Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Spółdzielnia odmawia pozwolenia na remont łazienki

26.03.2019
Autor: J.

Co zrobić, jeśli spółdzielnia odmawia pozwolenia na przystosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej, zasłaniając się prawem budowlanym i żądając projektu na przebudowę? Nadmieniam, że łazienka ma 4 m2, chcemy tylko powiększyć otwór drzwiowy z 70 na 90 cm w ściance działowej i wymienić wannę na brodzik oraz zamontować uchwyty do podtrzymywania.

Szanowna Pani

Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się na spokojną rozmowę do spółdzielni (jeżeli ten temat jest już rozpoczęty ze spółdzielnią) i znalezienie porozumienia. Tak naprawdę wymiana wanny na brodzik czy zamontowanie uchwytów do podtrzymywania stanowią zwykłe czynności eksploatacyjne, które może wykonać lokator i nie wymagają zgody spółdzielni. Nie spotkałem się z tym, aby na zmianę drzwi wewnętrznych był wymagany projekt czy też zgoda spółdzielni. Trzeba być jednak pewnym, że nie naruszamy ściany nośnej budynku w związku z poszerzeniem otworu drzwiowego. Plany budynku w spółdzielni pomagają nam to łatwo ustalić. W pierwszej kolejności zalecam także zapoznanie się z regulaminem obowiązującym w spółdzielni. Tam mogą być wskazane kwestie dotyczące zasad przeprowadzania remontów w lokalach. Dalej, jeżeli spółdzielnia stawiać będzie Pani jakieś wymagania, proszę wnieść do nich pismo o wskazanie podstawy prawnej.

Z doświadczenia uczulam, że bardzo ważne jest przemyślenie strategii rozmowy i treści pism wymienianych ze spółdzielnią.   

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Co sądzisz o proponowanych przez rząd zmianach w ustawie o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych?

Biuletyn

Wspierają nas