Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Usługi opiekuńcze będą łatwiej dostępne – to pierwszy program z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia [WIDEO]

05.03.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. sxc.hu
przycisk plus na kalkulatorze

Podpisany został już pierwszy program finansowany z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia – „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych”. Dzięki temu realizowane przez gminy usługi opiekuńcze będą w połowie finansowane przez rząd. Po to, by mogło z nich korzystać więcej osób potrzebujących pomocy w codziennym życiu.

- Zależy nam na jak najszybszym uruchomieniu Solidarnościowego Funduszu Wsparcia, bo już mamy w nim pierwsze pieniądze – mówił 5 marca 2019 r. Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. – W lutym wpłynęło do niego 66 mln zł i liczymy, że w tym roku będzie to 647 mln zł, ale jeżeli utrzyma się ten trend z lutego, to będą to większe pieniądze, niż się spodziewaliśmy – podkreślił pełnomocnik.

Tego samego dnia w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie z przedstawicielami urzędów wojewódzkich, które dotyczyło właśnie realizacji programu „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych”.

Czym są usługi opiekuńcze?

Same usługi opiekuńcze to w dużym skrócie różnorodne formy wsparcia realizowane przez gminy, które obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Celem Programu realizowanego w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia jest dofinansowanie tych usług tak, by trafiły one do jak największej liczby osób potrzebujących, a ich zakres był rozszerzany.

Sam program został podpisany 28 lutego przez minister Elżbieta Rafalską.

- Chcemy, żeby informacje dotyczące tego programu jak najszybciej trafiły do gmin – po to, żeby one jak najszybciej składały wnioski do wojewodów i jak najszybciej podpisywały umowy, które pozwolą na dofinansowanie realizowanych przez gminy usług opiekuńczych – tłumaczył Krzysztof Michałkiewicz.

Co z usługami specjalistycznymi?

Minister Michałkiewicz podkreślił, że urzędy wojewódzkie są już przygotowane, żeby przyjmować wnioski o wsparcie w realizowaniu usług opiekuńczych.

- Usługi opiekuńcze są zadaniem własnym gmin, które często nie realizują ich w wystarczającym zakresie. Ilość przyznawanych osobom niepełnosprawnym godzin usług opiekuńczych jest niewystarczająca – wskazał Pełnomocnik Rządu.

Zwrócił uwagę, że nie wszystkie gminy uruchomiły też specjalistyczne usługi opiekuńcze. Są to usługi przeznaczone m.in. dla osób z zaburzeniami psychicznymi czy niepełnosprawnością intelektualną i dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym. Z racji tego, że są one dość kosztowne i dotyczą mniejszej niż liczby ludzi, wiele gmin nie decyduje się na ich prowadzenie. Rządowy program ma to zmienić.

- Chcemy, żeby również te gminy, które z trudem radzą sobie z finansowaniem, mogły uruchomić zarówno usługi opiekuńcze, jak i specjalistyczne usługi opiekuńcze w zakresie potrzebnym osobom niepełnosprawnym. My te usługi dofinansujemy w 50 procentach – zapowiedział Krzysztof Michałkiewicz.

Minister Elżbieta Rafalska: wesprzemy gminy

Więcej o usługach opiekuńczych i specjalistycznych usługach opiekuńczych oraz tym, jak rząd zamierza wspierać gminy w ich realizowaniu, mówiła nam minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska:

Komentarz

  • Mówię- sprawdzam.
    Keraj
    06.03.2019, 10:05
    O potrzebie takiego wsparcia napisano wiele. Nie ma najmniejszego sensu pisać jak takie wsparcie jest potrzebne. Dziś rano zapytałem Dyrektor MOPR co dalej? Odpowiedź - a skąd weźmiemy ta druga połowę potrzebnej kasy na taką opiekę? Miasta, gminy maja juz dawno rozplanowanie wydatki na 2019rok. Budzety w wszystkich, a na pewno w zdecydowanej większości są tak napięte że możemy być pewni - tych pieniędzy nie znajdą w swoich budżetach. Czy u nas nie można załatwić chociaż jednego problemu od A do Z et? Czy kiedykolwiek doczekamy czegoś sensownego i nam potrzebnego bez niedomówień? Bez stosowania polprawd? Panie rzecznika po co nam potrzebującym informacja - My dajemy 50% ale samorządy niech dołoża kolejne 50% to wtedy opieka będzie realizowana? W maju idę jako chrzestny na przyjęcie komunijne dam połowę kwoty jako prezent na wymarzony rower a druga niech ktoś dołoży! Czy mam prawo się chwalić że podarowalem rower! Panie pełnomocniku ma nas Pan za idiotow wypowiadając takie obiecanki. Redakcjo proszę za kilka tygidni zapytać rzecznika ON ile samorządów z tego programu skorzystało? Ile faktycznie osób korzysta z pomocy wytchnieniowej. Napiszcie proszę jak to wygląda ta sprawa w waszej miejscowości. Premier z bananem na ustach krzyczy - mamy ponad 40miliardow dodatkowo w budżecie, a dla tak potrzebnych pieniędzy dla niepełnosprawnych jak nie ma, to nie ma. Wprowadzono za to dodatkowy podatek celem realizacji potrzeb ON chyba tylko po to aby jeszcze bardziej wnerwic tych którzy na to płacą. Jeżeli ktoś myśli że taka pomoc uda się zorganizować za małe środki - to wprowadzę was z błędu. MOPR maja duży problem z znazieniem opiekonow osób starszych, tu pomoc jest mniej skomplikowana od opieki nad ON. Kto się zgodzi na opiekę nad ON nie będąca w normie intelektualnej za powiedzmy 20zl za godzinę? Panie rzeczniku czekamy jako środowisko RON na konkrety, bardzo proszę skup się Pan na dopracowany już programach, które oczekuje środowisko ON a nie na opowiadaniu mrzonek. Proszę.....

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas