Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Minister Rafalska: aktywnych zawodowo jest 28 proc. osób z niepełnosprawnością

08.03.2019
Autor: PAP, fot. Piotr Stanisławski
Niewidoma osoba z białą laską stoi przed wejściem do wagonu metra

- 28 proc. osób z niepełnosprawnością jest aktywnych zawodowo – powiedziała w czwartek, 7 marca, szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Zwróciła uwagę na potrzebę zwiększenia zatrudnienia wśród osób z niepełnosprawnością wzroku, bo tylko 17 proc. z nich pracuje.

W czwartek minister Elżbieta Rafalska, wiceminister Krzysztof Michałkiewicz i prezes PFRON Marlena Maląg uczestniczyli w spotkaniu prasowym w restauracji Different – jedynej w Polsce restauracji w ciemności, obsługiwanej przez niewidomych kelnerów.

Najniższe zatrudnienie

- Myślę, że ci, którzy przychodzą do tej restauracji, (...) nie przychodzą tu wyłącznie kierowani ciekawością, tylko próbują wejść w świat ciemności i bardziej go zrozumieć – powiedziała minister Rafalska.

Podkreśliła, że podobne miejsca mogłyby powstawać w innych częściach kraju.

- W Polsce mamy około 3 milionów osób z dysfunkcją wzroku, w tym 42 tys. osób, które deklarują, że nie widzą. Zatrudnienie osób niedowidzących czy niewidomych, ich aktywność zawodowa, jest niższa niż pozostałych osób niepełnosprawnych – powiedziała szefowa MRPiPS.

Wskazała, że aktywność zawodowa osób z niepełnosprawnością wzroku wynosi 17 proc., podczas gdy ogółu osób z niepełnosprawnością – 28 proc.

Wsparcie zatrudnienia

Prezes PFRON Marlena Maląg wskazała, że restauracja Different jest przykładem tego, jak osoby z niepełnosprawnością mogą dobrze funkcjonować w miejscu pracy. Podkreślała, że w budżecie PFRON zarezerwowano pieniądze na wiele działań wspierających zatrudnianie osób z niepełnosprawnością.

Prezes Maląg przypomniała, że w tym roku wzrosło dofinansowanie na jednego uczestnika warsztatów terapii zajęciowej (z ponad 14 tys. zł do prawie 18 tys. zł), a także na roczny pobyt jednej osoby z niepełnosprawnością w zakładzie aktywności zawodowej (z 18,5 tys. zł do 22 tys. zł). W 2019 r. PFRON przeznaczy ponad 3,4 mld zł na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnością. Na wsparcie PFRON mogą liczyć także osoby z niepełnosprawnością, które same prowadzą działalność gospodarczą lub rolniczą.

- Te zachęty ze strony państwa przyczyniają się do tego, że obserwujemy wzrost osób z niepełnosprawnością na otwartym rynku pracy – powiedziała Maląg. Wskazała też m.in. na program „Stabilne zatrudnienie”, który wspiera zatrudnienie osób z niepełnosprawnością w administracji publicznej.

Restauracja

Restaurację Different prowadzi Fundacja Pomocy Rodzinie „Człowiek w Potrzebie” od kwietnia 2018 r. Obecnie zatrudnionych jest w niej 15 osób, z czego 12 to osoby z niepełnosprawnością.

Prezes fundacji Anna Bocheńska powiedziała, że wśród klientów restauracji są zarówno goście indywidualni, jak i organizacje pozarządowe i firmy.

- Bardzo mnie cieszy, że nasi goście po wyjściu z restauracji w ciemności tryskają energią i radością, są bardzo pozytywnie zaskoczeni tym, czego doświadczyli – podkreśliła.

Całość zysków restauracji jest przeznaczana na działalność statutową fundacji. Bocheńska powiedziała, że choć przez pierwsze osiem miesięcy restauracja przynosiła straty, to jednak obecnie działalność jest już rentowna i regularnie rośnie liczba gości.

- Liczymy na to, że będzie tak jak w przypadku podobnych restauracji na świecie, które wystartowały wcześniej od nas. One sobie świetnie radzą, mają dużo rezerwacji, czasami na 3-4 tygodnie do przodu – powiedziała.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • To dlatego
  Wkurzony
  18.03.2019, 22:51
  że Wy ;promujecie zatrudnianie wyłącznie osób zdrowych. Jak ktoś jest niepełnosprawny to od razu jest przez Was zwalniany i może iść na niską rentę. Pokazujecie nam środkowy palec, pobieracie od naszych skromnych rent podatek na 500+ de facto na nierobów i pijaków.
  odpowiedz na komentarz
 • Jest Pani zdziwiona?
  Keraj
  14.03.2019, 12:48
  Zaraz po objęciu rządów przez PiS zrobiono skok na kasę. Program obowiązujący od ponad 14lat wspomagający naukę niepełnosprawnych zmienił zasady. Pieniądze wypłacono po zakończeniu semestru a nie jak dotychczas przed. Jak stwierdził jeden z dyrektorów PFRON - skąd mieli wziąść na 500+ Panai Rafalska ponoć zna Pani problematykę osób niepełnosprawnych jak mało kto. Ja mam tutaj inne zdanie. Ile osób z niepełnosprawnością kończy edukację na poziomie gimnazjum, szkoły zawodowej, technikom i liceów oraz wyższym? Co zrobiono aby umożliwić tym osoba prawidłową edukację? Ano nie zrobiono nic! Więc nie dziwmy się dziś ze środowisko domaga się kasy dla ON bo nie ma z czego żyć! Czy można było uniknąć tej sytuacji - no pewnie ze tak! Tysiące doradców zawodowych, poradnie psychologiczne, dofinansowanie od PFRON i co tylko 28%zatrudnionych niepełnosprawnych! Te 28 % to w większości osoby które na skutek wieku i swoich dolegliwości postarały się o orzeczenie i pracują nadal. Przypomnę porzekadło - czemu głupi - bos biedny, czemu biedny - bos głupi. Pani minister edukacja jest podstawą egzystencji ON i nie ja odkryłem ta prawdę.
  odpowiedz na komentarz
 • Niewidomi
  Zofia
  12.03.2019, 15:55
  Niewidomi bez żadnej pomocy zwłaszcza finansowej nikt nigdy nie wspomina o nas i nie mówi zero pomocy takie mamy panstwo
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co zapamiętałaś/-eś z ostatniej komisji orzekającej o niepełnosprawności – Twojej lub Twojego dziecka?

Biuletyn

Wspierają nas