunów i rodzin.
  odpowiedz na komentarz
 • k
  k
  26.02.2019, 14:44
  Przecież wiadomo kto napędza, te osoby opozycja. Główne liderki tego bałaganu mają zapłacone za ten bałagan. Pewnie opozycja im płaci.
  odpowiedz na komentarz
 • My dążymy do rzeczy niemożliwych.
  Joanna
  26.02.2019, 14:21
  '' Kto nie dąży do rzeczy niemożliwych nigdy ich nie osiągnie'' Heraklit..... my rodzice dzieci z niepełnosprawnością dążymy, walczymy, wierzymy. Wierzymy w obietnice, , że pampersy będą za darmo ( nie są!!!!) ,że będzie dostęp do rehabilitacji bez ograniczeń ( nie jest!!!!) , że ktoś wreszcie nam pomoże, bo czasem nie starcza sił. Może WY tam na górze zamienicie się z nami na tydzień, na miesiąc, na rok, a może wystarczy jeden dzień, żeby zobaczyć jak mamy lekko, jak jesteśmy wyspane, my matki, wyjątkowo zdrowe, bez uszkodzeń kręgosłupa od dzwigania i spokojnie patrzące w przyszłość, możemy umierać, bo o nasze dzieci kochane państwo i obecna władza zadba. To są ludzie klękający przed ołtarzami, tacy miłosierni i współczujący. Wstyd. Nikt nie jest idealny nawet w tym Waszym wielkim świecie , pełnych brzuchów i portfeli. Nikt nie wie co przyniesie jutro, może ten wózek, podjazd czy proteza będzie potrzebny któremuś z Was. Wystarczy, że przywiążecie się pasem do wózka i bez pomocy spróbujcie przeżyć dzień, może wtedy coś zrozumiecie jakie mamy wspaniałe życie.
  odpowiedz na komentarz
 • Emeryt niepełnosprawny
  Niepełnosprawna emerytka
  26.02.2019, 14:11
  Niestety nie może być tak by pani Hartwig,której syn krzyczał,że on chce samodzielnosci dostawała więcej kasy niz osoby pracujące 40 lat.Ja jestem taka osoba i na początku siedziałam cicho jak niepełnosprawni i ich rodzice okupowali Sejm bo uwazałam,że trzeba jednak im dalej ten protest szedł tym bardziej miałam negatywne odczucia.Jestem też osoba niepełnosprawną i emerytka czy mi się nic nie nalezy tylko dlatego,że jestem emerytką ? Przecież rząd wszystkim nie napełni kieszeni i nalezy myśleć.I tak zrobili wiele w porównaniu z rzadem PO-PSL,który nie interesował się potrzebami społeczeństwa w ogóle.Przez dziesiątki lat zaniedbań chcielibyście by PiS wyrównał to co inne rządy olali !!!
  odpowiedz na komentarz
 • Swnator Jan Rulewski PO wpadł na pomysł żeby dać weteranom mimo braku inwalidztwa i bezterminowo KARTY
  ELKA
  26.02.2019, 14:11
  uprawniające parkowanie na kopertach dla ON. Panie Rulewski ZAPAMIĘTAMY !!!
  odpowiedz na komentarz
 • Zjednoczenie środowiska tak - protest polityczny nie...
  gg
  26.02.2019, 14:00
  Potrzeba, by niepełnosprawni zaczęli mówić jednym głosem. Potrzeba, by opiekunowie zawalczyli o godne środki na opiekę, leczenie, rehabilitację i życie dla potrzebujących podopiecznych, a nie dla siebie. Będzie przejrzyściej i podmiotowo. Pani Hartwich to dla mnie marionetka opozycji, a jej syn to marionetka w jej rękach... to przykry widok. Nie chcę brać udziału w tym polityczym proteście. Rządy PO nie były dla środowiska niepełnosprawnych dobre, wprost jeszcze bardziej było trudno i wtedy zrodziły się podziały w traktowaniu ON i opiekunów. Dlatego protest uwikłany politycznie, z p. Hartwich na czele i postulaty nakierowane tylko na pomoc jednej grupie ON nie przemawiają do mnie zupełnie. Wprost rodzą oburzenie. Trzeba pomyśleć o wszystkich słabszych i zależnych, do tego zaś potrzeba mądrego zjednoczenia i rozwagi.
  odpowiedz na komentarz
 • Sprawa nie wygląda za ciekawie, skoro jest organizowany kolejny protest.
  Joanna Krzysztofik
  26.02.2019, 13:00
  Żeby przynajmniej nie było tych zadym co na majowym. Zapraszam serdecznie do lektury moich dwóch wpisów na kanwie majowego protestu https://www.salon24.pl/u/polskatonaszdom/866807,w-swietle-obecnego-protestu-w- sejmie (16.05.2018) i https://www.salon24.pl/u/polskatonaszdom/870937,protest-grupy-on-i-ich-opiekun ow-w-sejmie-zawieszony-co-dalej (01.06.2018).
  odpowiedz na komentarz
 • Wspieram protest, ale czekam na postulaty dla wszystkich niepełnosprawnych, a nie tylko socjalnych
  TOMASZ
  26.02.2019, 12:27
  Będę tutaj fe i be. Ale chcę powiedzieć tak jak widzę nawet jeżeli się to nie spodoba. Ale nie bądźmy naiwni: Iwona Hartwich i jej syn, skupiają się tylko na wąskiej grupie niepełnosprawnych, wcale nie najgorzej usytuowanych z rentą socjalną. Stojąc w jednym szeregu z posłanką Scheuring-Wielgus i pałętającą się w okolicy posłanką Nowacką zwolenniczkami aborcji i eutanazji nie są dla mnie wiarygodni. Wspieram protest niepełnosprawnych, ale taki który będzie obejmował wszystkich, a nie tylko socjalnych i niepełnosprawnych od urodzenia. A to jest główny postulat na 500+. Żenada! Hartwich mówi, że nie jest nawet trzecim sortem mając opiekuńczy, a jej syn rentę socjalną. Nawet nie zająknęła się co z osobami, które stały się niepełnosprawne w wieku dorosłym, ale jeszcze nie pracując lub z krótkim stażem, bez prawa do renty, świadczeń, zasiłków pielęgnacyjnych. Co z osobami w wieku 70, 80+ którzy wymagają opieki. Co z chorymi onkologicznie, stwardnienie rozsiane, zanikiem mięśni, stelażami w kręgosłupie, rozpierniczonym układem kostnym, niewidzącymi, głuchymi et cetera. Wiele tych osób jedynie co ma to 300 zł zasiłku stałego z MOPS. Zasiłek opiekuńczy się nie należy, bo rodzice na rencie lub emeryturze. Przymieranie głodem. To nie jest nawet 3 sort, a bydle sort. Jestem zły bo wiem, że prof. Ucińska na kanwie strajku politycznego PO/Nowoczesna/SLD, którego twarzą będzie Jakub Hartwich ogłosi szybciej nieprzemyślaną rewolucję w orzecznictwie pokazując, że podnoszą wsparcie dla niepełnosprawnych dla najbardziej potrzebujących, w tym grupy protestujących. Uciszy się larum, ale smród reformy zniczy życie mniej uprzywilejowanej grupy niepełnosprawnych, tych którzy sobie radzą w życiu, z orzeczeniami Powiatowych zespołów, z orzeczeniami na czas określony, bez rent. Nie zrozumcie mnie źle, jeżeli Hartwich jako twarz kampanii wyborczej PO/Nowoczesna/SLD zadba o wąską grupę nic to nie pomoże niepełnosprawnym. Dobrze, że się angażuje, ale musi myśleć, nie dać wpuścić się w maliny i gry polityczne. Niepełnosprawni nie są górnikami, hutnikami. NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ NIE MA PRZYNALEŻNOŚCI PARTYJNEJ. Będziemy przymierać w zaciszu swoich domów, bo na papierze nas uzdrowią, pozbawią świadczenia lub obniżą dofinansowanie, tracąc zatrudnienie. Przecież znacie siebie! Czy afiszujecie się swoim kalectwem? Nie, unikacie tego. Unikacie konfrontacji, nie chcecie się narzucać innym. Będziemy cisi, nawet jak w majestacie prawa będą Nas karać i uzdrawiać administracyjnie. Szum będzie krótko. Osobom z rentą socjalną już w tamtym roku podwyższono wsparcie, ale nawet nie drgnęli w pomocy tym, którzy mają tylko orzeczenie z powiatowego bez renty w ZUS, lub z rentą z częściowej niezdolności, a niejednokrotnie bardziej chorych niż na rencie socjalnej.
  odpowiedz na komentarz
 • ,,Zapowiedź majowego protestu osób z niepełnosprawnością''
  Maria
  26.02.2019, 12:16
  Popieram calym sercem przyszly protest ON. Zycie O z N jest w Polsce bardzo ciezkie. Dobrze by bylo otrzymac pomoc w kwocie 500 zl, bo ja w zaden sposob nie dorobie sobie na jagodach, truskawkach, przy sprzataniu a wszystko tak samo kosztuje a inni nie kupuja tyle lekow, nie musza dojezdzac i meczyc sie na rehabilitacji, nie musza odmawiac sobie wielu rzeczy, zamartwiwc sie brakiem pieniedzy a pozyczyc tez trudno, ludzie boja sie, ze brak O z N finansow, bo wiedza, iz za 1200 zl nie mozna zyc normalnie. Pani Iwonio bardzo dziekuje, ze ma Pani na tyle samozaparcia, odwagi aby zrobic to za tych, ktorzy nie moga tam byc z Wami fizycznie, bo nie moge, mieszkam na polnocy Polski, chodze o kuli i mam dwie endoprotezy stawow biodrowych, znaczny stopien, wielogodzinne stanie, czesto moze byc niebezpieczne a dla mnie jest niemozliwe, dlatego podziwiam i dziekuje tym, ktorzy beda uczestniczyc w tym protescie. Bardzo bym chciala aby ten protest tym razem zakonczyl sie osiagnieciem tego celu a nam zylo sie lzej.
  odpowiedz na komentarz
 • 500+ lepsze niż praca za 1,6 tys. zł
  SON "Podkarpacie"
  26.02.2019, 12:12
  Tak oznajmił Jakub H. (a raczej jego mama) i porzucił pracę w toruńskiej fundacji. Na forum widać całe mnóstwo osób podobnych Kubie i jego mamie. I jeśli ktoś twierdzi, że 500+ miast pracy zapewni mu godne życie to pytam: CO TO JEST GODNE ŻYCIE, ZACZNIJMY OD ZDEFINIOWANIA CELU. A Kubie i jego mamie życzmy zdrowia i czasu na zdefiniowanie o co właściwie im chodzi.
  odpowiedz na komentarz
 • Popieram w 100%
  arnoldi
  26.02.2019, 11:56
  Jak niepełnosprawni prosili o dodatkowe 500 zł to mówiono że zależy im tylko na kasie i że nie ma pieniędzy. Minęło kilka miesięcy i dla nas pieniędzy nie ma a dla rodzin które zarabiają po kilkanaście tyś miesięcznie znajdzie się dodatkowe 500 zł na każde dziecko gdzie im te pieniądze nie są szczególnie potrzebne.
  odpowiedz na komentarz
 • Polityczna kalkulacja
  Miki
  26.02.2019, 11:00
  Zbliżają się wybory, więc ludowi trzeba coś rzucić. Emeryci i rodziny z dziećmi to liczny elektorat, więc trzeba go przyciągnąć. Niepełnosprawni są traktowani jak obywatele 3 kategorii nie tylko przez obecną władzę ale przez każdą. Taka jest smutna konstatacja. Jeśli sami czegoś nie wyszarpią to władza im tego nie da. To jest czysta kalkulacja polityczna a nie chęć pomocy najbardziej potrzebującym. Są ludzie, którzy 500+ nie potrzebują ale je dostaną, bo stanowią potencjalny elektorat do zagospodarowania. Dla niepełnosprawnych nie było pieniędzy na zasiłki w postulowanej wysokości 500 zł. mies aż tu nagle pieniądze się znalazły tylko dla innych grup społecznych. Władza pokazuje po raz kolejny pokazuje, że na głosach niepełnosprawnych jej nie zależy i stąd pominięcie tej grupy w obietnicach przedwyborczych.
  odpowiedz na komentarz
 • Hartwich szkodzi ON
  Piotr
  26.02.2019, 10:12
  Pani Hartwich swoim postępowaniem a przede wszystkim poprzez swoje zaangażowanie polityczne szkodzi osobom z niepełnosprawnością. Jest ona "marionetką" totalnej opozycji...
  odpowiedz na komentarz
 • Rząd PIS nie jest wrażliwy na potrzeby osób niepełnosprawnych
  Wojciech
  26.02.2019, 09:16
  Bardzo dobrze. Będę popierał ten protest. PIS po raz kolejny pokazał brak wrażliwości i zrozumienia dla osób niepełnosprawnych. Dla PIS-u nie liczą się ludzie, ale władza. Raz premier mówi, że sytuacja budżetowa jest wspaniała, a gdy pojawiają się żądania o podwyżki mówi, że pieniędzy nie ma. Temu rządowi wierzyć już nie można.
  odpowiedz na komentarz
 • Popieram protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów !!!!!!!
  kasia ewk
  26.02.2019, 09:02
  Jako matka dziecka dorosłego niepełnosprawnego otrzymująca emeryturę EWK walczę o godne życie swoje i mojego syna . Wysłałam masę pism do wszystkich instytucji i ministerstw. Były obietnice byłej premier p.Beaty Szydło o zrozumieniu problemu i powołaniu zespołów które pochylą się nad problemami tego środowiska oraz zapowiedzi rozpoczęcia prac nad projektem ustawy. Również ministerstwo rodziny składało wiele obietnic matkom EWK mówiąc o pochylaniu się nad problemem i składało puste obietnice . Każda petycja w/s zmiany ustawy o świadczeniu rodzinnym zostawała przez senatorów partii rządzącej odrzucana .Taka sytuacja mała miejsce na początku lutego w Senacie. Na wniosek senatora PIS ,prace nad ustawą zostały wstrzymane na ponad miesiąc.Problem polega na tym że ministerstwo rodziny nie zajęło się przez ostatnie trzy lata sprawą wyroku TK , opiekunów ON czy zmianą ustawy o świadczeniu rodzinnym oraz zapowiadaną ustawą o orzecznictwie. Wszystkie te sprawy ważne dla naszego środowiska nie były rozwiązywane i zostały odłożone na drugą kadencje.To spowodowało niezadowolenie wielu grup społecznych które są bardzo podzielone otrzymując świadczenia różnej wysokości .Do tego doprowadziło skupienie się rządu na problemie rodziny wielodzietnej ,wspieranie tych rodzin wprowadzając program 500+ , 300+ czy emerytura matczyna . Rząd od samego początku poszedł w kierunku dzietności i wsparcia tych rodzin .Nie zauważono drugiej wykluczonej części społeczeństwa, Protest w Sejmie jedynie na chwile ten problem pokazał. Pytam rządzących jak długo będziemy czekać aby rząd do tego problemu podszedł z troską i szacunkiem na jaki my matki zasługujemy. Kiedy będą wprowadzane ustawy na które czekamy.Matki dorosłych ON oraz same osoby niepełnosprawne nie chcą biernie czekać na prawo do godnego życia. Oczekujemy na przedstawienie projektu ustaw które zostaną wprowadzone aby uregulować sytuacje matek EWK ,wykonać wyrok TK z 2014 r . Oczekujemy wsparcia finansowego jak obiecane 500 PLN które obecnie jest wsparciem wirtualnym. Mam nadzieje ze ten protest doprowadzi do pozytywnych i długo oczekiwanych zmian dla nas i naszych dzieci.
  odpowiedz na komentarz
 • Popieram protest !
  Mistrz
  26.02.2019, 08:18
  Prawdopodobnie też się wybiorę, choć mam daleko. PIS drenuje nasze kieszenie podatkami, choćby PIT, a dla bogatych daje grube tysiące. Pora z tym skończyć. Nawet 1100 zł nie jest tu rozwiązaniem. Tylko 500+ lub likwidacja PIT dla osób niepełnosprawnych. PIS nie podejmuje żadnych rozsądnych decyzji, a tylko kupuje głosy. Pora na odrobinę rozsądku.
  odpowiedz na komentarz
 • Powinni protestować,również przeciw pomysłowi PO daniu KART I prawa parkowania na KOPERTACH-
  EWA
  25.02.2019, 22:13
  weteranom. Już widzę tych 30-40-60 letnich zdrowych jak parkują swoimi JEEPami na kopertach, a osoba na wózku szuka miejsca.
  odpowiedz na komentarz
 • Mojego i żony, brak poparcia dla protestu- wózkowicz
  Jan
  25.02.2019, 21:31
  Przepraszam bardzo, ale P. H niech nie wypowiada się za niepełnosprawnych, bo ich tylko szantażuje i wykorzystuje. Niedawno PFRON otrzymał dotację zwiększającą na formy prozatrudnieniowe a nie na darmochę. Na szacunek i godne życie trzeba sobie zarobić.Są inne formy negocjacji, aniżeli jakieś tępe protesty. Poruszam się na wózku, żona porażenie, no może nieco lżejsze od pana A.H i codziennie ja wstaję rano ok 5 i żona 6 do pracy, jeszcze po drodze dziecko do szkoły, w weekendy studia dr. Owszem chcielibyśmy dostać te 7 tyś za darmo i nie zrywać się, ale żyje się po to by być miedzy ludźmi i zarabiać na siebie,a nie ŻEBRAĆ i straszyć społeczeństwo, które chce być aktywnym. Owszem tym osobom, które mają niepełnosprawność utrudniającą wszelkie czynności, powinno się pomóc, ale nie politycznym symulantom żerującym na płaconych przez Polaków podatkach. Za PO zarabialiśmy oboje ok. 3 500 tyś, a teraz mamy ponad 8 tyś. PiS ma mój głos w każdych wyborach,bo tyle co dla gospodarki, jej rozwoju i społeczeństwa to nie pamiętam kto zrobił po transformacjach. Nie popieram żadnego protestu. Coraz więcej Polaków jest jemu przeciwne. To szkodzi wizerunkowi wszystkich niepełnosprawnych i wizerunkowi światowemu.
  odpowiedz na komentarz
 • zjednoczenie
  obserwator
  25.02.2019, 21:23
  teraz jest okazja aby WSZYSTKIE "GRUPY " OPIEKUNÓW , MATEK NA WCZEŚNIEJSZYCH EMERYTURACH I INNI stanęli ramię w ramię , wspólnej sprawie zawalczyli o osoby niepełnosprawne . Przestańcie walczyć ze sobą ale stańcie do walki o lepsze jutro RAZEM . pokazać swoją siłę
  odpowiedz na komentarz
 • zjednoczenie
  obserwator
  25.02.2019, 21:22
  teraz jest okazja aby WSZYSTKIE "GRUPY " OPIEKUNÓW , MATEK NA WCZEŚNIEJSZYCH EMERYTURACH I INNI stanęli ramię w ramię , wspólnej sprawie zawalczyli o osoby niepełnosprawne . Przestańcie walczyć ze sobą ale stańcie do walki o lepsze jutro RAZEM . pokazać swoją siłę
  odpowiedz na komentarz
 • Może tak jeden raz!
  Keraj
  25.02.2019, 20:21
  Może tak jeden raz pojdzmy i bądźmy razem! Może tak jeden raz pokażmy, że jesteśmy razem, bez kłótni, bez wypominania kto ma więcej.kto ile dostał, komu się należało a komu nie należało! Może wreszcie zastanowimy się razem dla czego obdarowali emerytów a rencistów jakby ich wogole nie było?! Ta różnica w podziale, że emeryci dostaną tak zwana 13tke a renciści nie dostaną nic PiS pokazał dobitnie - że bycie biednym emerytem i biednym rencista to nie to samo. Ta bieda się dla nich różni tylko przy urnie wyborczej. Emeryci głosowali na PiS renciści nie głosowali.Emerytom damy rencistów mamy gdzieś. Przyjedzcie na protest, pokażmy że jest nas wielu bardzo wielu. Tylko tak uswiadomimy społeczeństwo. Nikt za nas tego nie zrobi, nikt nie pomyśli o tym że może być w naszej sytuacji zaraz, za chwilkę może nawet jutro. Kochani ON, RON, EWK itd itd prosze bądźcie obecni na proteście następna szansa na zrobienie czegoś dla nas dla siebie dopiero za cztery lata! Podziel się treścią tego artykułu z tymi których treść dotyczy a z jakiś powodów są być może niedoiformowani. Pani Iwono jest Pani wielka!!! A tych którzy Panią krytykują, oczerniaja i piszą bzdury - no cóż mądry przemilczy, glopi nie rozumie. Tylko dzięki Wam którzy mieliście odwagę protestować coś nasze środowisko dostało z pańskiego stołu. Ten fakt jest niepodwazalny! Pamiętajcie i badzcie Warszawa pałac prezydencki 23maja 2019 w samo południe.
  odpowiedz na komentarz
 • Wynagrodzenie dla opiekuna osoby niepełnosprawnej dorosłej,przy przekraczającym dochodzie.
  Maria Plata
  25.02.2019, 19:52
  Moja synowa musiała zrezygnować z pracy,ponieważ musi opiekować się chorą samotną matką /stopień znaczny na stałe/.Bez żadnego wynagrodzenia ponieważ przekracza kryterium dochodowe,Renta matki wynagrodzenie męża podzielone na trzy.Co zrobi na starość jeżeli teraz nie są opłacane żadne składki?
  odpowiedz na komentarz
 • Jest wybór
  Kasia
  25.02.2019, 19:16
  Przecież można głosować na Wiosnę Biedronia. Jest wybór.
  odpowiedz na komentarz
 • Niech Kościół wstawi się za niepełnosprawnymi
  Maro
  25.02.2019, 18:38
  Smutne. Kościół ma ostatnią już szansę aby się oczyścić i wstawić się za osobami niepełnosprawnymi. Wierzę, że tak się stanie.
  odpowiedz na komentarz
 • Dobrze się stało
  hubert
  25.02.2019, 18:33
  Bardzo się cieszę z tego że renciści , nie zostali uwzględnieni . Dlaczego ? . Bo pokazuje to prawdziwą twarz tego rządu przed wyborami . Cieszę się przede wszystkim dlatego że rząd odkładając w czasie reformę orzecznictwa cynicznie liczył na wasze głosy , bo z tego co tu czytam , większość wierzyła że po reformie będzie piękniej , łatwiej i przyjemniej . Teraz już nikt chyba nie uwierzy w ich dobre intencje i przy wyborach spełni swój patriotyczny obowiązek . Zauważcie pewną sprzeczność ; zasiłek pielęgnacyjny podnoszony w dwóch ratach po 30 zł , bo nie ma kasy , potem w imię troski o nas nakłada się podatek dla najbogatszych , zaraz potem już znajdują się pieniądze na pierwsze dziecko i emerytów . Wszystko , po to żeby , jak mówił prezes nożyce w zamożności były jak najmniej rozwarte . Nie wątpię . Po reformie tak się złożą że nasze głowy polecą .
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak oceniasz wynik wyborów?

Biuletyn

Wspierają nas