Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Góry, lasy i gitary” – koncert wbrew stereotypom w Katowicach

13.03.2019
Autor: inf. pras.
fragment plakatu z napisem góry lasy gitara

Wolna Grupa Bukowina, Beltaine, Pilár, 032, Sami oraz kabaret Drzewo a Gada – to oni już 15 marca wystąpią na scenie Katowic Miasta Ogrodów. – Będziemy śpiewać poezję, mieszać folk z rockiem i po prostu dobrze się bawić – zapowiada Anita Sajnóg. Co łączy tak różnych na pozór artystów i jaka jest idea koncertu?

Katowice Miasto Ogrodów i Stowarzyszenie Absurdalny Kabaret wspierające twórczość osób z niepełnosprawnością szykują koncert wbrew stereotypom. 15 marca na sali koncertowej przy pl. Sejmu Śląskiego 2 w Katowicach artyści zagrają wbrew temu, co mówi się o Górnym Śląsku, wbrew stereotypowi o niepełnosprawności w twórczości czy wreszcie – wbrew zamykaniu się na dany gatunek muzyczny.

Górny Śląsk – nie „miasto węgla”, a „Miasto Ogrodów”

To, że Górny Śląsk jest „brudny”, „czarny” i „przemysłowy” to chyba najpopularniejszy stereotyp na temat tego regionu.

- Doświadczają tego zarówno mieszkańcy Górnego Śląska, jak i patrzący na niego z zewnątrz. I nieważne, czy mowa o regionie zdegradowanym, czy już postindustrialnym – mówi Bartosz Bialik, lider grupy 032. – Tymczasem kiedy udajemy się na Górę św. Anny, do lasów w okolicach Rud, Lublińca czy Pszczyny, albo kiedy wędrujemy po Karpatach czy Sudetach, doświadczamy czegoś zupełnie innego. Nawet podczas wycieczki rowerowej po okolicach Mikołowa, Gliwic, Tychów czy Piekar okazuje się, że to region łagodnych lasów, wielkich i małych rzek, zielonych wzgórz i pagórków – zauważa muzyk.

I nie tylko on, ale też twórcy wielkiej literatury – czy to gliwicki powieściopisarz, Horst Bienek, czy najwybitniejszy poeta górnośląski (i jeden z najwybitniejszych w Europie!), Joseph von Eichendorff.

- Nawet jeśli sobie tego nie uświadamiamy, relacja z przyrodą to jeden z fundamentalnych komponentów górnośląskiej tożsamości – podkreśla Bartosz Bialik.

Nieprzypadkowo więc „Góry, lasy i gitary” odbędą się w samym sercu Górnego Śląska – Katowicach, w dodatku nie w „mieście węgla”, a Mieście Ogrodów.

(Nie)pełnosprawność

15 marca z programem poezji śpiewanej zaprezentuje się mający na koncie wiele nagród, a przede wszystkim niezwykle utalentowanych artystów w składzie, kabaret Drzewo a Gada. Usłyszymy też m.in. zespół Pilár. Jego wokalistka, Anita Sajnóg, to niezwykle silna kobieta – jest przykładem na to, że ciężka choroba nie musi przekreślać pasji i zawodowych aktywności. Artystka z odwagą i determinacją stawia czoła przeciwnościom losu, z pełną sprawnością robiąc to, co kocha.

Pop-rock a poezja śpiewana

Koncert „Góry, lasy i gitary” poświęcony będzie tematowi, z którym nieodłącznie związana jest poezja śpiewana. Nie powinno więc dziwić, że gwiazdą wieczoru będzie Wolna Grupa Bukowina. Z ideą koncertu w sposób oczywisty wiąże się też muzyka folkowa. Obok „żywej legendy” piosenki poetyckiej wystąpi popularny nie tylko w Polsce zespół Beltaine. Temat koncertu ma też silny wpływ na artystów górnośląskich. Stąd obecność folkowo-rockowego zespołu 032, który wykonuje teksty pisane po śląsku i poruszające ważne dla tego regionu tematy.

Zaskoczyć może za to obecność pop-rockowej grupy Sami. Autorzy popularnego do dziś hitu „Lato 2000” z refrenem: „Słońce świeci nad nami (…)” zaprezentują się w zupełnie innym wydaniu. Pokażą, że w swoim repertuarze obok „radiowych” singli mają piosenkę poetycką. Przede wszystkim jednak specjalnie na tę okazję przygotują nowe utwory.

Imprezę poprowadzi komik, kabareciarz i stand-uper, Marcin Zbigniew Wojciech.

Start: godz. 19. Harmonogram występów:

  • 19.00—19.20: Drzewo a Gada (20 min),
  • 19.25—19.50: Sami (25 min),
  • 19.55—20.20: 032 (25 min),
  • 20.25—20.50: Pilár (25 min),
  • 20.55—21.35: Beltaine (40 min),
  • 21.40—22.25: Wolna Grupa Bukowina (45 min).

Bilety w cenie 25 zł w przedsprzedaży i 30 zł w dniu koncertu dostępne są na ticketportal.pl oraz w kasie Katowic Miasta Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek w Katowicach (po okazaniu legitymacji studenckiej lub karty Aktywny Senior 60+ dostępne bilety ulgowe w cenie 15 zł).

Pomysłodawcą koncertu jest górnośląski muzyk i inicjator życia kulturalnego regionu (szczególnie, jeśli chodzi o osoby z niepełnosprawnością), Michał Laksa.

Bieżące informacje na temat imprezy dostępne są na stronie wydarzenia na Facebooku.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas