Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bliżej do usług opiekuńczych oraz placówek dla osób z autyzmem i ze sprzężoną niepełnosprawnością

06.03.2019
Autor: Tekst i zdjęcie: Mateusz Różański
Konferencja prasowa. Za mównicami stoją m.in. minister Elżbieta Rafalska i prezes PFRON Marlena Maląg

- Usługi opiekuńcze dla osób starszych, przewlekle chorych, niepełnosprawnych i niesamodzielnych to szansa na poprawę ich życia, na pozostanie w swoim środowisku – mówiła minister Elżbieta Rafalska podczas konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 6 marca 2019 r., z udziałem prezes PFRON Marleny Maląg. Tego samego dnia do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie środowiskowych domów samopomocy.

W roku 2018 aż 376 gmin nie prowadziło na swoim terenie usług opiekuńczych, które są zadaniem własnym właśnie samorządów gminnych. Wiele samorządów tłumaczy się brakiem środków na prowadzenie tego typu formy wsparcia. Dlatego też w ramach działań finansowanych z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia realizowany będzie program dofinansowania usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych.

60 mln zł na usługi opiekuńcze

- Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało program pt. „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych – edycja 2019”, a dla osób starszych „Opieka 75+”. Z obydwu tych programów samorządy mogą korzystać, otrzymując dofinansowanie – poinformowała Elżbieta Rafalska.

Samorządy do 29 marca będą mogły składać wnioski o udział w programie. Wnioski te zostaną rozpatrzone do 30 kwietnia przez wojewodów i do 17 maja przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Program „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” kierowany jest do osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym i zostanie na niego przeznaczonych 60 mln zł. Ministerstwo w ten sposób chce dofinansować do 50 procent usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych świadczonych przez samorządy. Resztę gminy będą musiały dopłacić z własnych funduszy.

Więcej o usługach opiekuńczych i specjalistycznych usługach opiekuńczych oraz tym, jak rząd zamierza wspierać gminy w ich realizowaniu, mówiła nam wcześniej minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska:

Powstaną ŚDS typu D

Do konsultacji trafił też, zgodnie z zapowiedzią minister Elżbiety Rafalskiej, projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie środowiskowych domów samopomocy. Zakłada on wprowadzenie nowego typu placówek, środowiskowych domów samopomocy typu D, dla osób ze spektrum autyzmu lub z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Jest to odpowiedź ministerstwa na postulaty środowiska opiekunów i osób z autyzmem oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, którzy od lat ubiegają się o stworzenie kameralnych placówek dla osób niesamodzielnych i wymagających specjalistycznego wsparcia.

Warto też nadmienić, że w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia dla osób z autyzmem mają też powstać centra opiekuńczo-mieszkalne.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Matki EWK czekają na wsparcie zgodnie z art 2 Konstytucji RP
    mama ewk
    11.03.2019, 10:35
    Szanowna pani minister obok usług opiekuńczych był plan wsparcia matek -opiekunek tych właśnie dorosłych niesamodzielnych dzieci wymagających stałej opieki oraz pielęgnacji zapowiadany w 2018 roku.Matki które tymi osobami się opiekują od bardzo wielu lat są matkami przez pani resort wykluczonymi. Mówi pani o zrozumieniu problemu i o wsparciu a za parę dni plan wsparcia znika i pojawiają się pieniądze na inne programy socjalne czy społeczne. Nie rozumiemy jak można w taki sposób traktować matki które całe swoje życie poświęciły opiece nad niesamodzielnym dzieckiem ,i w tym samym czasie podnosić świadczenie pielęgnacyjne matkom które sprawują opiekę nad dzieckiem mającym orzeczoną niepełnosprawność w takim samym stopniu jak nasze dorosłe dziecko . My potrzebujemy prawa do godności oraz sprawiedliwego traktowania tej grupy matek . Rozumiemy potrzebę wsparcia usług opiekuńczych ale tez nie może to wykluczać wsparcia nas matek od lat wołających o zmianę ustawy i wyrównanie naszych emerytur do wysokości świadczenia pielęgnacyjnego. Ministerstwo nie wykonało wyroku TK z roku 2014 dodatkowo ,wyrównanie świadczeń blokuje ustawa o orzecznictwie co pokazuje ze nie ma woli rozwiązania sprawy matek EWK Dzieli to środowisko i jest niezgodne z art 2 konstytucji RP mówiącym że Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym ,urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości. Mamy nadzieję ze ministerstwo z Funduszu Solidarnościowego wyrówna matkom emerytury do wysokości świadczenia pielęgnacyjnego aby doprowadzić do sprawiedliwego traktowania matek mających dzieci niesamodzielne ,niepełnosprawne właśnie w imię sprawiedliwości gwarantowanej w Konstytucji. Na takie działania czekamy aby z pełnym zaufaniem ponownie poprzeć w wyborach rząd Prawa i Sprawiedliwości który powinien taką decyzją pokazać ze obiecuje i realizuje obietnice. Na to czekamy od roku 2015 !!!!!!!
    odpowiedz na komentarz
  • Dajemy?
    niepełnosprawna
    07.03.2019, 21:53
    Dajemy?Chyba przeznaczamy bo daje się swoje...
    odpowiedz na komentarz
  • Realizacja Konwencji Praw Osob Niepelnosprawnych
    Jedrzejczyk Danuta
    07.03.2019, 07:13
    2 dni temu, bedac na dworcu PKP w Opolu, chcialam skorzystac z toalety dla ON.Pracujaca tam kobieta, nie chciala mnie wpuścić, twierdzac, ze jest to toaleta dla osob jezdzacych na wozkach inwalidzkich.Nasmieniam, ze okazalam kegitymacje inwalidzka.Mam znaczny stopień.Co zrobi w takiej sytuacji osoba niewidoma, ktora bedzie chciala wejść do toalety ? Też uslyszy, ze powinna jeździć na wózku ? Skandal, ze nie szkoli sie osób pracujacych w toaletach ! Nazwalabym to brakiem realizacji w/ w Konwencji.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas