Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Usługi opiekuńcze będą łatwiej dostępne – to pierwszy program z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia [WIDEO]

05.03.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. sxc.hu
przycisk plus na kalkulatorze

Podpisany został już pierwszy program finansowany z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia – „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych”. Dzięki temu realizowane przez gminy usługi opiekuńcze będą w połowie finansowane przez rząd. Po to, by mogło z nich korzystać więcej osób potrzebujących pomocy w codziennym życiu.

- Zależy nam na jak najszybszym uruchomieniu Solidarnościowego Funduszu Wsparcia, bo już mamy w nim pierwsze pieniądze – mówił 5 marca 2019 r. Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. – W lutym wpłynęło do niego 66 mln zł i liczymy, że w tym roku będzie to 647 mln zł, ale jeżeli utrzyma się ten trend z lutego, to będą to większe pieniądze, niż się spodziewaliśmy – podkreślił pełnomocnik.

Tego samego dnia w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie z przedstawicielami urzędów wojewódzkich, które dotyczyło właśnie realizacji programu „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych”.

Czym są usługi opiekuńcze?

Same usługi opiekuńcze to w dużym skrócie różnorodne formy wsparcia realizowane przez gminy, które obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Celem Programu realizowanego w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia jest dofinansowanie tych usług tak, by trafiły one do jak największej liczby osób potrzebujących, a ich zakres był rozszerzany.

Sam program został podpisany 28 lutego przez minister Elżbieta Rafalską.

- Chcemy, żeby informacje dotyczące tego programu jak najszybciej trafiły do gmin – po to, żeby one jak najszybciej składały wnioski do wojewodów i jak najszybciej podpisywały umowy, które pozwolą na dofinansowanie realizowanych przez gminy usług opiekuńczych – tłumaczył Krzysztof Michałkiewicz.

Co z usługami specjalistycznymi?

Minister Michałkiewicz podkreślił, że urzędy wojewódzkie są już przygotowane, żeby przyjmować wnioski o wsparcie w realizowaniu usług opiekuńczych.

- Usługi opiekuńcze są zadaniem własnym gmin, które często nie realizują ich w wystarczającym zakresie. Ilość przyznawanych osobom niepełnosprawnym godzin usług opiekuńczych jest niewystarczająca – wskazał Pełnomocnik Rządu.

Zwrócił uwagę, że nie wszystkie gminy uruchomiły też specjalistyczne usługi opiekuńcze. Są to usługi przeznaczone m.in. dla osób z zaburzeniami psychicznymi czy niepełnosprawnością intelektualną i dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym. Z racji tego, że są one dość kosztowne i dotyczą mniejszej niż liczby ludzi, wiele gmin nie decyduje się na ich prowadzenie. Rządowy program ma to zmienić.

- Chcemy, żeby również te gminy, które z trudem radzą sobie z finansowaniem, mogły uruchomić zarówno usługi opiekuńcze, jak i specjalistyczne usługi opiekuńcze w zakresie potrzebnym osobom niepełnosprawnym. My te usługi dofinansujemy w 50 procentach – zapowiedział Krzysztof Michałkiewicz.

Minister Elżbieta Rafalska: wesprzemy gminy

Więcej o usługach opiekuńczych i specjalistycznych usługach opiekuńczych oraz tym, jak rząd zamierza wspierać gminy w ich realizowaniu, mówiła nam minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska:

Komentarz

  • "Usługi opiekuńcze będą łatwiej dostępne...."
    Maria
    06.03.2019, 13:29
    Pani Minister powtarza ciegle "uslugi opiekuncze, uslugi opiekuncze" ja chcialabym uslyszec konkretnie wymienione "te uslugi", poniewaz poza zakupami zadnego konkretu nie uslyszalam. My O z N stopnia znacznego chcielibysmy poczuc w portfelu bardziej ciezar wiekszej sumy a na duszy swiadomosc lzejszego jutra, ze pojde na wystep znanej i lubianej artystki badz artysty, ze kupie sobie buty letnie z paskami z mieciutkiej skorki, bo mam duzy problem z chodzeniem i ze stopami gdyz ciezko chodzi mi sie w sztucznej, twardej podeszwie buta i paskami piekacymi w letnim upale, ze kupie sobie z naturalnej bawelny, bluzeczke, ze pojade samochodem do kurortu odleglego o 14 km i poobcuje z ludzmi, ktorych stac na taki urlop w nim, zjem sobie cos dobrego i nie bede zastanawiala sie czy mi wystarczy na ten "rarytas" i bezyne do samochodu. Jest to dla mnie wazne, poniewaz mam duze ograniczenie w poruszaniu sie. Wlasnie moze bym podpowiedziala aby opiekun wybrany przeze mnie "za te dane przez rzad pieniadze" pomogl mi w takim wypadzie. Jest naprawde wiele potrzeb dla Nas O z N a tak trudno Pani Minister je wymienic, nie rozumiem dlaczego?

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas