Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Usługi opiekuńcze będą łatwiej dostępne – to pierwszy program z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia [WIDEO]

05.03.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. sxc.hu
przycisk plus na kalkulatorze

Podpisany został już pierwszy program finansowany z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia – „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych”. Dzięki temu realizowane przez gminy usługi opiekuńcze będą w połowie finansowane przez rząd. Po to, by mogło z nich korzystać więcej osób potrzebujących pomocy w codziennym życiu.

- Zależy nam na jak najszybszym uruchomieniu Solidarnościowego Funduszu Wsparcia, bo już mamy w nim pierwsze pieniądze – mówił 5 marca 2019 r. Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. – W lutym wpłynęło do niego 66 mln zł i liczymy, że w tym roku będzie to 647 mln zł, ale jeżeli utrzyma się ten trend z lutego, to będą to większe pieniądze, niż się spodziewaliśmy – podkreślił pełnomocnik.

Tego samego dnia w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie z przedstawicielami urzędów wojewódzkich, które dotyczyło właśnie realizacji programu „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych”.

Czym są usługi opiekuńcze?

Same usługi opiekuńcze to w dużym skrócie różnorodne formy wsparcia realizowane przez gminy, które obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Celem Programu realizowanego w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia jest dofinansowanie tych usług tak, by trafiły one do jak największej liczby osób potrzebujących, a ich zakres był rozszerzany.

Sam program został podpisany 28 lutego przez minister Elżbieta Rafalską.

- Chcemy, żeby informacje dotyczące tego programu jak najszybciej trafiły do gmin – po to, żeby one jak najszybciej składały wnioski do wojewodów i jak najszybciej podpisywały umowy, które pozwolą na dofinansowanie realizowanych przez gminy usług opiekuńczych – tłumaczył Krzysztof Michałkiewicz.

Co z usługami specjalistycznymi?

Minister Michałkiewicz podkreślił, że urzędy wojewódzkie są już przygotowane, żeby przyjmować wnioski o wsparcie w realizowaniu usług opiekuńczych.

- Usługi opiekuńcze są zadaniem własnym gmin, które często nie realizują ich w wystarczającym zakresie. Ilość przyznawanych osobom niepełnosprawnym godzin usług opiekuńczych jest niewystarczająca – wskazał Pełnomocnik Rządu.

Zwrócił uwagę, że nie wszystkie gminy uruchomiły też specjalistyczne usługi opiekuńcze. Są to usługi przeznaczone m.in. dla osób z zaburzeniami psychicznymi czy niepełnosprawnością intelektualną i dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym. Z racji tego, że są one dość kosztowne i dotyczą mniejszej niż liczby ludzi, wiele gmin nie decyduje się na ich prowadzenie. Rządowy program ma to zmienić.

- Chcemy, żeby również te gminy, które z trudem radzą sobie z finansowaniem, mogły uruchomić zarówno usługi opiekuńcze, jak i specjalistyczne usługi opiekuńcze w zakresie potrzebnym osobom niepełnosprawnym. My te usługi dofinansujemy w 50 procentach – zapowiedział Krzysztof Michałkiewicz.

Minister Elżbieta Rafalska: wesprzemy gminy

Więcej o usługach opiekuńczych i specjalistycznych usługach opiekuńczych oraz tym, jak rząd zamierza wspierać gminy w ich realizowaniu, mówiła nam minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska:

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Tylko pilnujcie tych opiekunów.W Ostrołęce była taka firma opiekuńcza dla ON ze środków NFZ.
  uwaga
  08.03.2019, 22:01
  Pani przychodziła ale nie co dzień tylko raz w miesiącu po podpis pacjentki. Nic nie robiła, a na ZIPie przeczytaliśmy , że myła, sprzątała, cewnikowała, robiła zakupy etc. To była wersja dla NFZu. Nigdy niczego nie zrobiła tylko podpis i do kasy. Została ZWOLNIONA po tym jak nie chciała iść odebrać recepty do lekarza. Pieniądze z NFZ wyłudziła.
  odpowiedz na komentarz
 • "Usługi opiekuńcze będą łatwiej dostępne...."
  Maria
  06.03.2019, 13:29
  Pani Minister powtarza ciegle "uslugi opiekuncze, uslugi opiekuncze" ja chcialabym uslyszec konkretnie wymienione "te uslugi", poniewaz poza zakupami zadnego konkretu nie uslyszalam. My O z N stopnia znacznego chcielibysmy poczuc w portfelu bardziej ciezar wiekszej sumy a na duszy swiadomosc lzejszego jutra, ze pojde na wystep znanej i lubianej artystki badz artysty, ze kupie sobie buty letnie z paskami z mieciutkiej skorki, bo mam duzy problem z chodzeniem i ze stopami gdyz ciezko chodzi mi sie w sztucznej, twardej podeszwie buta i paskami piekacymi w letnim upale, ze kupie sobie z naturalnej bawelny, bluzeczke, ze pojade samochodem do kurortu odleglego o 14 km i poobcuje z ludzmi, ktorych stac na taki urlop w nim, zjem sobie cos dobrego i nie bede zastanawiala sie czy mi wystarczy na ten "rarytas" i bezyne do samochodu. Jest to dla mnie wazne, poniewaz mam duze ograniczenie w poruszaniu sie. Wlasnie moze bym podpowiedziala aby opiekun wybrany przeze mnie "za te dane przez rzad pieniadze" pomogl mi w takim wypadzie. Jest naprawde wiele potrzeb dla Nas O z N a tak trudno Pani Minister je wymienic, nie rozumiem dlaczego?
  odpowiedz na komentarz
 • Opiekunki
  Aa
  06.03.2019, 11:56
  Trzeba zwrócić uwagę na poziom usług opiekuńczych, do nas tzn do mojej siostry przychodziły opiekunki nie chcące nic robić, najlepiej żeby za nich wszystko zrobić, do tego nagminnie się spóźniały,najgorsze flejtuchy, nic nie pomogło zgłaszanie do ich kierowniczki, bo ona taka sama jest, aż w końcu zrezygnowaliśmy z tej 'pomocy'. Moja koleżanka,która rozmawiała z tą kierowniczką w sprawie pracy, powiedziała, że nie jest wymagane nawet cv, ani tym bardziej zaświadczenie o niekaralności, a przecież taka osoba często chodzi do osób leżących i aż strach pomyśleć, co może się tam dziać
  odpowiedz na komentarz
 • Wiele słów, mało efektów
  Wojciech
  06.03.2019, 10:44
  Obecny rząd dużo mówi o tym, że dba o potrzebujących, ale niestety niewiele z tego wynika. Gdyby nie marnowanie 40 miliardów na jakieś ,,Piątki Kaczyńskiego" to osoby niepełnosprawne w większym stopniu i szybciej odczuły poprawę. No, ale idą wybory trzeba zamydlić ludziom oczy, rzucając im drobne, a swoim wiele tysięcy premii.
  odpowiedz na komentarz
 • Mówię- sprawdzam.
  Keraj
  06.03.2019, 10:05
  O potrzebie takiego wsparcia napisano wiele. Nie ma najmniejszego sensu pisać jak takie wsparcie jest potrzebne. Dziś rano zapytałem Dyrektor MOPR co dalej? Odpowiedź - a skąd weźmiemy ta druga połowę potrzebnej kasy na taką opiekę? Miasta, gminy maja juz dawno rozplanowanie wydatki na 2019rok. Budzety w wszystkich, a na pewno w zdecydowanej większości są tak napięte że możemy być pewni - tych pieniędzy nie znajdą w swoich budżetach. Czy u nas nie można załatwić chociaż jednego problemu od A do Z et? Czy kiedykolwiek doczekamy czegoś sensownego i nam potrzebnego bez niedomówień? Bez stosowania polprawd? Panie rzecznika po co nam potrzebującym informacja - My dajemy 50% ale samorządy niech dołoża kolejne 50% to wtedy opieka będzie realizowana? W maju idę jako chrzestny na przyjęcie komunijne dam połowę kwoty jako prezent na wymarzony rower a druga niech ktoś dołoży! Czy mam prawo się chwalić że podarowalem rower! Panie pełnomocniku ma nas Pan za idiotow wypowiadając takie obiecanki. Redakcjo proszę za kilka tygidni zapytać rzecznika ON ile samorządów z tego programu skorzystało? Ile faktycznie osób korzysta z pomocy wytchnieniowej. Napiszcie proszę jak to wygląda ta sprawa w waszej miejscowości. Premier z bananem na ustach krzyczy - mamy ponad 40miliardow dodatkowo w budżecie, a dla tak potrzebnych pieniędzy dla niepełnosprawnych jak nie ma, to nie ma. Wprowadzono za to dodatkowy podatek celem realizacji potrzeb ON chyba tylko po to aby jeszcze bardziej wnerwic tych którzy na to płacą. Jeżeli ktoś myśli że taka pomoc uda się zorganizować za małe środki - to wprowadzę was z błędu. MOPR maja duży problem z znazieniem opiekonow osób starszych, tu pomoc jest mniej skomplikowana od opieki nad ON. Kto się zgodzi na opiekę nad ON nie będąca w normie intelektualnej za powiedzmy 20zl za godzinę? Panie rzeczniku czekamy jako środowisko RON na konkrety, bardzo proszę skup się Pan na dopracowany już programach, które oczekuje środowisko ON a nie na opowiadaniu mrzonek. Proszę.....
  odpowiedz na komentarz
 • Gdzie zapowiadane wsparcie dla wykluczonych matek !!!!!!!!
  kasia ewk
  06.03.2019, 09:03
  Ponownie pieniądze się rozpłyną jak przy 500 zł na usługi rehabilitacyjne i zakup pomocy medycznych .Wszystko wspaniale według pani minister ale wykluczenie i bieda nadal pozostaje. Tutaj wsparcia finansowego wcześniej zapowiadanego ciągle nie ma i jak widać nie będzie. Tak wygląda troska o grupy najsłabsze, wykluczone. Tak wygląda wyrównywanie niesprawiedliwości , tak to wygląda że matki EWK mają jedynie obietnice i nadal będą zmuszone walczyć o równe traktowanie o ile starczy im siły oraz zdrowia. Przykre że piękne słowa , składane obietnice w przypadku tej grupy obywateli nie zamieniają się w czyny. Bardzo z początku wierzyłam w Prawo i Sprawiedliwość ,w tej chwili po trzech latach pozostało jedynie wielkie rozczarowanie.Choć rząd robi wiele to w przypadku ON oraz opiekunów -nas matek nie zrobił nic . Pozostaje nam walka oraz majowy protest !!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • PYTANIE
  pytajnik
  05.03.2019, 21:48
  50 % usługi finansuje rząd , a te drugie 50 %kto finansuje -niepełnosprawny ze swej renty , a jak nie ma to jego rodzina , czy też gmina ?
  odpowiedz na komentarz
 • Sztuka dla sztuki
  Bezrobotny
  05.03.2019, 17:37
  Czy projekt wspolfinansowany przez Pfron w stopce strony uprawnia do stalego promowania wizji p. Rafalskiej? Wypadaloby dopisac material sponsorowany w tytule tej "Trybuny Ludu". Profesjonalizmu bowiem brak, czysta propaganda. Pozynajac od tego ile kosztuje godzina opieki, ile zaplaci rencista za marne 20-40h w miesiacu i czy go stac z renty.
  odpowiedz na komentarz
 • obłuda
  gorszy sort
  05.03.2019, 17:24
  Pytam gdzie pieniądze na życie ?????????????????????????????????????// podłosc ludzka nie zna granic co nie ?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas