Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Polska Rada Języka Migowego o certyfikacji tłumaczy

08.03.2019
Autor: inf. pras., fot. archiwum redakcji
tłumaczka języka migowego podczas pracy wideotłumacza.

Problemy, z jakimi borykają się w codziennym życiu zarówno osoby niesłyszące, jak i tłumacze polskiego językowego migowego, a także projekt rozwiązań dotyczących certyfikacji tłumaczy – to główne punkty posiedzenia Polskiej Rady Języka Migowego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społeczenej z udziałem minister Elżbiety Rafalskiej oraz wiceministra Krzysztofa Michałkiewicza, które odbyło się w czwartek 7 marca.

Podczas czwartkowego spotkania dyskutowano przede wszystkim na temat projektu certyfikacji tłumaczy polskiego języka migowego, a także obecnych problemów osób niesłyszących w życiu codziennym.

Dr Małgorzata Czajkowska-Kisil przedstawiając wypracowane rozwiązania, zwróciła uwagę na szczególnie ważną kwestię – osoby niesłyszące, które z różnych powodów chciałyby skorzystać z pomocy asystenta (np. z MOPS), mają kłopot, ponieważ asystenci nie znają języka migowego. Innym wspomnianym problemem jest zbyt mała liczba tłumaczy polskiego języka migowego. Wypracowanie nowych rozwiązań dotyczących certyfikacji tłumaczy jest konieczne – wskazuje PRJM.

Polska Rada Języka Migowego to organ doradczy Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stanowiącym „forum współpracy na rzecz osób niesłyszących i niedosłyszących przedstawicieli organów administracji rządowej, samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych”. Do jej zadań należy m.in. ustalanie rekomendacji w celu prawidłowego stosowania komunikacji migowej, upowszechnianie i promowanie wiedzy o języku migowym, sporządzanie opinii o funkcjonowaniu przepisów ustawy, opiniowanie projektów dokumentów rządowych, a także wskazywanie propozycji rozwiązań dotyczących obszaru jej zainteresowania, w tym związanych ze stosowaniem Polskiego Języka Migowego, systemem językowo-migowym i systemem komunikacji osób głuchoniewidomych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas